babylove овошни кашички

Антидепресиви и нивните несакани ефекти

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од hopes, 23 март 2015.

 1. hopes

  hopes Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 април 2014
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  263
  темава ја отварам за да споделиме мислења за антидепресивите кој какви пиел,какви несакани дејства имал, кој антидепресив ви помогнал да излезете од вашата состојба и слично.
   
 2. betiboo

  betiboo Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2012
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  61
  jas Eliceata ne ja podnesuvav i imav mnogu nus pojavi,Seroxatot kaj mene deluvase super.
   
 3. IthoughtIwasAnAllien

  IthoughtIwasAnAllien Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2014
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  235
  Лорамот ми делуваше страшно, само ми ја зголеми паниката, имав инсомниа 1 месец, промена на мисли, огромни дереализации, често мокрење, палпитации, изгубен апетит и уште многу промени на когнитивно ниво.
   
 4. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.438
  Допаѓања:
  49.142
  Пол:
  Женски
  Елицеата мене ми помогна, можеби било плацебо ефект, не знам. Во тој период интензивно работев на себе, затоа што не сакав да живеам веќе така.
  Мене ми беше претешка за навикнување, па и за одвикнување. Мислам дека ги имав сите несакани ефекти кои можеа да се случат.
   
 5. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  5.088
  Исто и дебелеењето е еден од несаканите ефекти.Како се поминува низ овие ефекти?Има ли превенција или некоја контрола или само со прекинување на терапијата може?Негативни ефекти и нус појави исто е?

  А за дебелеење мислам и хормоските апчиња исто така го имаа овој ефект.Додуша нема апче што нема негатвност,сите се-едно ќе излечиш,друго ќе разболиш.
   
 6. betiboo

  betiboo Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2012
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  61
  da debelenjeto bese edno od tie nesakani raboti sto potoa uste poveke zapadnav vo depresija,da seroxatot mi pomogna no od druga strana dobiv visok kilogrami imav 59 a potoa 73 sto fizickiot izgled mi se izmeni a i dobiv mnogu celulit ,jas mislam deka denes antidepresivite gi prepisuvaat kako bomboni da se ,imaa situaci kade moze i psihoterapija da pomogne no ima situcii kade neizbezno treba antidepresivi kade sto ne pomaga nisto drugo osven hemija,jas sum protiv za pienje antidepresivi ako ima nacin i ako moze da se izleze bez niv no sum za za onie koi dolgo vreme se macat i probale se i bilo bezuspesno togas treba da se prifati i hemijata koga veke se drugo e probano,inace mozam da kazam deka site antidepresivi imaat neskani dejstva.
   
 7. Purelove92

  Purelove92 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2015
  Пораки:
  534
  Допаѓања:
  2.363
  Пол:
  Женски
  Сите антидепресиви имаат несакани дејства и сето тоа го пишува во кутија кога ќе ги земеме, затоа пред да се почни да се користат нормално треба да се прочитаат несаканите дејства кои можат да ги донесат антидепресивите и дали вашиот организам можи да ги поднесат.Сум земала прво лекслиум од прво помалку па потоа повеќе, и се префрлив на луната.....без консултација на лекар, и супер ми беше (освен тоа што личев на пропаднат писател) но тоа не решаваше ниту еден од мојот проблем, само седев на место и не чувствував ништо- тоа и ми беше целта едноставно да не мислам, и успевав во тоа, но не успевав во животот.Најнесакано и најтешко дејство лично на мене беше одвикнувањето и соочувањето со реалноста, во тоа ми помогна мајка ми, ми помогна да станам од дно со моите затворени очи и да се впуштам во животот без никаков страв, одпрвин ми беше тешко но потоа сватив дека антидепресивите не решаваат ништо, него здравиот разум решава кој фала на мајка ми успеав да го задржам.Најубаво би било да не се користат едноставно и да се соочуваме со лошиот свет како силни, здрави жени !
   
  На blond.bunny и IthoughtIwasAnAllien им се допаѓа ова.
 8. Olgitsa

  Olgitsa Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2013
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  797
  Асентра? :?:
   
 9. kikidare

  kikidare Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2012
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  9
  Zanfeksa?
   
 10. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  5.088
  Асентрата нема негативни ефекти.И да ја пиеш исто ко да не ја пиеш во однос на негативности.Само не сум сигурна дали ствара зависност ако ја пиеш долго време,ете тоа би и била негативноста.
   
 11. Vertigo TJ

  Vertigo TJ Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2014
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  778
  Пол:
  Женски
  Toлку небулози и глупости прочитав во тема со само 1 страна што би требало скоро сите мислења да ги цитирам и поединечно да ве поправам.
  Прво и основно, најголемиот дел од вас не прават разлика меѓу антидепресиви, анксиолитици, седативи па и хипнотици.
  Не е од некој интерес за темата да ги објаснувам сите поеднечно но морам да кажам: лексилиум, хелекс, лорам, па од друга страна споменатите луната, санвал... НЕ СЕ АНТИДЕПРЕСИВИ! Нема потреба да ги разликувате но уште помалку има потреба да споделувате искуства и (не дај Боже) на своја рака ја менувате терапијата затоа што на форум сте прочитале дека од некој друг лек некој имал помалку несакани ефекти. Овде станува збор за сериозна терапија и ЕДИНСТВЕНО ВАШИОТ ЛЕКАР одлучува дали и што ќе земете, во која доза, дали ќе ја прекинете терапијата или ќе го смените лекот!!! За ваше добро не заборавајте го тоа.
   
  На MarchelineAmaru и choko-loco им се допаѓа ова.
 12. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.477
  Пол:
  Женски
  mene mi ispaga kosata od asentrata ja piev 10 meseci i gorniot del od glavata mi ispaga kosata :(
   
 13. choko-loco

  choko-loco Нов член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2015
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  i jas ja pijam asentrata veke pet meseci nemam ama nikakvo podobruvanje sovet
   
 14. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.093
  Допаѓања:
  3.355
  Јас пијам занфекса од 50 мг, 2 пати на ден, 2 месеци, и сум пре пре благодарна на мојата докторка бидејќи кај мене почнаа да делуваат уште во првиот месец, од прилика за 3 недели, несакани ефекти како повраќање и болки во желудник имав само првите 2 дена, затоа ми рекоа да почнам да ги пијам за викенд за да бидам во домашни услови. во следните неколку недели единствен несакан ефект што го имав е сува уста. ама веќе и тоа како нус појава го нема. функционирам супер сега, дури пијам и алкохол во мала количина али со претпазливост бидејќи го засилуваат дејството на алкохолот. Плус од нив во првите недели значително ми се намали апетитот.
  Едит. Заборавив да нагласам јас ги пијам само за депресија, немам анкциозност.
   
 15. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.477
  Пол:
  Женски
  dali pies uste nesto ?? heleks ? dimitrin ?
   
 16. elisabeta

  elisabeta Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2012
  Пораки:
  1.888
  Допаѓања:
  7.524
  не е тоа од асентрата биди сигурна ти гарантирам ,проверисија крвната слика види како ти стои железото
   
 17. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.477
  Пол:
  Женски
  крвната слика беше одлична , железото одлично , тероидната одлична , од како почнав да ги пијам почна да ми пага , лекарот ми рече дека тоа е бидејќи се јаки лекарства и за прв пат во животов пиев лекарства , и одкако ги прекинав почна косата пдново да ми расти
   
 18. elisabeta

  elisabeta Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2012
  Пораки:
  1.888
  Допаѓања:
  7.524
  и јас пијам асентра но косата да ја кубиш не паѓа ,и не се јаки лекарства воопшто, а коку пиеш асентра?
   
 19. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.477
  Пол:
  Женски
  кај секого си е различно, кај мене мн негативно се одрази на косава , 50 на сабалје едно и хелекс
   
 20. elisabeta

  elisabeta Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2012
  Пораки:
  1.888
  Допаѓања:
  7.524
  а колку време пиеш хелекс?немој хелексот долго да го пиеш