1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Антицелулитна диета

Дискусија во 'Диети' започната од Lilit, 1 ноември 2016.

 1. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  10.384
  Допаѓања:
  136.700
  1 ден
  Појадок: 1,5 dcl млеко со ниска масленост или јогурт, мед, лажица овесни снегулки и круша.

  Ужина: 40g суво овошје

  Ручек: 100g пилешки гради, 40g ориз, лук, млад кромид, малку супа од зеленчуци, немасна павлака или јогурт, маслиново масло, сол и феферонки

  Ужина: портокал

  Вечера: 60g зелена салата, тврдо варено јајце, 50g шунка, 4 лажици сок од портокал, изрендан рен, феферонки

  2 ден
  Појадок: Фрапе од 1,5 dcl млеко и 125g банана

  Ужина: 40g суво овошје

  Ручек: 40g тестенини, 200g печурки, лук, 2 лажици немасна павлака или јогурт, зачини, 20g мелени ореви

  Ужина: интегрално печиво со 30g безмасно сирење

  Вечера: препечено интегрално лепче со свежо сирење, прелиено со 3 лажици сок од портокал, лажица оцет и феферони

  3 ден
  Појадок: 250g малини, 1,5 dcl млеко, овесни снегулки, 2 лажици мед

  Ужина: 40g суво овошје

  Ручек: супа од зеленчук

  Ужина: јаболко

  Вечера: 60g зелена салата, 200g тиквички, 3 лажици сок од портокал, оцет, зачини, 3 лажици кисела павлака или јогурт и 40g интегрален леб


  4 ден
  Појадок: фрапе од 1,5 dcl млеко и 100g манго

  Ужина: 40g суво овошје

  Ручек: 40g ориз, 2 филети риба, лажица лимонов сок, исечкан рен, малку копар, 2dcl супа од зеленчук, 2 лажици безмасна павлака или јогур, домат

  Ужина: интегрално печиво со 20g шунка

  Вечера: салата од шампињони и интегрално печиво

  5 ден
  Појадок: исечкано јаболко прелиено со сок од лимон, јогурт, лажица овесни снегулки и малку мед

  Ужина: 40g суво овошје

  Ручек: краставица и половина пиперка прелиени со сок од портокал, лажица оцет, бибер, коријандер, лук, 2 лажички соја сос, 50g интегрален леб и свинско филе без масло

  Ужина: половина ананас

  Вечера: 250g зелена салата, 200g моркови, 100g варена брокула, 2 лажици кисела павлака, лажица сок од портокал, лажица сенф, 40g интегрален леб и 30g шунка

  6 ден
  Појадок: киви, јогурт и лажица овесни снегулки

  Ужина: 40g суво овошје

  Ручек: 100g варен спанаќ со 2 варени јајца, кромид, маслиново масло и 40g интегрален леб

  Ужина: 50g интегрален леб и 2 парчиња салама од мисирка

  Вечера: салата од никулци од соја со пиперка