1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Апокалипто (Apocalypto) [2006]

Дискусија во 'Филмови' започната од Cataleya, 25 мај 2012.

 1. Cataleya

  Cataleya Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  621
  Apocalypto е епски филм напишан и режисиран од Мел Гибсон во 2006 год ,во кој е прикажан пропастот на цивилизацијата на Маите .
  Во филмот се опишува патешествието на еден домородец кој морал да побегне и да го спаси своето семејство откако друго племе ги нападнало ги убиле и дел заробиле од неговото племе .Во филмот настапуваат амерички домородци а дијалозите се на нивен оригинален јазик...

  Апокалипто стекнал доста обожаватели во холивудската заедница .
  Глумецот Роберт Дувал го нарекол " Најдобар филм кој го гледал во последните 25 години "
  а режисерот Тарантино изјавил " Филот е ремек дело ,најдобар уметнички филм на годината "


  ... Фантастичен филм кој мора да го погледнете ...
   

  Прикачени фајлови:

  • images.jpg
   images.jpg
   Големина на фајлот:
   6,4 KB
   Прегледи:
   275
  • apocalypto10.jpg
   apocalypto10.jpg
   Големина на фајлот:
   286,1 KB
   Прегледи:
   274
  • apocalypto_blog.jpg
   apocalypto_blog.jpg
   Големина на фајлот:
   16,5 KB
   Прегледи:
   274
 2. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.081
  Допаѓања:
  4.027
  Го гледав пред неколку години филмот во кино, ми се допадна доестката да дијалозите низ целиот филм бидат на јукатански мајански јазик, доловува автентичност. Тоа е филм за крајот на една цивилизација која пропаѓа поради неморалот и неправдите. Ако ја погледнеме денешната цивилизација каква е, се чини ни таа не е премногу далеку од крајот.
   
 3. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.310
  Допаѓања:
  4.990
  Аа го гледав пред доста време,можи има 6,7 години односно кога излезе ама ми остави многу голем впечаток филмот,а и режиран е од маестрален режисер така да ги достигна моите очекувања од филмот. би го препорачала на сите кои што го немаат гледано да го гледаат.
   
 4. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Топ 10!
  Го имам прегледано.
  Фантастична глума и приказна. Мене многу ме трогна моментот со малото девојче.
  [​IMG]

  Rudy Youngblood пружа одлична глума.
  10/10!
   
 5. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  8.324
  Го гледав филмот, доста е интересен, ама и... :$ Се заљубив во глумецот :$ Ах Руди Јангблад :$ :lol:
   
 6. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.830
  Пол:
  Женски
  Филмот ми е многу суров ;( Го гледав како да речам со мижење ... Одличен е не викам не, само што јас не сум којзнае колкав љубител на вакви филмови :)
   
 7. Dog-lover

  Dog-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  3.743
  Пол:
  Женски
  Прекрасен филм... го имам многу пати гледано... многу ми беа грозни тие особено тој водачот..уфф колку ми беше мило кога го убија со таа стапицата за свињи.. :devil:
   
 8. Nefertitii

  Nefertitii Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  239
  Феноменална костимографија ,посебен дел што ми се допадна беше што дијалозите се на оригинален Јукатански т.е Мајански јазик ,глумата беше фантастична.Не само Руди Јангблад ами сите изглумија на нивоуу.Имаше сцени кои засмеваа како на почетокот со тој што го тераа да јаде мадиња демек да може да напраи деца :D [​IMG]
  ,но истотака имаше дури и језиви моменти .Детенцето ми беше врв ,колку само беше слатко,што го глумеше син му на Руди.
  Еден од моите омилени филмови.

  NO ONE CAN OUTRUN THEIR DESTINY.

  [​IMG]

  И на крајот

  "A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within."
   
 9. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.068
  Јас го гледав пред некој ден.
  Немав слушнато за филмов, прво кога прочитав режисер Мел Гибсон бев малку скептична.
  Сакам историски филмови и најмногу ми се допадна што беше на јазикот на Маите. Многу ме интересираат старите цивилизации и нивниот начин на живот.
  За колку банална причина ги жртвуваа луѓето, леле затемнување на сонцето, којзнае што си мислеле навистина тогаш за оваа појава. Многу нерално ми беше кога им избега тој (појма неамам како му беше иемто :D) повреден, избоден со копје ама трча ли трча, абе кај можеле да издржат тогаш така? Па неможат ни сега. Исто така и сцената кога жена му се породи во водата, ту мач.
  Најмногу ми се допадна крајот, е тогаш се скаменија и едните и другите, толку им беше од цивилизацијата пристигнаа Европјаните.
   
 10. piglet1

  piglet1 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2015
  Пораки:
  914
  Допаѓања:
  18.338
  Пол:
  Женски
  Го гледавме со дечко ми и мн. ми се допадна иако не сум љубител на филмови ,поготово не од оваков жанр :)
   
 11. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  4.500
  Допаѓања:
  8.792
  Пол:
  Женски
  Мел Гибсон се покажа како доста оригинален режисер, и тука и со The Passion of the Christ.