1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Апокалипто (Apocalypto) [2006]

Дискусија во 'Филмови' започната од Cataleya, 25 мај 2012.

  1. Cataleya

    Cataleya Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    621
    Apocalypto е епски филм напишан и режисиран од Мел Гибсон во 2006 год ,во кој е прикажан пропастот на цивилизацијата на Маите .
    Во филмот се опишува патешествието на еден домородец кој морал да побегне и да го спаси своето семејство откако друго племе ги нападнало ги убиле и дел заробиле од неговото племе .Во филмот настапуваат амерички домородци а дијалозите се на нивен оригинален јазик...

    Апокалипто стекнал доста обожаватели во холивудската заедница .
    Глумецот Роберт Дувал го нарекол " Најдобар филм кој го гледал во последните 25 години "
    а режисерот Тарантино изјавил " Филот е ремек дело ,најдобар уметнички филм на годината "


    ... Фантастичен филм кој мора да го погледнете ...
     

    Прикачени фајлови:

    • images.jpg
      images.jpg
      Големина на фајлот:
      6,4 KB
      Прегледи:
      275
    • apocalypto10.jpg
      apocalypto10.jpg
      Големина на фајлот:
      286,1 KB
      Прегледи:
      274
    • apocalypto_blog.jpg
      apocalypto_blog.jpg
      Големина на фајлот:
      16,5 KB
      Прегледи:
      274
  2. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Го гледав пред неколку години филмот во кино, ми се допадна доестката да дијалозите низ целиот филм бидат на јукатански мајански јазик, доловува автентичност. Тоа е филм за крајот на една цивилизација која пропаѓа поради неморалот и неправдите. Ако ја погледнеме денешната цивилизација каква е, се чини ни таа не е премногу далеку од крајот.
     
  3. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Аа го гледав пред доста време,можи има 6,7 години односно кога излезе ама ми остави многу голем впечаток филмот,а и режиран е од маестрален режисер така да ги достигна моите очекувања од филмот. би го препорачала на сите кои што го немаат гледано да го гледаат.
     
  4. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Топ 10!
    Го имам прегледано.
    Фантастична глума и приказна. Мене многу ме трогна моментот со малото девојче.
    [​IMG]

    Rudy Youngblood пружа одлична глума.
    10/10!
     
  5. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Го гледав филмот, доста е интересен, ама и... :$ Се заљубив во глумецот :$ Ах Руди Јангблад :$ :lol:
     
  6. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Филмот ми е многу суров ;( Го гледав како да речам со мижење ... Одличен е не викам не, само што јас не сум којзнае колкав љубител на вакви филмови :)
     
  7. Dog-lover

    Dog-lover Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    3.743
    Пол:
    Женски
    Прекрасен филм... го имам многу пати гледано... многу ми беа грозни тие особено тој водачот..уфф колку ми беше мило кога го убија со таа стапицата за свињи.. :devil:
     
  8. Nefertitii

    Nefertitii Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    239
    Феноменална костимографија ,посебен дел што ми се допадна беше што дијалозите се на оригинален Јукатански т.е Мајански јазик ,глумата беше фантастична.Не само Руди Јангблад ами сите изглумија на нивоуу.Имаше сцени кои засмеваа како на почетокот со тој што го тераа да јаде мадиња демек да може да напраи деца :D [​IMG]
    ,но истотака имаше дури и језиви моменти .Детенцето ми беше врв ,колку само беше слатко,што го глумеше син му на Руди.
    Еден од моите омилени филмови.

    NO ONE CAN OUTRUN THEIR DESTINY.

    [​IMG]

    И на крајот

    "A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within."
     
  9. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Јас го гледав пред некој ден.
    Немав слушнато за филмов, прво кога прочитав режисер Мел Гибсон бев малку скептична.
    Сакам историски филмови и најмногу ми се допадна што беше на јазикот на Маите. Многу ме интересираат старите цивилизации и нивниот начин на живот.
    За колку банална причина ги жртвуваа луѓето, леле затемнување на сонцето, којзнае што си мислеле навистина тогаш за оваа појава. Многу нерално ми беше кога им избега тој (појма неамам како му беше иемто :D) повреден, избоден со копје ама трча ли трча, абе кај можеле да издржат тогаш така? Па неможат ни сега. Исто така и сцената кога жена му се породи во водата, ту мач.
    Најмногу ми се допадна крајот, е тогаш се скаменија и едните и другите, толку им беше од цивилизацијата пристигнаа Европјаните.
     
  10. piglet1

    piglet1 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2015
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    18.598
    Пол:
    Женски
    Го гледавме со дечко ми и мн. ми се допадна иако не сум љубител на филмови ,поготово не од оваков жанр :)
     
  11. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Мел Гибсон се покажа како доста оригинален режисер, и тука и со The Passion of the Christ.