1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Масло за лице

Дискусија во 'Лице' започната од zagrizena1, 9 јануари 2016.

  1. zagrizena1

    zagrizena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Од пред три четири месеци започнав да користам чисто 100% арганово масло за нега на лицето. Кожата е неверојатно мека и нежна . Имам читано многу статии за позитивноста од користење на ова масло, Ми се допага што се впива целосно во кожата . Јас додавам и масло од семки од кајсија бидејки и тоа е добро за нега на лице. Дали уште некој го користи ова масло и какви искуства има од него?
     
  2. Daisyx123

    Daisyx123 Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2016
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Jas si go kupiv masloto od argan bidejki na sekade slusav za negovoto pozitivno dejstvo. No, kaj od 2/3 stavanje na liceto pocna da mi se peruta kozata i da mi se lupi. prestanav da go stavam i mi se vrati vo normala, sega go stavam na kosata i e ok ja pravi meka. A za liceto si kupiv maslo od neven 100 den a preubavo za razlika od argan od 1050 den

    Mene ne mi prija na liceto, mi se peruta kozata.. go koristam za kosa, a za liceto nevenovo maslo
     
    Последна измена од модератор: 22 ноември 2019
  3. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Користев извесен период, го купував од Виола, италијанско производство со пипета, но искрено не забележав некоја промена. Го земав онака превентивно, за освежување на кожата.
     
    На Soncence3, Srekicka3, Aleksandra9999 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. NewGirl05

    NewGirl05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Здраво @Biodevojka :) знам дека имаш давано препораки претходно но доста време поминало па би сакала да те замолам за препорака на добро арганово масло, мене конкретно ме интересира за употреба на лице/кожа.

    Гледам дека БиоКосмос сеуште го има маслото по цена од 399.
    Маслото на Institute Organica е на некоја акција заедно до алое спрејот во ДМ па во дилема сум кое да го купам. Можеби ќе ни предложиш некое сосема различно :)

    Ти благодарам!
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Ајде да ја активираме темава малку со една фина вест. :)
    Capture.JPG

    Ревокс имаат био-масла за лице. Четири има, по 30мл. А цената воопшто не е лоша, 359 ден.

    Пишете збор-два ако некоја купи.
     
    На Anod10 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Butterfly522

    Butterfly522 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Дали некој ги има користено овие масла на you and oil?
     

    Прикачени фајлови:

  7. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    Претпоставувам дека масло за лице би требало да користат оние со сува кожа на лицето? Ме интересира кои се придобивките од маслава.
    Јас имам комбинирана кожа, на образите ми е доста сува, но т-зоната знае да биде ужасно мрсна.
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Ова се серуми, не се масла. Од оваа фирма користам (при крај ми е) серум со хијалурон, погоден ми е.

    Масла може да се користат за сите типови кожа, ама не секое масло одговара на секој тип кожа. На пример кокосовото не е за масна кожа и за кожа склона кон акни.
    Јас повремено користам масло од смил, а имам комбинирана кожа. Секогаш го ставам на влажна кожа и место крем, навечер.
     
    На Butterfly522 и prominent им се допаѓа ова.
  9. NCIS

    NCIS Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2019
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    128
    Zlatno maslo od smilj na olival,iskustva?
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Многу позитивно искуство имам. За лице го користев, наместо крем во рутина, навечер, ама не секоја вечер туку повремено. После тоник, не ставав серум претходно. Само миење, тоник и маслото на крај, на влажна кожа од тоникот. Имам комбинирана кожа која веќе нормална станува, не ми ја мастеше воопшто. Мазна, преродена и сјајна ми беше секое утро после маслото. Јас сум задоволна, пак би си го купила. Не е комедогено, бар кај мене немаше таков ефект.