1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Архангел

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од yummy, 25 април 2010.

 1. yummy

  yummy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  49
  Милсм дека бендов навистина заслужува посебна тема. Тој се издвојува како еден од најдобрите и највлијателните македонски бенодви од 90тите години. Има издадено 4 студиски албуми, во кои текстопоисец и вокал е Ристо Вртев.
  Текстовите на секоа песна се навистина фасцинантни, реални и сурови. Без пардон, го вадат секое човечко зло, секоја слабост, неверност, сите црнила на виделина, во само наколку стиха кои иако навидум нејасни имаат огромна смисла. Вртев пред се е поет, кој како и врвните поети го бара човекот во себе и другите.
  Тие кои што ги слушаат знаат за што зборувам, овој бенд или го сакаш или го мразиш, средина нема :)
  Па ајде сите фанови нека кажат, омилена песна, стих, албум...било што...
  јас не можам да издвојам омилена песна затоа што сите им ги сакам, но албум..нека биде Heart Core, сепак тој албум ме навлече на нив :lol:
   
  На RockNroLLGirL му/ѝ се допаѓа ова.
 2. WomanInLove

  WomanInLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  267
  Пол:
  Женски
  не ги слушам многу песните на архангел, но како најубава ги ја издвоила милион долари, многу ми е убава

  http://www.youtube.com/watch?v=HRYL7I4g3dw
   
 3. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.311
  Допаѓања:
  123.922
  Мојот омилен македонски бенд. Вчера вечер баш си мислев колку ми се оди на концерт на Архангел. Штета што немаат концерти почесто.
  Омилена песна ми е Heart Core, ама не можам да не ги спомнам и милион долари, радост, wonderful world ... и еден куп други :D
  Милион долари дефинитивно е заштитен знак на мојата генерација. Нема човек што не го знае текстот, и се уште се пее на сите прогресивни собиранки :D
   
  На DEJAN.SKROMEN му/ѝ се допаѓа ова.
 4. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  50
  зар веруваш во мене јас сум привид што ги нуди сите можни облици и веќе одамна тоа не сум јас тоа е некој што ме глуми и ужива во досада.секој обид да ме љубиш ке ти се врати како казна како горка измама јас сум човек кој живее во страв кој се плаши да те допре не знам дали остана бар малку љубов во мене или се исчезна во времето...
   
  На DEJAN.SKROMEN му/ѝ се допаѓа ова.
 5. yummy

  yummy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  49
  .....осамен и уморен, трагам очајно по мојте милон долари, единствен разлог да продолжам да живеам и нема начин да ме промениш, се што можеш е да ме убиеш... :l:
   
 6. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.515
  Песните на Архангел и начинот на Вртев кој нив ги пее - колку се само чудесни, пригушени со убавина, посебност, длабока меланхолија, голема пропаст, па издигнување.
  Јас лично не можам да ги слушам секогаш. Само во одредени моменти. Нивните песни воопшто не се лесни. И затоа моите тешки денови ги споделувам со нивните тешки песни...
  Криво ми е што не бев на нивниот концерт во Скопје. Многу ми е криво. :(
  Еве некои од омилените песни:

  [youtube]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/1Ym72HUf3Tc&hl=en_US&fs=1&color1=0x402061&color2=0x9461ca"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/1Ym72HUf3Tc&hl=en_US&fs=1&color1=0x402061&color2=0x9461ca" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]
  [youtube]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/EDtV1arSVO0&hl=en_US&fs=1&color1=0x402061&color2=0x9461ca"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/EDtV1arSVO0&hl=en_US&fs=1&color1=0x402061&color2=0x9461ca" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube] :l:
  [youtube]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/nxtkf5MNVb4&hl=en_US&fs=1&color1=0x402061&color2=0x9461ca"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/nxtkf5MNVb4&hl=en_US&fs=1&color1=0x402061&color2=0x9461ca" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]
  [youtube]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/6n8MNq7CsuM&hl=en_US&fs=1&color1=0x402061&color2=0x9461ca"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/6n8MNq7CsuM&hl=en_US&fs=1&color1=0x402061&color2=0x9461ca" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube] Kaков текст... :inlove: !
  [youtube]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/PoMFaAbWexE&hl=en_US&fs=1&color1=0x402061&color2=0x9461ca"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/PoMFaAbWexE&hl=en_US&fs=1&color1=0x402061&color2=0x9461ca" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]
   
  На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  665
  Незнам што да кажам за луѓево...
  Најголемо поштовање до нив. Ги обожавам. :inlove:
  Текстовите се врв... По малку мелахонични и депресивни... ама...
  Незнам како да опишам како ги доживувам...

  П.С: Чичко Ристоооо... ај уште еден концерт!!! ;( ;( ;( ;( ;(
   
 8. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  70
 9. yummy

  yummy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  49
  Точно Брајт, и јас не можам секогаш да ги слушам, ама кога ги слушам плејлистата не је менувам по 2-3- месеци :x :lol:
  Иначе и јас не бев на концертот, и никогаш нема да му простам на дечко ми што не отидовме, а и тој е болен по нив...
  могу ми е криво....ама се надевам дека ќе има уште некој концерт, а и се шпекулираше дека ќе вадат нов албум, зошто Вртев имал околу 30 спремни песни, ама немале пари за да се сними албумот.

  Еве еден поздрав со една од моите омилени (оваа песна и ме навлече на нив :lol: )
  http://www.youtube.com/watch?v=eetGctEcOv0
   
 10. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.806
  Не им ги знам многу многу песните, ама имаат текстови....
   
 11. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.165
  Допаѓања:
  26.990
  Веќе имав коментирано во една тема дека човеков ми е идол. Врвот на уметноста според мене. Стварно треба да поседуваш голем коефициент на интелигенција за да напишеш текстови кои можеш секогаш различно да ги толкуваш. Архангел се Библија! Немам нешто поомилено од нив, па ни било кој друг странски бенд неможе да ги замени. Растев со нив, се изградив како личност со нив. Прекрасно!
  Каков Џим и Дорс, тоа на Џим не личи на ништо, само ете тој е светски познат. Тоа е травестија на пишаната реч, римо и стихоклепствие!
   
  На JuLleE и Dafnee им се допаѓа ова.
 12. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  60
  Прв пат ги слушнав не час по информатика во седмо одд и од тогаш мислам дека секогаш кога сакам да размислам ги слушам нив. Навистина сите песни ме оставаат без коментар со нивните текстови. :rock: :rock:
   
 13. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Архангел... Уште како мала една моја другарка многу ги слушаше и со неа и јас! Ме смируваат песните и уживам со нив!
   
 14. macaaaaa

  macaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  267
  Респект за Архангел, некои од омилените песни :
  Heart core
  Uber Makedonische
  Милион долари
  Чудесен свет
  Војна
  Драги мој.
   
 15. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  690
  Дефинитивно мојот најомилен македонски бенд... Фан сум на Архангел веќе со години... Музика, текст, глас, емоција... Просто неверојатно :clap: :clap: :clap: Браво за темава!
   
 16. Street.chic

  Street.chic Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2010
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  24
 17. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.693
  За мене се на врвот од македонски групи. Едноставно се незаменливи.
  Омилени песни ми се Превез, Молк, Љубов или омраза и секако Милион долари. :)
   
 18. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.165
  Допаѓања:
  26.990
  На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
 19. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  838
  Допаѓања:
  1.217
  Пол:
  Женски
  На 12.02.2011 концерт на Архангел во Метрополис Арена во Скопје
   
 20. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.693
  Вчера кога го видов настанов на ФБ беше доџе ми да вриснеммм! :rock:
  Да си се собереме вака од форумов колективно на концерт, м ? :D
   
  На DEJAN.SKROMEN му/ѝ се допаѓа ова.