1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Аутизам кај жени/ возрасни

Дискусија во 'Психологија' започната од CuriousMK, 16 јули 2022.

 1. CuriousMK

  CuriousMK Нов член

  Се зачлени на:
  16 јули 2022
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите,

  Ќе скокнам во тамата:
  Во Мк нема многу информации за аутизам, особено кај жени. Сеуште многу дијагностичари мислат дека аутизам доаѓа во пакет со ниско IQ и неспособност да се функционира без помош на родител. А недајбоже да имаш некакв успех на работа или факултет, тогаш автоматски "глумиш" аутостичен.

  Од мала се сомневам дека имам аутизам, секад сум била малтретирана или дискриминира поради моите чудни манири и експресии. И учителите приметија, и додека некои тивко ме штитеа, други ме озборуваа низ мало. После години малтретирање, научив колку толку да глумам "нормална", а и се пронајдов во струка кај што сум подобра од моите врсници.
  Се разбира, потешкотиите позади затворени врати продолжуваат- се ми смета и се ме изморува. Имам репетативни движења што можат да траат со саати, посилни се од мене. Промени на мали работи ми сметаат и цело време ми се врти или мати пред очи- и вака цел живот. Сега е подобро, порано кожата ми сметаше и пробував да ја изгребам од мене.

  Бидејќи личам колку толку нормално, знам да се шминкам и зборам, никој психолог не ме сфаќа сериозно. Сакам да добијам дијагноза сега наместо кога ќе биде премногу доцна. Можам уште 50 работи да набројам но да не должам.

  Дали знаете психодијагностичар (или слично) што е по информиран околу high-functioning аутизам?

  Фала ви однапред
   
 2. Angie1432

  Angie1432 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  7.382
  Допаѓања:
  37.683
  Пол:
  Женски
  Искрено не мислам дека ќе најдеш. Кај нас освен за депресија и анксиозност за ништо друго не се замараат. Или ќе ти речат ништо не ти е. Ако знае некој препорака нека напише, ама еве искрено јас мислам дека не се големи шансите. Онлајн нешто во странство да побараш?