1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Аутизам кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од Hipica, 16 април 2011.

  1. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Се ближи 2ри Април,Светскиот ден на Аутизмот.Ќе биде парада во Македонија,во Скопје...ќе се чепатат сите политичари,пејачи,уметници или желни за внимание.Ќе се парадира пред ТВ камери,ќе се даваат изјави за наводна заложеност за овие деца и лица...ќе се сечат ленти,ќе се фрлаат лопати...а децата со аутизам ќе си останат "АУТ" сите наредни 364 денови во годината.

    АКО САКАМЕ ДА ПОКАЖЕМЕ КОЛКУ СМЕ НЕЗАДОВОЛНИ ОД ВАКВИОТ ОДНОС НА ДРЖАВАТА,ТОГАШ ТРЕБА БОЈКОТ ДА СЕ НАПРАВИ НА ВАКВИТЕ ОДБЕЛЕЖУВАЊА.
     
    На maca cvet му/ѝ се допаѓа ова.
  2. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
  3. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Ми се заледи крвта, баш. Како да не.
    Ако си ставате на срце коментари од секоја будала која шета на земјава, кај ви е крајот. Вакво нешто се чита и игнорира, толку. Не се удостојува ниту со реплика.
     
    На Nausicaa и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  4. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски
    Има уште малку време, кој сака да оди и барем симболично да даде поддршка
    Го ископирав од ФБ профилот на едно пријателче, член на претседателството на Сплотени срца.



    Почитувани мои соборци за правата на децата и возрасните со посебни потреби

    Ве поканувам утре на Плоштадот во Штип на настанот кој го организира Здружението Сплотени срца ( Претседателствотот за Штип ) со почеток во 11 часот и 55 минути или ПЕТ до ДВАНАЕСЕТ

    Ве покануваме и во Битола каде Здружението Марко Поло ќе го одбележи 2 април со отварање на Рехабилитацискиот центар за деца со аутизам

    Ве покануваме во Скопје каде Здружението Во мојот Свет ќе го одбележи 2 април

    Ве покануваме во Охрид каде Црвениот крст Охрид со родителите на децата со аутизам ќе го одбележат 2 април

    Ве покануваме во многу други градови каде исто ќе биде одбележан 2 април

    НО 2 АПРИЛ ЌЕ ДОЈДЕ И ЌЕ ПОМИНЕ, ПРОБЛЕМИТЕ ЌЕ СИ ОСТАНАТ

    ЗАТОА ДРАГИ МОИ, ЌЕ СЕ ОБЕДИНИМЕ СИТЕ И ЗАЕДНО ЌЕ СЕ БОРИМЕ И ИЗБОРИМЕ ЗА ТРАЈНО РЕШАВАЊЕ НА ПРОБЛЕМИТЕ НА ДЕЦАТА И ВОЗРАСНИТЕ СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ ПРЕКУ ИЗМЕНИ И ДОПОЛНУВАЊА НА ВЕЌЕ ПОСТОЕЧКИТЕ ЗАКОНИ И СО ДОНЕСУВАЊЕ НА НОВИ ЗАКОНИ
     
  5. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Па ако не си погодена не коментирај исто како што и напиша погоре..IGNORE
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Кoментaрoт ми беше зa тебе, не зa неa. Нa неa умoт и се гледa, тебе кaкo нa пoпaметнa ти збoрaм.
     
  7. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Сепак тоа е нејзино право. Таа одлучува за нејзиниот коментар. Не ме сваќај погрешно
     
  8. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Леле страшно
     
  9. merida

    merida Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    266
    Од комшивката детето има аутизам ... уствари според мене, таа никогаш не кажала...
    Понекогаш се прашувам дали е исправно тоа што кријат кога се е очигледно но, потоа ги сваќам и гледам колку ми е тешко... Грешка е што го праќаат во училиште, наместо во училиште наменето за деца со посебни потреби и аутизам. Нормално никој не сака и да не даде Бог никому но мислам дека вака повеќе му наштетуваат отколку што му помагаат...
    3 одделение е. Има потешкотии во говорот, има страф од децата, седиме на 2 мин од школото но мајка му го носи и зема бидејќи му е страф преку улица... нема врска тоа... да ви кажам ситуација која ја доживеав...
    Седиме кај нив на кафе и нормално ќерка ми почна да му чепка во играчките и јас следам реакција... детево стоеше со стегнати тупаници и почна да се треси... мислам дека во секој момент ќе ја пуцнеше... мајкава нормално ме сети дека следам и вика... не сака да му фаќаат во играчките... и наместо да му помогни на детето да му објасни дека треба да ги дели играчките таа ги собра сите и ги прибра за да не ги фаќа малата... и уште ми вика немој да мислиш дека ја сака син ми малата туку ја трпи зошто мажот ти му снима игри на ком.... алооооо :fubar: :x (facepalm)
    Знам не им е лесно и ќе повтора не дај Бог никому ама ова бе нели е штета за детето?! Детето има потреба од стручна помош, родителиве баш и не му помагаат со тоа што ја исполнуваат секоја желба...
     
  10. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Пред неколку месеци гледав видео на Јутјуб, т.е. не беше видео туку цела прес конференција на една американска мајка со 17 годишен аутистичен син, која открила дека во организмот има метри и метри на паразити и црви кои го предизвикуваат неговиот аутизм.

    Сега копам по интернетот дали ќе го најдам видеото повторно, и ќе го постирам.

    Според неа, вакцинацијата претставува вбризгување на паразити во детското тело, кои од Х причини како и пад на имунитетот можат да продолжат да живеат, растат и размножуваат и достигнуваат неверојатни должини (200-300 метри) и го попречуваат растењето и развојот и општо нормалното живеење на детето.

    Таа правела чаеви од природни состојки, секогаш во различна комбинација и доза, заради тоа што паразитите станувале имуни на чаевите и многу било тешко да се отстранат.

    Почнала да го чисти детето, а тоа е макотрпна и гадна работа, и по секој напиен чај се чувствува подобро и покажува знаци на нормален живот.

    Вреди да се слушни нејзината прес конференција.
     
    На okcenzi и maca cvet им се допаѓа ова.
  11. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    детето има потребна од стручна помош но и од саглам родители. Очигледно е дека неговата мајка не е со сите. На тоа дете му е потребна посебна грижа, љубов и разбирање. Не ми се верува дека тоа детенце е болно и има таква мајка. Мислам стварно е страшно. Ти си била разбрана ете и не си и ја удрила една за да не се плаши детенцето. Тоа дека малиот не ја сака малта не ја удрил и такви работи тоа е некое мислење на мајката кое секако е погрешно и таа треба да го смени бидејќи тоа нејзино такво однесување во иднина може да му наштети на детенцето мислам дај боже прво тоа да си оздрави и се да биде како што треба бидејќи и јас имам болна сестра и пред се сакам да оздрави.
     
  12. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    детето треба да се социјализира да излегува надвор да движи со други негови врсници да го пуштаат сам да чекори без да го држат за рака. Тоа што не зборува може да биде некое заостанување во неговиот развој, штом наполни 3 год децата кои не зборуваат се носат на логопед и таму ги учат да зборуваат со некои нивни специјални техники
     
  13. merida

    merida Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    266
    Најпрво посакувам сите деца и сестра ти да оздрават, бидејќи сега кога имам дете сфаќам колку се тие безгрешни и наивни и заслужуваат прекрасен живот а пред се детство.
    За жал кај нас менталитетот сеуште е под ниво па на родителите поважно им е комшиите да не речат детето им оди во училиште за посебни потреби отколку самото дете... Се обидуваат со помош на пријатели и врски да го пикнат во училиште... И да.. ќе го пикнат... кај нас барем е лесно да подмитиш некако.... Но, сфаќате ли каква штета трпат тие деца поради родителите... Да тие деца не се болни... но имаат потреба од помош... од стручна помош. Програмата ќе има биде прилагодена спрема нив а не вака учат таблица а сеуште не можат убаво да зборуваат и да се изразуваат... Се плашат...
    Замислете само каков им е денот поминат со другите деца!? Замислете кога сите знаат да ја кажат песничката... а тоа и да ја научи не може да ја каже... и да ја кажи децата нема да го разберат... Ќе го исмеваат... Децата се премногу сурови - не знам дали е до родителите или такво време дојде...
    А и што зборувам јас - која стручна помош во нашава државичка... Се отишло упм... Само страдаат невините ангелчина за кои живееме. :x
     
    На PaLaVa, Papillon.Papi и maca cvet им се допаѓа ова.
  14. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Живoтoт нa еден сoученик штo имa пoсебни пoтреби му е пекoл, a мaјкaтa нé oбвинувa нaс пoрaди тoa. Буквaлнo цел клaс гo МOЛИМЕ дa престaне дa пуштa некoи чудни ремикси и звуци oд тaблетoт, a тoј се нaвредувa и трескa пo клупи, мaвa рaнци oд врaтa и ни се дере зoштo му се "спрoтивстaвувaме". Дури ни се зaкaнувa декa ќе не истепa, a се oбидувaме нa нaјкултурен, нaјнежен нaчин дa му кaжеме декa не е тoa прaвилнo и декa не ни се дoпaѓa кoгa 24/7 пуштa еднa истa "песнa". И жaл ми е зa тoa дете, не мoжaм дa гo oбвинaм пoрaди тoa штo е тaкa рoден, нo мaјкaтa никoгaш немa дa јa рaзберaм. Акo тaa сaмaтa не мoже дa си гo рaзбере сoпствениoт син, зoштo oчекувa 15 гoдишни децa кoи се дaлеку oд дефектoлoзи, психoлoзи, психијaтри дa гo рaзберaт и дa гo "прифaтaт тaкoв кaкoв штo е". И сите прoфесoри ни кaжувaaт декa мoрa дa гo прифaтиме тaкoв кaкoв штo е, иaкo ние се oбидувaме нaјмнoгу штo мoжеме. Кoлку сaмo нетрпеливo ги чекaм мoите 5 минути дa и кaжaм нa мaјкaтa oд мoјa гледнa тoчкa, дa и јa влепaм сурoвaтa вистинa декa дететo и е дaлеку oд нoрмaлнo и декa гo измaчувa сo тoa штo се oбидувa дa гo вклoпи вo вaквo училиште. Тoa дете примa сaмo 5% oд инфoрмaциите вo шкoлo и јa немa спoсoбнoстa дa ги сфaти тие лекции, зaштo не рaзмислувa нa тoј нaчин.

    Жaл ми е зa секoе вaквo дете кoе не е сфaтенo oд сoпствените рoдители... Ми се плaче oд ситуaцијaвa, стрaдaaт и дететo и сoучениците негoви.
     
    На merida му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски


    Еве го видеото кое во една прилика го гледав цело, а потоа не можев да го најдам, мислев дека е со англиски титл, а тоа да ти бил хрватски.
    Женава е мајка на аутистичен тинејџер, сама со мажот и се борат да го исчистат од паразити.
     
  16. larrachi

    larrachi Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека вакцината нема никаква врска со аутизмот. Во некои случаи можеби да, ама во поголемиот дел не.
    Имам 7 годишен братучед со аутизам, нормално дека не можеа да му ја откријат уште од најмала возраст пошто нели на 1 година не се зборува, ама кога направи 4 години почнаа да се повидливи симптомите, па лекарите дијагностицираа аутизам. Сега има 7 години и оди во специјализирано училиште во Англија. Значи детето е родено во Англија и таму живее и не примало никакви вакцини пошо нели таму инакво здравство, а сепак е родено со аутизам. Вистинската причина за појава вистина е непозната.
     
    На Spidy и Joi им се допаѓа ова.
  17. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Јас само да прашам, од која возраст и до која може да се појави аутизмот?
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  18. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    Знаците се јавуваат во рано детство, некаде до три години. Или пак детето може да има нормален развој до 1-2 години, значи да почне да кажува некои зборови, да се смее, да оди и наеднаш да прекине, и да се врати сосема на почеток.

    На пракса видов едно детенце со аутизам, и кога не виде голема група на студенти се уплаши, паника го фати и почна да се кубе и удира по главата. :( Но, дефектологот успеа да го смири.

    И не е дека не постои стручен кадар за помош на ваквите дечиња, ехе колку дипломирани дефектолози и психолози има, ама кој да ги вработи. :) Инаку, до некаде не се согласувам со инклузијата, има некои деца со аутизам, даунов синдром, ADHD, епилепсија па и се тоа може комбинирано со психози што не можат да се снајдат во таа средина, другите деца ќе го доживуваат и третираат на друг начин, детето и родителите само дополнително ќе се исфрустрираат од таквата состојба. Во посебно училиште, се изработува програма за работа прилагодена на секој ученик посебно, значи се работи согласно интелектуалните и менталните способности на детето.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Мајки, прочитајте можеби е вистина и можеби некое ке се излечи.


    VELIKA TAJNA ODGONETNUTA: Otac izlečio svog sina od autizma dobijenog preko vakcine, evo kako …

    Otac je objavio snimak na internetu na kom je dokumentovao ubrzan napredak lečenja svog sina od MMR vakcine terapijom helacije i uklanjanjem teških metala iz organizma, pokazujući da deca sa autizmom mogu da se izleče i oporave nakon veoma kratkog perioda.
    Skot Šumejker je objavio snimak pod naslovom „Prva godina ubrzanog oporavka deteta sa autizmom“ na kom se vidi njegov sin Džošua, star 3 godine i 2 meseca, u regresiranom autističnom stanju nakon niza vakcina koje sadrže živu.

    Džošua je nakon vakcine zaboravio gomilu reči i prestao je da se odaziva na svoje ime. Nije više bio zainteresovan da se igra sa igračkama, samo da ih ređa u redove. Povraćao je svakodnevno, nekad i do 3-4 puta.


    Zatim je počeo sa tretmanom za lečenje trovanja teškim metalima, a njegov otac kaže da su se značajni rezultati mogli primetiti odmah.

    Terapija helacije je medicinska procedura koja podrazumeva primenu helirajućih agenasa za uklanjanje teških metala iz organizma. Terapija helacije ima dugu istoriju primene u kliničkoj toksikologiji, a smatra se da se pojavila tridesetih godina prošlog veka kada je nemačkih hemičar Ferdinand Munc prvi put sintetisao etilendiaminotetraacetatnu kiselinu (EDTA). Ova terapija je ujedno služila i kao protivotrov za levisit, hemijsko oružje na bazi arsenika.

    Hemičari su otkrili da je EDTA prilično efikasna za lečenje trovanja olovom. Nakon Drugog svetskog rata, počela je da se primenjuje za lečenje radnika koji su farbali brodove farbama na bazi olova.

    Skot Šumejker je o izlečenju svog sina rekao da je to najneverovatnija stvar koju je imao prilike da vidi i da je zato odlučio da podeli istinu sa svima onima koji nisu informisani o autizmu.

    On je rekao da je njegov sin dokaz da dete sa autizmom može da se oporavi za kratak period vremena.

    Inače, nedavno je objavljen film pod nazivom „Vaxxed“ (Vakcinisan) koji govori o jednom naučniku iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) koji je priznao da je njegova naučna grupa uništila dokaze koji povezuju vakcine sa pojavom autizma.

    Šumejker tvrdi da pojava autizma može da se spreči ako se iz vakcina izbace štetne supstance koje ga izazivaju.


    ИМА И ВИДЕО
    Еве линкови

    http://webtribune.rs/velika-tajna-o...od-autizma-dobijenog-preko-vakcine-evo-kako/#

    https://www.facebook.com/scottshoemaker/videos/10207901697173971/


    http://www.naturalnews.com/039338_mercury_heavy_metals_detox.html


     
  20. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    ^ @okcenzi , како што спомнаа и погоре, аутизмот е нарушување/состојба која се третира, а не се лекува. Постојат разни третмани кои може да ги ублажат симптомите, ама не и да ги искоренат.
    Моментално е доста актуелна, бидејќи родителите почнаа гласно да разговараат на оваа тема. Во минатото била споредува. За жал, во СОУ ,,Д-р Златан Сремац‘‘ има неколку полни паралелки со аутистични деца.

    Конкретна причина, која го предизвикува аутизмот и нема. Тоа е тријадата на нарушувања, односно засегнати се повеќе делови од мозокот. Затоа и подоцна се манифестираат декооридинацијата, проблемите со планирање, емоциите. Често се поврзува со вакцини, за кои сметам и дека немаат голем удел во предизвикувањето, но и не го порекнувам фактот, бидејќи немам сознание што има во нивниот состав. Сметам дека самостојно една вакцина, не може да манифестира аутизам. Од истражувањата воочено е дека како можни предизвикувачи се и почвата, воздухот, водата, односно токсините кои ги содржат (состојбата која патем е алармантна во средината во која живееме). Потоа, како можна причина се поврзуваат и инфекциите, разни болести во текот на бременоста, крварење од матката, Rh инкопатибилија, проблеми во текот на пораѓајот и после него, ензимите, генските абнормалности, лекови кои се користат за време на бременоста. Во слободен превод ‘‘ се` е можна причина‘‘.

    Можете да го изгледате и филмот кој исто така беше препорачан погоре Rain man. Тука станува збор за саванти, каде лицата имаат зачудувачки способности, надреални.

    Жално е кога ќе видам родители како им даваат сами дијагноза на дете аутизам, бидејќи не зборело до 2 или 3 години. Има друга симптоматологија, меѓу кои и говорот, но не може родител да не му посветува внимание на детето, а очекува од него да почне да зборува само по себе.

    Ја зачнав само темата, но целта ми беше да се водите по веродостојни истражувања. Лекот да го најдат е малце потешко, бидејќи се` уште причината им е непозната.
     
    На eleni27, blueeparadise и okcenzi им се допаѓа ова.