babylove овошни кашички

Афти во устата

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од The.Pink.Angel, 14 јуни 2012.

 1. The.Pink.Angel

  The.Pink.Angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  132
  Пред некој ден ми излезе афти на горниот дел во внатрешниот дел во внатрешниот дел на устата ми помина и сега имам на долниот дел во внатрешниот дел на устата кажете ми кои се причините со што ми излева афти и како да ги излечам вака изгледат
   

  Прикачени фајлови:

 2. bvlgari

  bvlgari Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  3
  ја имав афта на грлото отидов на лекар и ми даде проафтол во аптека го има за 3 дена го снема :)
   
 3. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  19.359
  Пол:
  Женски
  Мене порано нонстоп вакви ми се праеа, знам дека ненормално болат :worried:
  Ја прашав Докторката матичната и ми рече истри го со кафе и одма ќе помини, барем мене одма ми врвеа, многу е болно, ама за побрзо да ти помини.
  Пробај :)
   
 4. The.Pink.Angel

  The.Pink.Angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  132
  a какво кафе треба да биде сварено или ? :D инаку фала
   
 5. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  19.359
  Пол:
  Женски
  ^ кафе како шо е најнормално, ќе горчи малку, али одма врви :)
   
  На ciribiribela му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Rosonerka

  Rosonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2012
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  2.485
  Со прополис капки,многу боли кога ставаш ама поминува! :!:
   
  На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. marija994

  marija994 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2010
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  193
  Поради носењето на протеза и присуството на железо во устата, порано нон-стоп ми се појавуваа афти.
  Ако беа помали и не ме болеа многу ги оставав сами да исчезнат, бидејќи „рокот“ на афтите е 7 дена. :)
  Ставајте сада бикарбона, доста помага, исто така и паста за заби или пак мед. ;)
   
 8. Bubamaricka

  Bubamaricka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  202
  Афти и од нечистотија се прават од неизмиено овошје пример. Има една маст гингивал ц се вика некој 100 тина денари е има анестетик во составот така што кога ќе се намачкаш барем болката се смирува и побрзо поминуваат афитите.
   
 9. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.778
  Проафтол ептен помага. Прв пат го имав чудово летово, и тоа баш гадно ми искочи не само на непцето туку и на јазикот, цел ден зборев ко да имам вруќ компир у уста :D

  На страна тоа колку смешно звучев цел ден, многу ме болеше така да не можев ни да јадам :(

  Ама само што прснав проафтол, одма ми помина, ама одма.

  Стварно е ефикасен. Го препорачувам.
   
 10. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.228
  Допаѓања:
  78.879
  Пол:
  Женски
  Леле мајко и јас сега имам една и тоа помеѓу гингивата и устата баш во `ќош` да речам , огромна е! :envy: секој месец ми излегуваат по 2-3 леле што ке се прави цело зимо вака ли ;( мислам дека што и да ставаш нема фајде , но колку толку ја намалува болката... ;( инаку афтиве се појавуваат од нечистотии и намален имунитет. Пијам витамин ц , б-комплекс и пак тука се уфффф веке
   
  На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Jagoda123

  Jagoda123 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  2.460
  Допаѓања:
  11.063
  Пол:
  Женски
  Купи ПРОАФТОЛ од аптека.
  Нема да го забрза процесот на заздравување, ама мислам дека содржи анестетик па ја ублажува болката колку толку.
   
 12. EMoonlight

  EMoonlight Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2011
  Пораки:
  1.312
  Допаѓања:
  12.529
  Пол:
  Женски
  Јас го имав истиот проблем,се појавуваат поради нечистотии и намален имунитет,да...исто така ако имаш проблеми со крвта или намалено железо.Исто како тебе пијам секој ден витамин ц и б-комплекс,но пијам и железо,не ми излегле одамна,за среќа.
  Пробај си ги сите тие работи што ти ги кажале другите девојки и исто така можеш да ја плакнеш устата со чај од жалфија.Ако сакаш можеш и да одиш и да си провериш,да не е нешто со крвта или со непцата.
  Поздрав :) :)
   
 13. Antolinaa

  Antolinaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  1.707
  Допаѓања:
  14.337
  Лажичка сол во едно филџанче со вода раствори и чувај на местото т.е. прави гаргара ( или како и да се вика).
  Ова го правам секогаш кога ми излезе некоја досадна афта и стварно помага :)
   
 14. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.470
  Медот е природен антибиотик.
  Нанеси малку мед на местото и ќе помине брзо. :)
  Мене за 3-4 минути ми помина. Може нема толку брзо кај секого, но со сигурност делува.
   
 15. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.228
  Допаѓања:
  78.879
  Пол:
  Женски
  За да не излезат , б-комплекс само помагаат :!: А ако веке излегле , кафе , прополис во последно време мене кафето ми е лекот :)
   
 16. Dazzle

  Dazzle Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2012
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  1.026
  Цел живот се мачам со нив.
  Најчесто излегуваат поради намален имунитет. Мене почнаа да ми се појавуваат уште како бебе, од татко ми сум си ги наследила...
  Најмногу ми помага чај од жалфија и плакнење на устата со хидроген од 3%.
   
  На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.064
  Допаѓања:
  8.636
  За афти лек што најбрзо и најмногу помага е прополис. Едно-две нанесувања и афтата ќе ја нема.
   
  На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  4.976
  И јас од време на време имам проблем со афти во устата и ептен болат,дури и повеќе од забоболка.Мене ми препорачаа да се мачкам со кантарионово масло кое што стварно е ефикасно.Ја намалува болката постепено,но за 3 дена ни А од афтата нема.Така да препорачувам таков масло,а може и прополис малку да се стави.
   
 19. Lovy1

  Lovy1 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  817
  Пол:
  Женски
  Секогаш си имам вакви нешта во устата :devil:
  Ама тоа е.. Поради нечистотии такви ствари, и заради протези ми се правеа (сега не)
  Јас си оставам сами да поминат.. :)
   
 20. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.965
  Пол:
  Женски
  Ретко ми се појавуваат, ама со прополис брзо се лекува.