1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ајрон Мејдн (Iron Maiden)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од annii, 24 ноември 2012.

 1. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.317
  Допаѓања:
  5.822
  Iron Maiden хеви метал бенд од Лејтон, Лондон, формиран од страна на басистот и текстописецот Сив Харис во 1975г. и се смета за еден од највлијателните и најуспешните бендови.
  Првиот вокал Пoл Деј бил заменет со Денис Вилкок, а по неуспехот на гитаристите се приклучил и Дејв Мареј. Со доста измени во бендот, после 3 години свирење, го издале демо албумот "The Soundhouse Tapes."
  Во 1980г. го издале и првиот студиски албумот "Iron Maiden" кој го достигнал 4то место на UK Albums Chart.
  Вториот студиски албум "Killers" содржел песни кои веќе биле напишани. Само две песни биле додатно напишани за овој албум. Има и песни со книжевно значење ("Murders in the Rue Morgue" базирана на делото од Едгар Алан По.)
  Златните години (The Number of The Beast - 1982г.), трет студиски албум.
  Пол Ди`Ано се занимавал со користење прекумерни количества на кокаин, што се одразило на неговото однесување на сцената, во времето кога бендот забележувал голем успех. Албумот стигнува на првото место на UK Albums Chart.
  Петтиот студиски албум 1984г.
  220 настапи за 13 месеци е најголемата турнеја на бендот и воопшто од останатите музички турнеи, од којашто им требале 6 месеци одмор.

  Членови:
  Стив Харис (басист и основач на бендот);
  Пол Брус Дикинсон (пеач, текстописец);
  Дејв Мари (гитарист);
  Адријан Смит (гитарист);
  Јаник Герс (гитарист);
  Нико Макбрејн (тапанар);


  Албуми:

  Iron Maiden - 1980г.

  "Prowler"
  "Remember Tomorrow "
  "Running Free"
  "Phantom of the Opera"
  "Transylvania"
  "Strange World"
  "Charlotte the Harlot"
  "Iron Maiden"  Killers - 1981

  "The Ides of March"
  "Wrathchild"
  "Murders in the Rue Morgue"
  "Another Life"
  "Genghis Khan"
  "Innocent Exile"
  "Killers"
  "Prodigal Son"
  "Purgatory
  "Drifter"
  The Number Of The Beast - 1982
  "Invaders"
  "Children of the Damned"
  "The Prisoner"
  "22 Acacia Avenue"
  "The Number of the Beast"
  "Run to the Hills"
  "Gangland"
  "Total Eclipse"
  "Hallowed Be Thy Name"


  Peace of Mind - 1983

  "Where Eagles Dare"
  "Revelations"
  "Flight of Icarus"
  "Die With Your Boots On"
  "The Trooper"
  "Still Life"
  "Quest for Fire"
  "Sun and Steel"
  "To Tame a Land"


  Powerslave - 1984

  "Aces High"
  "2 Minutes to Midnight"
  "Losfer Words (Big 'Orra)"
  "Flash of the Blade"
  "The Duellists"
  "Back in the Village"
  "Powerslave" (Dickinson)
  "Rime of the Ancient Mariner"

  Од формирањето бендот има издадено: 15 студиски албуми, 11 "live" албуми. 4 ЕР и 6 компилации.  Ги слушате ли Ајрон Мејдн? Омилена песна, албум?


  Превземено од Wikipedia, ironmaiden.com
   
  На WarriorAngel и blaa им се допаѓа ова.
 2. SweetChild

  SweetChild Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  1.597
  Допаѓања:
  2.987
  Пол:
  Женски
  Е,фала Богу тема и за нив !

  Ги обожавам.Можам да кажам дека се најдобриот метал бенд на сите времиња,за сите генерации.

  Омилени албуми -The number of the beast и Killers, а за омилена песна не можам да се одлучам.

  UP THE IRONS !!! :rock: :rock: :rock:
   
  На Natali.3 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.317
  Допаѓања:
  5.822
  Иначе сум збаоравила да ги допишам и останатите албуми.

  The Final Frontier - 2010

  Satellite 15... The Final Frontier
  El Dorado
  Mother Of Mercy
  Coming Home
  The Alchemist
  Isle Of Avalon
  Starblind
  The Talisman
  The Man Who Would Be King
  When The Wild Wind Blows


  A Matter of Life And Death - 2006

  Different World
  These Colours Don't Run
  Brighter Than A Thousand Suns
  The Pilgrim
  The Longest Day
  Out Of The Shadows
  The Reincarnation Of Benjamin Breeg
  For The Greater Good Of God
  Lord Of Light
  The Legacy


  Dance of Death - 2003

  Wildest Dreams
  Rainmaker
  No More Lies
  Montsegur
  Dance Of Death
  Gates Of Tomorrow
  New Frontier
  Paschendale
  Face In The Sand
  Age Of Innocence
  Journeyman


  Brave New World - 2000

  The Wicker Man
  Ghost Of The Navigator
  Brave New World
  Blood Brothers
  The Mercenary
  Dream Of Mirrors
  The Fallen Angel
  The Nomad
  Out Of The Silent Planet
  The Thin Line Between Love And Hate


  Virtual XI - 1998

  Futureal
  The Angel And The Gamber
  Lightning Strikes Twice
  The Clansman
  When Two Worlds Collide
  The Educated Fool
  Don't Look Into The Eyes Of A Stranger
  Como Estais Amigos


  The X Factor - 1995

  Sign Of The Cross
  Lord Of The Flies
  Man On The Edge
  Fortunes Of War
  Look For The Truth
  The Aftermath
  Judgement Of Heaven
  Blood On The World's Hands
  The Edge Of Darkness
  2 A.M.
  The Unbeliever  Fear of The Dark - 1992

  Be Quick Or Be Dead
  From Here To Eternity
  Afraid To Shoot Strangers
  Fear Is The Key
  Childhood's End
  Wasting Love
  The Fugitive
  Chains Of Misery
  The Apparition
  Judas Be My Guide
  Weekend Warrior
  Fear Of The Dark


  No Prayer For The Dying - 1990

  Tailgunner
  Holy Smoke
  No Prayer For The Dying
  Public Enema Number One
  Fates Warning
  The Assassin
  Run Silent Run Deep
  Hooks In You
  Bring Your Daughter... To The Slaughter
  Mother Russia


  Seventh Son - 1988

  Moonchild
  Infinite Dreams
  Can I Play With Madness
  The Evil That Men Do
  Seventh Son Of A Seventh Son
  The Prophecy
  The Clairvoyant
  Only The Good Die Young


  Somewhere In Time - 1986

  Caught Somewhere In Time
  Wasted Years
  Sea Of Madness
  Heaven Can Wait
  The Loneliness Of The Long Distance Runner
  Stranger In A Strange Land
  Deja-Vu
  Alexander The Great

  Имам и печатна грешка во претходниот пост кај албумот Piece of Mind.
   
 4. blaa

  blaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2011
  Пораки:
  410
  Допаѓања:
  378
  Еден од најдобрите хеви метал бендови, ако не и најдобар. :rock:
  Ги слушам уште од мноогу мала.
  Омилени албуми:
  The Number Of The Beast,
  Piece of Mind,
  Fear of The Dark (овој го имам преслушано барем 50-тина пати :tmi: )

  А песна, не знам, ги има повеќе. :)
   
  На Natali.3 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Anon

  Anon Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.789
  Пол:
  Машки
  Ги слушав во средно. Многу, еден период.
  Hallowed be thy name, The number of the beast, Fear of the dark..... класика :)
   
 6. offspring1

  offspring1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  180
  Ги слушам одамна, ама никогаш не сум ги слушала онака активно, како што се навлеков во последно време. Буквално не ми поминува денот без да ги пуштам, се опседнав тотално и секој ден им ја отворам официјалната страна да видам дали ќе закажат концерт во соседствово. Јас сум спремна да си го продадам едниот бубрег и да одам на нивни концерт, и после тоа во мир да си умрам откако ќе го постигнам врвот во моето постоење :D
   
  На Stefani999 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Stefani999

  Stefani999 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2012
  Пораки:
  702
  Допаѓања:
  601
  :rock: Прави хеви метал!!
  Песните им се гром.........Ако дојдат кај нас одма купувам Vip карта :rock:
   
  На Natali.3 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Shoshanna

  Shoshanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2013
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  4
 9. MorbGoth.666

  MorbGoth.666 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  148
  Up The Irons ! :rock:
  Гром им се сите песни!
   
 10. MorbGoth.666

  MorbGoth.666 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  148
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Ајрон Мејден ми помогнаа да се пронајдам во животот и да научам еднаш засекогаш во какви кругови сакам да се движам и што музика да си пуштам сама дома, а БруЦЕ ме научи да ги сакам добро-обликуваните машки задници ]:)
  Рок ин Рио редовно си го пуштам зашто таму ми е најсекси (човеков што постар, тоа поубав е; чак и со кратка коса ми е поличен), а песнава ме потсетува на гимназијалските денови и на небројните свирки на кои одевме со друшките.
  http://www.youtube.com/watch?v=Nba3Tr_GLZU
  И овие им ги милувам:
  http://www.youtube.com/watch?v=7mHe6FMs46o
  http://www.youtube.com/watch?v=MZDB0mAMkA4
  http://www.youtube.com/watch?v=OOqPU2zi7yw
  http://www.youtube.com/watch?v=G90ngH2anxQ
   
  На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  5.739
  Допаѓања:
  54.557
  Пол:
  Женски
 13. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.522
  Допаѓања:
  72.389
  Пол:
  Женски
  Шта речи, Fear of the dark е песна на секој металец почетник :D Инаку, добри се но ми се некако најблаг, најслаб метал од сите што ги слушам.
   
 14. marijaaxl

  marijaaxl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2015
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  741
  слушаш воопшто метал ? :D добивам впечаток дека не, како може ајрон да слуша почетник, гледам не си добро навлезена во рок музиката :mm:
   
 15. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.522
  Допаѓања:
  72.389
  Пол:
  Женски
  @marijaaxl Девојко, сите металци што ги познавам почнале метал да слушаат откако најпрво ја слушнале оваа песна. Не зборувам за рок, туку за метал.
   
 16. marijaaxl

  marijaaxl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2015
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  741
  аа гледам ни тоа рок-метал не ти оди баш најдобро, ако ако ќе си премолчам овде ДЕВОЈКО :lol:
   
 17. marijaaxl

  marijaaxl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2015
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  741
  и онака за твоја информација металот е поджанр на рокот, така поднаучи нешто за ова.
   
 18. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.522
  Допаѓања:
  72.389
  Пол:
  Женски
  Ајде ќе си премолчам и јас. Знам доволно, нема потреба од паметување.
   
 19. WarriorAngel

  WarriorAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  1.602
  Допаѓања:
  3.549
  Пол:
  Женски
  Одам на концеееееееееерт! на на на на на на Има ли и некој друг што ќе оди за Сплит на 27 - ми? :)

  Едвај чекам да ги видам!