1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Базална температура

Дискусија во 'Канта' започната од Morkov4e, 18 март 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Morkov4e

  Morkov4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  5
  Lugje da ve zamolam ako moze da mi objasnite dali pravilno meram bazalna temperatura..Nasabajle stanuvam vo 8h,so toa sto toplomerot e do mene,i meram taka sto ne go stavam pod jazik,nego vo anusot,rektalno,zatoa sto od nekoi izvori doznav deka potocni rezultati dava koga se meri vo anusot...Dokolku bi zemale so ist toplomer da merime pod jazik i rektalno vo toj slucaj bi dobile razlicni rezultati..
  Mene prasanjeto mi e :Jas vo poslednite 6 dena osekam mucnini u stomakot kooi me teraat na povrakjanje,zamor,omalaksanost i koga stojam me boli polovinata...Nautro bazalnata temperatura mi e 37,1 C..Mene mi pomina ovulacijata,a temperaturata mi ostana visoka...Treba da dobijam na 24ti sega,ali ako mi ostane na 24ti ista i ne dobijam dali toa e pokazatel za bremenost i dali voopsto ovie simptomi koi gi imam moze da se minimalni sansi da sum bremena??
  pozdrav do site na forumov osobeno do tanja6,free i devils candy :)
   
 2. verica11

  verica11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  i jas go imam istiot problem.Temperaturata ja meram vo anusot.vo pocetokot mi bse 36,7 a poslednive 5 dena mi e 37,2.Znae li nekoj kolkava treba da bide temperaturata.
   
 3. Morkov4e

  Morkov4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  5
  se najdovme dve so ist problem:)
  samo uste nekoj da ni dade odgovor...
  mene mi imaat kazano deka dokolku se zadrzi 37 ili 37,1 itn do denot koga treba da dobies ,a ne dobies i ti kasni vo toj slucaj postoi moznost da si bremena...
  a vo onoj moment koga ke ja izmeris a taa spadnala togas sledniot den ke bide prosledeno krvarenje t.e menzis...
   
 4. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.458
  Базална темпеатура

  Девојки сакам да ве прашам нешто? Јас еве 12 дена мерам температура, и после овулација ми беше 36.8 пак добро висока, е сега последниве 3 дена 37.0 ми е. Мислите дека може да сум бремена? Треба да добијам накај 22 Септември. Фала однапред!!!
   
 5. Filiposka

  Filiposka Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  261
  Пол:
  Женски
  Базална темпеатура

  Оваа тем.37,2 е тем. на деновите со овулација.......јас на тој начин останав бремена само што кај мене 37.2 беше само два дена,ама тоа кај секој е различно пошто и ако скоро на сите овулацијата му е на пр.на 14ден мене ми беше на 17ден он менструација.....значи треба сега да ти се плодни денови ;)
   
 6. sanjus-s

  sanjus-s Нов член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Базална темпеатура

  Zdravo jas sum nova na forumot i sakam
  Da ve prasam dali nekoj znae
  Eve vaka veka 4-5
  Dena mi docni a temperaturata mi varira od 37
  Do 37,2
  Dali e mozno da sum trudnaa ili koga ostanes truda temperaturata ostanuva ista
   
 7. Strumka22

  Strumka22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  894
  Допаѓања:
  2.441
  Пол:
  Женски
  Базална темпеатура

  Не, телесната температура нема врска со бременост. Инаку ректалното мерење на температура е не препорачливо за возрасни луге и нема потреба за тоа, доволно е да го ставите топломерот под мишка за да ја утврдите точната телесна температура. Незнам од кои причини возрасна особа би ставала живин топломер во организам, знаејки дека живата е многу опасна по здравјето. Исто така и под јазик, што е тотално не хигиенски, и особено може да биде штетно во период кога сме болни.
   
  На LoneWolfGuy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. elanor

  elanor Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  491
  Допаѓања:
  931
  Пол:
  Женски
  Базална темпеатура

  Ако добро се сеќавам одеше вака.
  Мерење базална температура се применува кај парови кога сакаат да зачнат дете. Се мери сите денови. И ќе има една константа, обично околу 36,5. Е сега во моментот на овулација наеднаш се искачува, на 37,2 а може и повисоко. Кај некои жени пред да дојде до овулацијата доаѓа до нагол пад на температурата, па потоа се покачува. Овој период е најдобар за зачнување, се разбира доколку се друго е во ред.
  Еве уште нешто што најдов
  http://tvoebebe.com/ZACNUVANJE/bbt.php#.UoeYwfvYp4w
   
 9. Filiposka

  Filiposka Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  261
  Пол:
  Женски
  Да телесната температура нема врска со бременоста, ама затоа пак базалната температура има врска со бременост и мора да се мери ректално за да знаеш кога имаш плодни денови.....малку погоре преку два поста има објаснување за тоа.

  Кај некого може да биде покачена,ако си имала незаштитен секс тогаш најдобро ќе ти биде да направиш тест ;)
   
 10. Nanooo

  Nanooo Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  76
  Пол:
  Женски
  Zdravo imam prashanje
  Za 2/3 dna treba da dobiem bazalnata temp mi e 37.0
  Imam potreba da jadam kiselo i toa pregolema potreba
  Imam zgolemen sluz so malku rozenkasto deneska
  A pred 2 nedeli imav mnogu vaginalen iscedok
  Isto taka i imam bolki vo zelidnik t.e me tera da povrakjam no nemozam
  I imam slabi bolki vo dolniot del od stomakot
   
  На Marinela94 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Anastasia9228

  Anastasia9228 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2020
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  534
  Пол:
  Женски
  Napravi test za bremenost ako ti zakasni.
   
 12. Nanooo

  Nanooo Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  76
  Пол:
  Женски
  Ima uste 2 3 dena da dobiem
  Neli e rano za test?
   
 13. Anastasia9228

  Anastasia9228 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2020
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  534
  Пол:
  Женски
  Ne e, ima testovi koi davaat rezultati 4 5 dena pred menstruacija. Napraj si, kolku pobrzo tolku poubo, simptomite ti se kako za bremenost, bratuchedami e bremena 5 meseci istite simptomi gi imashe. Koga imashe odnosi posledno?
   
 14. Nanooo

  Nanooo Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  76
  Пол:
  Женски
  Pa imam dosta cesto ali i imav vo srwdina na ciklusot koga imav gzolemen iscedok i temp 36.8 ( valda ovulacija imashe)
   
 15. Anastasia9228

  Anastasia9228 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2020
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  534
  Пол:
  Женски
  Bez zashtita?
   
 16. Nanooo

  Nanooo Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  76
  Пол:
  Женски
  Da bidejki godina ipol se obiduvame za bebe..
   
 17. Anastasia9228

  Anastasia9228 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2020
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  534
  Пол:
  Женски
  Pa nechekajj, naprajj test jas mislamm deka si. Naprajj i kazii sho ke izlezi rezultatceto. Daj boze da se dve crtki. So srekjaa:inlove:
   
 18. Nanooo

  Nanooo Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  76
  Пол:
  Женски
  Fala dajboze da sum
  Ke vi kazam rezultat
   
  На Anastasia9228 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. EA 123

  EA 123 Нов член

  Се зачлени на:
  19 декември 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Zdravo mi treba mislenje dokolku nekoja imala slicna situacija..Dobiv na 23.11. 2020 i sega e 21.12.2020 seuste nemam dobieno no koga se izbrisav vidov kako prlavo i rekov ke mi izbie ama nikako ne..Meram Temperatura eve edna nedella i na sabajle i navecer varira 36.9 36.8 37.0 37.1..Dali treba da cekam ili kako da postapam..Znam deka trpenie treba no dali e mozno toa..Gledam nasekade pisuva nad 36.9 37 veke ima nesto a dokolku dobiva se simniva temperatura na 36.5 paa podole..pozdrav
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.