1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бакарни нијанси на коса

Дискусија во 'Коса' започната од makedonkamak, 23 август 2018.

 1. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.999
  Пол:
  Женски
  Секоја сезона се појавуваат нови, тренди нијанси за бојадисување на косата.
  Што мислите за бакарните нијанси на коса?
  Бакарната боја е со портокалово- црвени пигменти.
  Бакарните бои го прават изгледот свеж , млад и неверојатно привлечен. Мажите често сметаат дека бакарната боја е секси и атрактивна.
  Кому оваа боја е погодена?
  Темава е за искустава, совети и мислења околу бакарните нијанси.
  Ако постои иста тема, правец КАНТА.
  Еве, како изгледаат-
  19052015015452-v-najtrazenija-boja.jpg
  09-2.jpg 018-1.jpg 4-koja-nijansa-na-crvena-boja-za-kosa-e-idealna-za-vashiot-ten-www.kafepauza.mk_.jpg Lhair-color-pic.jpg
   
  На Torn, Nausicaa, buba4e89 и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Dzulija*

  Dzulija* Популарен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2015
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  1.112
  Пол:
  Женски
  Многу сакам да пробам ама не се осмелувам имам плави очи и светол тен си мислам ќе ми стои ама нз тешко се менува после
   
  На kala21 и makedonkamak им се допаѓа ова.
 3. Dadusicka

  Dadusicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  54.343
  Пол:
  Женски
  И јас сакам. Ама никако да погодам нијанса. :D
  Морам кај Дарко, пошто сама не бива:D
   
  На makedonkamak и Dzulija* им се допаѓа ова.
 4. Anna85

  Anna85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  559
  Пол:
  Женски
  Добри 13 години сум copper и не би можела да се замислам со друга боја на коса. Подолг период се фарбам со


  [​IMG]
   

  Прикачени фајлови:

  • аура.jpg
   аура.jpg
   Големина на фајлот:
   5,6 KB
   Прегледи:
   66
  На Torn, Bubu111, kala21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.999
  Пол:
  Женски
  @Dzulija*
  Пробај, штом си со плави очи и бел тен, мислам мн. добро би ти стоело.
  @Dadusicka
  Нијансите тешко дома дека ќе ги добиеш баш како што сакаш. Јас пробав со Палете фарба, воопшто не ми ни фати бојата.
  Оваа ниајнса-
  90075238_1l.jpg
  @Anna85
  Пушти едно сликче од бојата, ако си во можност.
  Ќе те бараме за совети, штом си долги години во овие нијанси. :*
   
  На Nausicaa, Dzulija*, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Anna85

  Anna85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  559
  Пол:
  Женски
  Инаку се имам фарбано и со Palette, нијанса Intensive Copper, но Palette е поагресивна фарба и многу ја суши косата па на секое миење морав да ставам куп маски, третмани, ампули, серуми, плус секојдневна нега со масла и серуми...
  Пред да ја сменам некако бојата почна да има послеб интензитет, не знам дали фарбата ја расипаа или мене влакното ми се презасити па немаше некоја богата и интензивна нијанса...е тука веќе ја сменив и почнав да се фарбам со Аура.
  За сега сум задоволна, коа ке се презасити пак ке ја сменам со некоја друга...нормално брендот ќе го сменам, не и нијансата :)
   

  Прикачени фајлови:

  • palete.jpg
   palete.jpg
   Големина на фајлот:
   80 KB
   Прегледи:
   28
  На cresa-jagoda и makedonkamak им се допаѓа ова.
 7. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.925
  Јас се фарбав година дена на фризер, и сега последните 2 месеци дома. Да живее Аура 9.4, совршена е.
  На светла коса многу убаво излегува, таман бакарно плава. Мислам дека многу битно кога бирате бакарна фарба е како изгледа по 2-3 миења затоа што тоа е вистинската боја која ќе мора да ја носите до следно фарбање. Првичната боја многу брзо се менува.
   
  На Nausicaa, cresa-jagoda, Anna85 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  3.632
  Допаѓања:
  29.208
  Пол:
  Женски
  Ја носев вака краток период, интересна ми беше, ама јас сум поголем фан на поинтензивна црвена боја па си преминав на таква. Инаку многу брзо ми паѓаше, и повеќе плава бев него бакарна, ама ми помина меракот битно. На фризер ја правев, сама не би се обидела, сигурно ќе ми испаднеше скрос лоша боја :D
  Инаку ако имате потемни веѓи јас препорачувам и тие да ги фарбате, поубаво стои така.
   
  На cresa-jagoda и makedonkamak им се допаѓа ова.
 9. kala21

  kala21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2013
  Пораки:
  1.895
  Допаѓања:
  15.405
  Пол:
  Женски
  Делам исто мислење со мажите дека е секси:D
  @Dzulija* и ја сум како тебе:Dако пробаш стави слика:D
   
  На cresa-jagoda, Dzulija* и makedonkamak им се допаѓа ова.
 10. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.999
  Пол:
  Женски
  @Anna85
  Исто, баш. Косата после Палете фрбата ми е катастрофа,многу сува.
  @DAngel
  На колку време се фарбаш? Првичната боја толку брзо се менува?:?: ( да си знам)
  Јас ќе одам на фризер , да не правам експерименти.Фарбата од Палете не ми фати воопшто.
  Што мислите за овие две нијанси?
  received_218310789043601.jpeg
  jscreenshot-q66bf1.jpg
  @kala21
  Мојот долго време ме убедувше да прејдам во ваква нијанса:lol:.
   
  На Nausicaa, cresa-jagoda, kala21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.925
  Јас се фарбам на 4-5 недели оти ми се допаѓа таква, посветла. Во просек на 3 недели мораш ако сакаш да ја држиш интензивна. Прбичната боја бледнее со секое миење. Значи мораш да ја миеш што е можно поретко и да не ја миеш воопшто првите 2 дена после фарбањето, за да се врзе бојата.
   
  На cresa-jagoda и makedonkamak им се допаѓа ова.
 12. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.168
  Допаѓања:
  177.076
  Пол:
  Женски
  Не знам дали ќе ми стои многу ми се допаѓа бојава.
   
  На cresa-jagoda и makedonkamak им се допаѓа ова.
 13. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.999
  Пол:
  Женски
  Можеш да пробаш, зошто да не?
  Ако не ти се допаѓа, лесно е да се вратиш на црна нијанса.
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.168
  Допаѓања:
  177.076
  Пол:
  Женски
  Тешко е да се извади црна,прашував повеќе различни фризери. Од црно искача морков боја, дали оваа после ќе фати не знам.
   
 15. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.999
  Пол:
  Женски
  Без гајле, ќе ја извадиш бојата без проблем. Јас ја осветлив со бланш- купката што беше постирана низ темите. Не е проблематично тоа. Ќе ти пишам покасно повеќе.
   
  На TutiFuti и buba4e89 им се допаѓа ова.
 16. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  15.341
  Допаѓања:
  119.591
  Пол:
  Женски
  Многу ми се допаѓа црвената боја на коса.Веќе неколку години се фарбам црвена.Се имав офарбано бакарна,рубин,винска и огнено црвена. :lol:
  Ми се освежува изгледот. 8)
   
  На cresa-jagoda, buba4e89 и makedonkamak им се допаѓа ова.
 17. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.168
  Допаѓања:
  177.076
  Пол:
  Женски
  Не се сеќавам за која купка зборуваш..па ако сакаш сподели повеќе инфо.
   
  На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
 18. kala21

  kala21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2013
  Пораки:
  1.895
  Допаѓања:
  15.405
  Пол:
  Женски
  Ја сум за оваа у грб сликана:D
  Кажи за вадење на црнилото:D
  Инаку не знам дали постои нешто по крш од Палете.
   
  На cresa-jagoda и makedonkamak им се допаѓа ова.
 19. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.999
  Пол:
  Женски
  @buba4e89 @kala21

  Вака, женски- Јас ја извадив бојата со советот на членка тука и оди вака- бланш, хидроген и баласам за коса. Ставив два хидрогени 9% и 2 бланш и балсам за коса Орзен ,отприлика. Оставив да делува и на секој 10мин проверував и чешлав со чешел. Траеше околу 1 час, косата се осветли, супер.Наредено, фарбање по желба.Јас бев задоволна од бојата , наредната недела сакав да ја освежам бојата и купив Гарниер Колор сензешан и од плава си дојдов бринета, повторно. Не можев да се гледам во огледало и побарав нешто за природно осветлување на косата т.е бадење на бојата. Се плашев да не си ја направам пепел косата. Ново фарбање не идеше во предвид или било какво третирање и најдов ова на нет-  Испробано со витамин Ц и успешно беше. Кога заминаа две недели си ја средив косата како што треба.
  Еве ја промената, без некои посебни ошетувања од бланшот. Повеќе Палете фарбата ми ја исуши косата , него бланшот.
  DSC09709 - Copy.JPG DSC02674.JPG
  Сликата е некаде два дена после бланшот, тука.
   
  На TutiFuti, Nausicaa, јolene и 3 други им се допаѓа ова.
 20. Anna85

  Anna85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  559
  Пол:
  Женски
  Ја не препорачувам осветлувањето да се прави дома.
  Ја природно сум смеѓа па во почеток коа почнав да се фарбам џинџер идев на фризер.
  Инаку на почеток ја ја“ осветлував косата и ја фарбав со производи на Schwarzkopf. Фарбањето идеше така да ми вадеа и крупни прамени од сите делови на косата (ама баш крупни, цели снопчиња коса) со посветла и потемна нијанса на бакарна за да се добијат убави и богати тонови пошто на осветлена коса ако се шлапне само една нијанса ќе биде шарена косата и ќе делува смешно.
  Од коа добив некаква основа почнав да се фарбам со моја (поефтина) фарба. :D
   
  На Nausicaa, cresa-jagoda, buba4e89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.