1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Балет за девојчиња

Дискусија во 'Дете' започната од Dona-Ares, 16 јануари 2012.

  1. Dona-Ares

    Dona-Ares Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Прегледувајки по темиве мислам дека не најдов ваква тема па затоа сакам да споделам искуства со вас и да прашам и разменам мислења.
    Имено кај керка ми која има 8 години и пронајдоа многу крива кичма и неправилно држење на телото,па така што освен тие ортопедски помагала што ги земаме како кондурчиња и физикална терапија со вежби ни препорачаа одење на балет. Мислам дека е добра идеја зашто класичниот балет учат сепак за правилно држење на телото и истегнување-а освен тоа и имаме предиспозиции за тоа, керка ми е многу еластична, прави шпаги, се превртува, само нешто гимнастицира ;)
    Сакам да прашам дали некоја од вас го носи своето дете на балет и каде?
    Која е цената?
    Како сте задоволни?
    Дали некој слушнал за балетско студио ТУТУ во Т.Ц.зебра кај балерината РИСИМА РИСИМКИН???(многу ми го пофалија ова студио)???

    Би ве замолила за помош,за што сум ви однапред благодарна!
     
  2. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.401
    Балетот е многу корисен за 'рбетот, и навистина се постигнуваат одлични резултати.

    Јас ќерка ми планирав да ја запишам, во Туту во Зебра - цената ако не се лажам е 1800 ден месечно, се оди два пати неделно по еден час. Мислам дека малку е претерана цената, ама ни одговара локацијата, а и се договаравме со една нејзина другарка, па сакавме да се комбинираме со мајка и за носење и земање.

    Само ова го планиравме на крајот на ноември, па потоа едното девојче се разболе, па другото, и уште не се здрави :). Искрено, не знам ни дали ќе оди сега, затоа што треба да и ги оперираме крајниците, па потоа знам дека околу 2 месеци треба да мирува, а потоа ќе продолжи на базен, каде одеше од септември. Балетот всушност требаше да биде замена, додека заврши реновирањето на базенот.

    Инаку споменатата другарка на ќерка ми, одеше 2-3 години на балет, и навистина има многу убаво држење, а и нема лекар кој не забележал дека се занимава со некаква активност, и сите им кажале дека балетот е добар избор за 'рбет.
     
  3. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.401
    Јас почнав да ја носам ќерка ми во Туту кај Зебра. Во истата зграда е, во задниот дел, во посебен влез, на 4-ти спрат. Се оди два пати неделно (термините се според возраста), а цената е 2000 ден месечно. Скапо е, ама ќерка ми многу сакаше да оди. Дома одеше нон стоп на прсти и скокаше божем како балерина, и не сакав да и го кршам филмот. Веќе две недели оди и многу е среќна. Добра работа е балетот, и за 'рбет, и генерално за држење на телото.
     
  4. bibickaimama

    bibickaimama Активен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    vo kisela voda ima otvoreno skolo za balet lebed se vika dvapati nedelno odat cenata e pristojna 800 den i deva od triipol do 16 god ama dobro e moeto dete odi i jas sum zadovolna nastavnickata e balerina i e sosema ok ima dobar pristap kon decata i sto e najdobro ne se po mn deca u grupa po 7-8 deca

    [mod-kirilica:2wiyq1ab][/mod-kirilica:2wiyq1ab]
     
  5. steal

    steal Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    26
    aј ве молам пишете ми точно каде во кисела вода се наоѓа студиото за балет
     
  6. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Малава одамна ми наговестува за да ја записам на балет јас некако сум во недоумица,незнам дали кога ќе проба ќе сака сеуште да оди. Но не е на одмет да проба :) се Распрашав имало карши Бисер балетско училиште Лебед ,највеќе ми одговара поради локацијата. Па дали некоја мама има искуство со да сподели. Нас ни кажаа да одиме еден час бесплатно да видиме како ќе оди. Па се мислам што да правам?
     
  7. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.593
    Допаѓања:
    9.361
    Пол:
    Женски
    Сакам да ви кажам дека како мала обожавав балет и ден денес обожавам.Требаше да одам но немаше кој да ме носи на часови од населбата каде живеам до град.Како мала мене ми беше скратена таа желба и ден денес чуствувам голем недостаток заради тоа сега имам 13 години и дома изигравам нешто стојам на прсти одам (без балетанки така само на прсти) и многу луѓе ми кажале ти девојче си родена за балет.Ја обожавам таа класика.Сега сакам да купам балетанки за балет и гледам на интернет на али експрес над 1000 денари се.

    Значи ако вашите деца имаат желба за балет и ако сте во можност веднаш запишете ги зошто јас не одев на балет и сега како што реков чуствувам празнина во мене затоа што обожавам класичен балет.

    Исто кога ја гледам серијата Академија за танц ми доаѓа да плачам кога гледам како танцуваат, но се плашам да се обидам да одам на часови затоа што сум веќе голема и мислам дека нема да ме примат сепак а и телово не ми е во добра форма балерините се слаби а јас сум пополничка така да тоа е :|

    Извинете за офф топиков но сакав да појаснам :)
     
    На enaena му/ѝ се допаѓа ова.
  8. BojanaLegija

    BojanaLegija Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2014
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    66
    хм.. верувај во себе.. пробај запиши се ... Јас сум од Битола, балетот ми е љубов, но кај нас нема... мислам дека секогаш ќе чувствувам празнина за тоа :/
     
  9. Vertigo TJ

    Vertigo TJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Има ли некоја мајка да сподели искуство од посетување часови по балет на нејзиното дете?
    Ќерка ми има 5 години и сакам да и воведам некоја физичка активност која би и го подобрила држењето ни и би и ја зголемила самодовербата. Се мислам за балет или класични танци.
    Живееме во Аеродром па би ви била благодарна ако ми посочите некое училиште во близина.
     
  10. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Луѓе имате некое поскорешно искуство да споделите? Сакала на балет да оди, па се мислам каде.
     
  11. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Колку години има? Прашај во "Сонце", наше комшивче оди таму, задоволни се.
    http://sonce.com.mk/kategorii/4
     
  12. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Искуство имам со БулФрогс.

    Часовите за возраст од 4-5 години ги држи Наде која е балерина во пензија.
    Салата е чиста и доста профи.
    Секое дете мора да купи трико и балетанки од кај нив, на Гришко се, и заедно чинат околу 3500 денари.
     
  13. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Не ли е ова прескапо за дечиња кои мн брзо растат? Плус ова обврзување некако...не ми се допаѓа
     
    На azelea и Lattina им се допаѓа ова.
  14. Lattina

    Lattina Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2014
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    44
    Ima edna pogovorka, sigurno ste ja slusnale: dodeka ima ovci, ke ima i volna
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  15. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Зависи во кој дел од Ск си,ќерка ми оди позади Бисер во Диадема,има и едно Лебед карши Бисер кај Телекабел.Јас сум задоволна,педагозите се балерини од МОБ,сега спремаат и кореографии за завршен концерт во јуни.
     
    На slobodka и RainBow им се допаѓа ова.
  16. Loly Mara

    Loly Mara Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали знаете каде има балет за возрасни?
     
    На Марија94 и Vikktorr им се допаѓа ова.
  17. Марија94

    Марија94 Нов член

    Се зачлени на:
    11 мај 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Хелооу, јас одам во Сонриса во Аеродром и сум прееезадоволна. Имав проблем со кичмата, а цел месец сум таму а веќе имам подобрувања мислам дека имаат сала и во Дебар маало
     
    На Јасничкã му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Loly Mara

    Loly Mara Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Kolku plakas mesecno? I dali treba posebna oprema, dali imate i nekoi nastapi?
     
  19. Марија94

    Марија94 Нов член

    Се зачлени на:
    11 мај 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Па не треба посебна опрема, хеланки тренерки, нешо удобно. Цената им е 1300 денари месечно, два пати во неделата. Иначе сеа за сеа нема никакви настапи
     
  20. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.836
    Пол:
    Женски
    Мајки, каде да најдам балетански чевлички, 26ка? Од студиото ни препорачаа во Ранерс, ама немаат.