1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Балет за девојчиња

Дискусија во 'Дете' започната од Dona-Ares, 16 јануари 2012.

 1. Dona-Ares

  Dona-Ares Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  500
  Допаѓања:
  215
  Пол:
  Женски
  Прегледувајки по темиве мислам дека не најдов ваква тема па затоа сакам да споделам искуства со вас и да прашам и разменам мислења.
  Имено кај керка ми која има 8 години и пронајдоа многу крива кичма и неправилно држење на телото,па така што освен тие ортопедски помагала што ги земаме како кондурчиња и физикална терапија со вежби ни препорачаа одење на балет. Мислам дека е добра идеја зашто класичниот балет учат сепак за правилно држење на телото и истегнување-а освен тоа и имаме предиспозиции за тоа, керка ми е многу еластична, прави шпаги, се превртува, само нешто гимнастицира ;)
  Сакам да прашам дали некоја од вас го носи своето дете на балет и каде?
  Која е цената?
  Како сте задоволни?
  Дали некој слушнал за балетско студио ТУТУ во Т.Ц.зебра кај балерината РИСИМА РИСИМКИН???(многу ми го пофалија ова студио)???

  Би ве замолила за помош,за што сум ви однапред благодарна!
   
 2. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  5.458
  Допаѓања:
  85.908
  Балетот е многу корисен за 'рбетот, и навистина се постигнуваат одлични резултати.

  Јас ќерка ми планирав да ја запишам, во Туту во Зебра - цената ако не се лажам е 1800 ден месечно, се оди два пати неделно по еден час. Мислам дека малку е претерана цената, ама ни одговара локацијата, а и се договаравме со една нејзина другарка, па сакавме да се комбинираме со мајка и за носење и земање.

  Само ова го планиравме на крајот на ноември, па потоа едното девојче се разболе, па другото, и уште не се здрави :). Искрено, не знам ни дали ќе оди сега, затоа што треба да и ги оперираме крајниците, па потоа знам дека околу 2 месеци треба да мирува, а потоа ќе продолжи на базен, каде одеше од септември. Балетот всушност требаше да биде замена, додека заврши реновирањето на базенот.

  Инаку споменатата другарка на ќерка ми, одеше 2-3 години на балет, и навистина има многу убаво држење, а и нема лекар кој не забележал дека се занимава со некаква активност, и сите им кажале дека балетот е добар избор за 'рбет.
   
 3. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  5.458
  Допаѓања:
  85.908
  Јас почнав да ја носам ќерка ми во Туту кај Зебра. Во истата зграда е, во задниот дел, во посебен влез, на 4-ти спрат. Се оди два пати неделно (термините се според возраста), а цената е 2000 ден месечно. Скапо е, ама ќерка ми многу сакаше да оди. Дома одеше нон стоп на прсти и скокаше божем како балерина, и не сакав да и го кршам филмот. Веќе две недели оди и многу е среќна. Добра работа е балетот, и за 'рбет, и генерално за држење на телото.
   
 4. bibickaimama

  bibickaimama Активен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2012
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  vo kisela voda ima otvoreno skolo za balet lebed se vika dvapati nedelno odat cenata e pristojna 800 den i deva od triipol do 16 god ama dobro e moeto dete odi i jas sum zadovolna nastavnickata e balerina i e sosema ok ima dobar pristap kon decata i sto e najdobro ne se po mn deca u grupa po 7-8 deca

  [mod-kirilica:2wiyq1ab][/mod-kirilica:2wiyq1ab]
   
 5. steal

  steal Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  20
  aј ве молам пишете ми точно каде во кисела вода се наоѓа студиото за балет
   
 6. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.946
  Пол:
  Женски
  Малава одамна ми наговестува за да ја записам на балет јас некако сум во недоумица,незнам дали кога ќе проба ќе сака сеуште да оди. Но не е на одмет да проба :) се Распрашав имало карши Бисер балетско училиште Лебед ,највеќе ми одговара поради локацијата. Па дали некоја мама има искуство со да сподели. Нас ни кажаа да одиме еден час бесплатно да видиме како ќе оди. Па се мислам што да правам?
   
 7. srhsejbsk

  srhsejbsk Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  1.557
  Допаѓања:
  9.296
  Пол:
  Женски
  Сакам да ви кажам дека како мала обожавав балет и ден денес обожавам.Требаше да одам но немаше кој да ме носи на часови од населбата каде живеам до град.Како мала мене ми беше скратена таа желба и ден денес чуствувам голем недостаток заради тоа сега имам 13 години и дома изигравам нешто стојам на прсти одам (без балетанки така само на прсти) и многу луѓе ми кажале ти девојче си родена за балет.Ја обожавам таа класика.Сега сакам да купам балетанки за балет и гледам на интернет на али експрес над 1000 денари се.

  Значи ако вашите деца имаат желба за балет и ако сте во можност веднаш запишете ги зошто јас не одев на балет и сега како што реков чуствувам празнина во мене затоа што обожавам класичен балет.

  Исто кога ја гледам серијата Академија за танц ми доаѓа да плачам кога гледам како танцуваат, но се плашам да се обидам да одам на часови затоа што сум веќе голема и мислам дека нема да ме примат сепак а и телово не ми е во добра форма балерините се слаби а јас сум пополничка така да тоа е :|

  Извинете за офф топиков но сакав да појаснам :)
   
 8. BojanaLegija

  BojanaLegija Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2014
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  63
  хм.. верувај во себе.. пробај запиши се ... Јас сум од Битола, балетот ми е љубов, но кај нас нема... мислам дека секогаш ќе чувствувам празнина за тоа :/
   
 9. Vertigo TJ

  Vertigo TJ Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2014
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  778
  Пол:
  Женски
  Има ли некоја мајка да сподели искуство од посетување часови по балет на нејзиното дете?
  Ќерка ми има 5 години и сакам да и воведам некоја физичка активност која би и го подобрила држењето ни и би и ја зголемила самодовербата. Се мислам за балет или класични танци.
  Живееме во Аеродром па би ви била благодарна ако ми посочите некое училиште во близина.
   
 10. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.962
  Допаѓања:
  55.084
  Пол:
  Женски
  Луѓе имате некое поскорешно искуство да споделите? Сакала на балет да оди, па се мислам каде.
   
 11. NarCis@

  NarCis@ Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  94.522
  Пол:
  Женски
  Колку години има? Прашај во "Сонце", наше комшивче оди таму, задоволни се.
  http://sonce.com.mk/kategorii/4
   
 12. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.498
  Допаѓања:
  301.648
  Искуство имам со БулФрогс.

  Часовите за возраст од 4-5 години ги држи Наде која е балерина во пензија.
  Салата е чиста и доста профи.
  Секое дете мора да купи трико и балетанки од кај нив, на Гришко се, и заедно чинат околу 3500 денари.
   
 13. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  7.108
  Допаѓања:
  36.372
  Не ли е ова прескапо за дечиња кои мн брзо растат? Плус ова обврзување некако...не ми се допаѓа
   
  На azelea и Lattina им се допаѓа ова.
 14. Lattina

  Lattina Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2014
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  37
  Ima edna pogovorka, sigurno ste ja slusnale: dodeka ima ovci, ke ima i volna
   
  На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
 15. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  3.078
  Допаѓања:
  14.078
  Зависи во кој дел од Ск си,ќерка ми оди позади Бисер во Диадема,има и едно Лебед карши Бисер кај Телекабел.Јас сум задоволна,педагозите се балерини од МОБ,сега спремаат и кореографии за завршен концерт во јуни.
   
  На slobodka и RainBow им се допаѓа ова.