1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бебето цица само од едната града

Дискусија во 'Бебе' започната од eleonoramardzieva, 5 ноември 2013.

 1. eleonoramardzieva

  eleonoramardzieva Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2013
  Пораки:
  194
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Машки
  Мајки дали ви се има случено бебето да цица од едната града да не сака да цица од другата воопшто?Комшивката само што се породи бебето и има 11 дена но детето цица само од едната града другата несака ни да ја душне.Како се справувате со тоа?Јатрва ми пак ако не го дохрани со Хипп бебето не сака да спие. Се буди на секој 15 минути. Совет?
   
 2. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.575
  Јас со првото бебе го имав тој проблем
  За среќа другата града се истураше од млеко,на 6 м почна да крка се и до година и 2 месеци си цицаше од една и супер напредуваше, немаше потреба од ад млеко
  Со второто истата песна,само што е по лакомо,ја исцицува едната па уште е гладен сакал - несакал си ја фаќа другата
  Ако му ја понудам прво таа што не ја обожава, ќе пишти,вришти,се лути
  А по јадењето не е гадлив е,има 7 мес и еден оброк( каша) дневно
  Сега почна често да се буди и плаче ,гладен е не му стига млеко па од вечер и сокче ќе додадам
  Нека бидат упорни,да не се откажуваат
   
  На LUCERKA му/ѝ се допаѓа ова.
 3. eleonoramardzieva

  eleonoramardzieva Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2013
  Пораки:
  194
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Машки
  А дали е вистина дека ако бебето не ја цица едната града таа града останувала поголема после завршување со доење?
   
 4. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.575
  Епа нема да бидат исти,поголема ќе биде таа млечната ;) :$
   
 5. eleonoramardzieva

  eleonoramardzieva Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2013
  Пораки:
  194
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Машки
  хах во овој случај ќе и препорачам следното дете да го дои само от таа града што ова дете неќе да цица. :D дури и ако ја измолзува со пумпичка ќе и остане едната поголема?
   
 6. Ekka

  Ekka Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2016
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Istiot problem go imam i jas bebeto cica samo od ednata grada a od drugata nesaka ni da pomirisa, strav mi e da ne mi se zgrutne mlekoto mastitis da fatam neznam kako da go nateram da cica i od nea
   
 7. ***Bony***

  ***Bony*** Популарен член

  Се зачлени на:
  29 август 2018
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  4.041
  Пол:
  Женски
  Само упорност мајка ништо друго :)
   
 8. Ekka

  Ekka Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2016
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Uporna sum i sho e najtragicno seuste sme vo bolnica i nikoj ne saka da mi pomogne vikaat samo uporno majka :(
   
 9. ***Bony***

  ***Bony*** Популарен член

  Се зачлени на:
  29 август 2018
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  4.041
  Пол:
  Женски
  Сеуште е мало и незнае како да влечи ама ставај го на града ке се помачи но ке успее на крај. Мора упорност за да ти надојде млеко и во двете гради. На двете гради по 15минути ставај го бебчето, за недела дена ке се навикне
   
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.504
  Допаѓања:
  195.482
  Пол:
  Женски
  Намести го како да цица од градата што ја сака, во истата положба, не менувај. Би требало да фати.
   
 11. АнеАце

  АнеАце Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2018
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  605
  Пол:
  Женски
  Кај мене е истиот случај несакаше да фати од лева страна никако поупорен од мене не верувам да имаше некој но залудно еве веќе 11 месеци е и само од една града цица
   
 12. lackygirl

  lackygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  5.255
  Допаѓања:
  18.458
  Пол:
  Женски
  Ќе си земиш пумпа и ќе се молжиш ако не сакаш проблем да си направиш, ако си сега породена рано е, доењето е едно од најубавите и најтешките работи за мене до сега, бара многу упорнот и трпение :) моето нејќеше од левата и на 10тиот ден ја фатии неа, се уште омилена му е десната но цица и од левата. Јас дома кога си дојдов го местев на перница и главчето исто како не десна свртено но на лева наместено под мишка и нозете станично пуштени на кревет, незнамдали ме свати, така успеав да одржам лактација и плус се молзев кога беше повеќе полна. Со лесно ;)
   
  На ***Bony*** му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ekka

  Ekka Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2016
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Da da te svativ i taka probuvav ama nesaka vikaat deka ne mi e izvlecena bradavicata ubavo i zatoa ne fakja, pumpa imam ama ne dozvoluvaat vo bolnicava a mn e bolno racno i ne mozam ubavo da se izmolzam
   
 14. Ekka

  Ekka Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2016
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Cica samo od desnata ama nonstop se plasham da ne e nema dovolno i da e gladno i samo vozduh da prima... :(
   
 15. Ekka

  Ekka Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2016
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Izvira mleko od dvete gradi ama ednata mi se stvrdnuva zaso ne ja cica a vrishti nesaka nikako da ja fati vekje 5ti den se obiduvam
   
 16. JoyJoy

  JoyJoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  4.143
  Допаѓања:
  24.449
  Пол:
  Женски
  Ако не ти е убаво извлечена брадавицата купи силиконски брадавици. Така полесно ќе фати. Кога ќе почне да цица и ќе се извлече брадавицата малку тогаш ја вадиш силиконската и го ставаш да цица без силиконската. За ден-два ќе успее да ја извлече брадавицата.
  Јас имав две вовлечени брадавици и вака ги извлече бебето. Прво му беше омилена таа што имаше позивлечена брадавица. Другата не ја сакаше многу ама откако ја извлече брадавицата таа беше пополна со млеко и му стана омилена. Тешко е ама треба само упорност.
  Пробај различни позиции на доење исто така. И тоа може да помогне.
   
 17. lackygirl

  lackygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  5.255
  Допаѓања:
  18.458
  Пол:
  Женски
  Зошто да не дозволуваат пумпа, која болница е, без везе, земи ја таму пумпата оди во ВЦ ако треба, само да излегува млекото, немој да го оставаш ќе си направиш проблем, верувај.
   
  На cresa-jagoda и ***Bony*** им се допаѓа ова.
 18. ***Bony***

  ***Bony*** Популарен член

  Се зачлени на:
  29 август 2018
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  4.041
  Пол:
  Женски
  Тоа е веќе друго тогаш со силоконски пробај велат помагаат