1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Безбедноста во вашето место на живеење

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од starbucks, 2 јули 2012.

 1. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.660
  Се надевам ваква или слична тема нема.

  Сакам да продискутираме за тоа дали и колку се чувствувате безбедни во вашето место на живеење?
  Што е она што ја нарушува вашата безбедност и сигурност?
  Каде е побезбедно да се живее: во град или на село?
  И кој град е најбезбеден, според вас, во Македонија?
   
 2. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.458
  Допаѓања:
  7.884
  Aјде да кажам мое гледиште општо за Cкопје и моја населба конкретно.

  3а Cкопје како главен град струи она правило дека претставува најзагрозено место по безбедноста. Oва го кажувам затоа што знам како некои луѓе од другите градови си ги опоменуваат децата кога ќе дојдат на поседок тука, или да студираат тука. Bеројатно од таму и тој впечаток дека е поопасно место на живеење во однос на другите градови кои се помали и важи правилото `секој со секого се знае`. Jас лично не сум почувствувала дека безбедноста ми е загрозена. Tочно дека поминуваат рандом фаци покрај тебе, те коментираат, дофрлаат некои непристојни работи, подзастануваат затемнети коли со 387124 машки напикана во истата ама барем досега не сум видела дека тоа лично ми ја загрозува безбедноста. Фала богу.

  A во населбата далеку од тоа дека некогаш сум се осетила загрозена, од таа причина што се знаат кои се луѓето кои дневно парадираат низ неа, значи претежно тие што живеат во неа. 3борам за во мојата околина тие улички. A земено целокупно како населба не е нешто страшна за живеење, единствен и најголем проблем се џанаците кои вријат во неа, и се единствените кои ги прават нередите пр. кражба на нечија кола, демонстрирање на кризи и испади ради немање дрога и сл. A и тие верувајте секој ги знае, па веројатно поради тоа не сум осетила некоја посебна потреба да се штитам со нешто.

  A и не предизвикувам такви работи во смисла да ме загрозат мене и мојата безбедност. Hе парадирам во ниедно време сама по некои тесни затемнети улички, избегавам по нив да одам. Eдино се движам по главна улица, се враќам со такси дома, а и во тоа ниедно време ме припраќа дечко ми. Tака да све у свему не е толку ризично место за живеење Cкопје, или тоа е само мое искуство (кое не сакам да се ми се смени).
   
 3. crtanfilm

  crtanfilm Нов член

  Се зачлени на:
  28 април 2012
  Пораки:
  581
  Допаѓања:
  79
  па незнам баш, мирно е кога ке излезеш ама ако размислиш секакви има незнаеш што или кој може да ти излезе треба да си внимателна секогаш во секое време :?:
   
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  11.234
  Допаѓања:
  63.556
  Пол:
  Женски
  Јас во мојот мал град не се чувствувам загрозено. Сум одела пеш од чаршија до дома во 2 навечер без никаков страв, сама. Не се случуваат никакви инциденти, два пати годишно ако се случи нешто што го нарушува мирот и безбедноста.
   
  На crazylady и Petar80 им се допаѓа ова.
 5. Ицолгудбејбе

  Ицолгудбејбе Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2015
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.139
  Пол:
  Женски
  Живеам во помал град,не се чуствувам никогаш загрозено.А кога сум во Скопје друга приказна е .Секакви ги има таму.
   
  На elimkd, crazylady и Petar80 им се допаѓа ова.
 6. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  680
  Допаѓања:
  788
  Пол:
  Женски
  Како во Тексас да живеам :(
   
 7. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.532
  Допаѓања:
  23.594
  Пол:
  Женски
  Тетово како Тетово , секогаш треба да си внимателен . И не само женскиот пол , сите се засегнати . Постари , помлади , мажи , жени , деца , пензионери ... Што од кучиња-скитници , што од арамии , што од насилници ... До каде вака , незнам . Мене лично досега , не ми се случило нешто многу големо , освен што неколку пати ме следеле Албанци , но само пеш , и некој дофрлувања , мегутоа , кога ке видеа дека ги игнорирам , секогаш престануваа со тоа . Ете , до сега , не сум се почуствувала загрозена . Од кучиња не се плашам претежно , освен ако имам слушнато дека некое од нив веке нападнало некого порано , и го избегавам местото каде се движи тоа куче .
   
  На elimkd и Tanjamm им се допаѓа ова.
 8. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.617
  Допаѓања:
  8.618
  Во Куманово генерално е безбедно. Мислам дека е многу побезбедно од Скопје. Во Скопје и Тетово постојано
  во црна хроника има тепачки меѓу малолетници и когс ќе прочиташ дека 3-4 нападнале еден без причина се ти е јасно. Во Тетово сум шетала сама низ град и забележав дека е небезбедно. Еден човек со кола ме следеше, едни 50 годишњаци кај албанските бутици за невестински фустани ми префрлаа, во паркот кај Шарена џамија еден како манијак се ѕвереше во мене и накај автобуската пак еден со кола се ѕвереше и праша дали одам за Скопје. За 3 саати престој видов дека не е безбедно дење не па ноќе.
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 9. borjan4eto

  borjan4eto Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  305
  Каде што живеам е мирно место, и многу ретко се случува инцидент. Имам шетано низ градот сама и дење и ноќе и не ми е било страв дека некој ќе ме нападне.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 10. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.328
  Допаѓања:
  7.237
  Пол:
  Женски
  Порано живеев од таа страна на Вардар и беше, хорор:(
  Сега живеам од оваа страна и е добро,безбедно:)
  Порано не беше така,се сменија работите:(
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 11. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.367
  Пол:
  Женски
  Во населбата кај што живеам е безбедно. Единствен проблем се кучињата скитници, ама тие не се многу страшни. Сум останувала со друштво доцна навечер и не сме имале никакви проблеми.
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.694
  Пол:
  Женски
  Зaгрoзенo се чувствувaм oд пензиoнери штo пoчнувaaт дa се кaрсaт вo aвтoбус зaштo немaaт живoт, пa единственa рaбoтa им е тoa. |(

  И oд луѓе штo не ме oстaвaaт нa рaaт дa гo шетaм кучетo. Имaв случaј кaде штo еден ми предизвикa мини срцев удaр. Oдaм јaс, мoетo куче мирнo и бaвнo oди дo мене, гo следи мoјoт чекoр, a чoвекoв oд пoзaди демне и ми викa "Девoјче, мaскa нa кучетo стaј му". Буквaлнo скoкнaв и ми требaше време дур се сoземaм. Пa му гo oбјaснувaв зaкoнoт, пa гo убедувaв, aмa не, тoј имaл хaскa и знaел. :D Бoље уличнo куче дa ми дoјдеше, пoлеснo ќе се спрaвев сo негo oткoлку вaкoв психo чoвек. Зaтoa oд сегa нaтaму, нa секoјa прoшеткa слушaлки и рoк/метaл дo крaј зa дa не ми крaтaт oд живoтoт. :!:
   
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 13. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.147
  Пол:
  Женски
  Не е Мексико, ама не сум ниту задоволна. Манијаци и незгрижени кучиња станаа пречка лабаво и безгрижно да прошеташ пеш.
   
 14. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.685
  Пол:
  Женски
  Најмногу ме нервираат уличните кучиња, кои станаа глобален проблем на ниво на држава, а никој не презема ништо на тој план.
   
  На quattro, elimkd, Lovelybaby<3 и 2 други им се допаѓа ова.
 15. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  17.358
  Допаѓања:
  164.620
  Пол:
  Женски
  Супер е кај мене т.е кај мојата зграда, цело време има телохранители и обезбедување, де еден претседател, де градоначалник, ради нив цел комплекс згради ни е заштитен, па пинови, па све. Абе дојде животот. :rofl::rofl:
  А населбата ми е мирна, океј е.
   
  На MrenaRiba и Animali им се допаѓа ова.
 16. Lejla1995

  Lejla1995 Активен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2021
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  У Аеродром живееш изгледа :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: ?
   
 17. gladiola37

  gladiola37 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2020
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  81
  Пол:
  Женски
  Ziveam vo Mal grad I bezbeden I se poznavame povekjeto megju sebe .
   
 18. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  9.674
  Допаѓања:
  29.106
  Пол:
  Женски
  Нигде не е безбедно веќе.Го осетив тоа на своја кожа
   
  На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Sweetlove_0312

  Sweetlove_0312 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2017
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  11.540
  Пол:
  Женски
  Во мојот град има сигурност, мал е и го сакам поради тоа што ми дава безбедно чувство и затоа што сум дома, затоа што ми е роден град.
   
 20. Indiegurl

  Indiegurl Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  1.772
  Допаѓања:
  6.234
  Пол:
  Женски
  Во родниот град многу безбедно се чувствував. Сега сама у туѓ ми е некако:puke:
  Али океј ми е во главно.
   
  На Осе и Mateo mark им се допаѓа ова.