1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Безбедноста во вашето место на живеење

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од starbucks, 2 јули 2012.

  1. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Се надевам ваква или слична тема нема.

    Сакам да продискутираме за тоа дали и колку се чувствувате безбедни во вашето место на живеење?
    Што е она што ја нарушува вашата безбедност и сигурност?
    Каде е побезбедно да се живее: во град или на село?
    И кој град е најбезбеден, според вас, во Македонија?
     
  2. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886
    Aјде да кажам мое гледиште општо за Cкопје и моја населба конкретно.

    3а Cкопје како главен град струи она правило дека претставува најзагрозено место по безбедноста. Oва го кажувам затоа што знам како некои луѓе од другите градови си ги опоменуваат децата кога ќе дојдат на поседок тука, или да студираат тука. Bеројатно од таму и тој впечаток дека е поопасно место на живеење во однос на другите градови кои се помали и важи правилото `секој со секого се знае`. Jас лично не сум почувствувала дека безбедноста ми е загрозена. Tочно дека поминуваат рандом фаци покрај тебе, те коментираат, дофрлаат некои непристојни работи, подзастануваат затемнети коли со 387124 машки напикана во истата ама барем досега не сум видела дека тоа лично ми ја загрозува безбедноста. Фала богу.

    A во населбата далеку од тоа дека некогаш сум се осетила загрозена, од таа причина што се знаат кои се луѓето кои дневно парадираат низ неа, значи претежно тие што живеат во неа. 3борам за во мојата околина тие улички. A земено целокупно како населба не е нешто страшна за живеење, единствен и најголем проблем се џанаците кои вријат во неа, и се единствените кои ги прават нередите пр. кражба на нечија кола, демонстрирање на кризи и испади ради немање дрога и сл. A и тие верувајте секој ги знае, па веројатно поради тоа не сум осетила некоја посебна потреба да се штитам со нешто.

    A и не предизвикувам такви работи во смисла да ме загрозат мене и мојата безбедност. Hе парадирам во ниедно време сама по некои тесни затемнети улички, избегавам по нив да одам. Eдино се движам по главна улица, се враќам со такси дома, а и во тоа ниедно време ме припраќа дечко ми. Tака да све у свему не е толку ризично место за живеење Cкопје, или тоа е само мое искуство (кое не сакам да се ми се смени).
     
  3. crtanfilm

    crtanfilm Нов член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    79
    па незнам баш, мирно е кога ке излезеш ама ако размислиш секакви има незнаеш што или кој може да ти излезе треба да си внимателна секогаш во секое време :?:
     
  4. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.142
    Допаѓања:
    76.536
    Пол:
    Женски
    Јас во мојот мал град не се чувствувам загрозено. Сум одела пеш од чаршија до дома во 2 навечер без никаков страв, сама. Не се случуваат никакви инциденти, два пати годишно ако се случи нешто што го нарушува мирот и безбедноста.
     
    На crazylady и Petar80 им се допаѓа ова.
  5. Ицолгудбејбе

    Ицолгудбејбе Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Живеам во помал град,не се чуствувам никогаш загрозено.А кога сум во Скопје друга приказна е .Секакви ги има таму.
     
    На elimkd, crazylady и Petar80 им се допаѓа ова.
  6. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Како во Тексас да живеам :(
     
  7. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
    Тетово како Тетово , секогаш треба да си внимателен . И не само женскиот пол , сите се засегнати . Постари , помлади , мажи , жени , деца , пензионери ... Што од кучиња-скитници , што од арамии , што од насилници ... До каде вака , незнам . Мене лично досега , не ми се случило нешто многу големо , освен што неколку пати ме следеле Албанци , но само пеш , и некој дофрлувања , мегутоа , кога ке видеа дека ги игнорирам , секогаш престануваа со тоа . Ете , до сега , не сум се почуствувала загрозена . Од кучиња не се плашам претежно , освен ако имам слушнато дека некое од нив веке нападнало некого порано , и го избегавам местото каде се движи тоа куче .
     
    На elimkd и Tanjamm им се допаѓа ова.
  8. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.222
    Во Куманово генерално е безбедно. Мислам дека е многу побезбедно од Скопје. Во Скопје и Тетово постојано
    во црна хроника има тепачки меѓу малолетници и когс ќе прочиташ дека 3-4 нападнале еден без причина се ти е јасно. Во Тетово сум шетала сама низ град и забележав дека е небезбедно. Еден човек со кола ме следеше, едни 50 годишњаци кај албанските бутици за невестински фустани ми префрлаа, во паркот кај Шарена џамија еден како манијак се ѕвереше во мене и накај автобуската пак еден со кола се ѕвереше и праша дали одам за Скопје. За 3 саати престој видов дека не е безбедно дење не па ноќе.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  9. borjan4eto

    borjan4eto Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    305
    Каде што живеам е мирно место, и многу ретко се случува инцидент. Имам шетано низ градот сама и дење и ноќе и не ми е било страв дека некој ќе ме нападне.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  10. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.530
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Порано живеев од таа страна на Вардар и беше, хорор:(
    Сега живеам од оваа страна и е добро,безбедно:)
    Порано не беше така,се сменија работите:(
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Во населбата кај што живеам е безбедно. Единствен проблем се кучињата скитници, ама тие не се многу страшни. Сум останувала со друштво доцна навечер и не сме имале никакви проблеми.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Зaгрoзенo се чувствувaм oд пензиoнери штo пoчнувaaт дa се кaрсaт вo aвтoбус зaштo немaaт живoт, пa единственa рaбoтa им е тoa. |(

    И oд луѓе штo не ме oстaвaaт нa рaaт дa гo шетaм кучетo. Имaв случaј кaде штo еден ми предизвикa мини срцев удaр. Oдaм јaс, мoетo куче мирнo и бaвнo oди дo мене, гo следи мoјoт чекoр, a чoвекoв oд пoзaди демне и ми викa "Девoјче, мaскa нa кучетo стaј му". Буквaлнo скoкнaв и ми требaше време дур се сoземaм. Пa му гo oбјaснувaв зaкoнoт, пa гo убедувaв, aмa не, тoј имaл хaскa и знaел. :D Бoље уличнo куче дa ми дoјдеше, пoлеснo ќе се спрaвев сo негo oткoлку вaкoв психo чoвек. Зaтoa oд сегa нaтaму, нa секoјa прoшеткa слушaлки и рoк/метaл дo крaј зa дa не ми крaтaт oд живoтoт. :!:
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Не е Мексико, ама не сум ниту задоволна. Манијаци и незгрижени кучиња станаа пречка лабаво и безгрижно да прошеташ пеш.
     
  14. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Најмногу ме нервираат уличните кучиња, кои станаа глобален проблем на ниво на држава, а никој не презема ништо на тој план.
     
    На quattro, elimkd, Lovelybaby<3 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Супер е кај мене т.е кај мојата зграда, цело време има телохранители и обезбедување, де еден претседател, де градоначалник, ради нив цел комплекс згради ни е заштитен, па пинови, па све. Абе дојде животот. :rofl::rofl:
    А населбата ми е мирна, океј е.
     
    На MrenaRiba и Animali им се допаѓа ова.
  16. Lejla1995

    Lejla1995 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2021
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    У Аеродром живееш изгледа :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: ?
     
  17. gladiola37

    gladiola37 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2020
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Ziveam vo Mal grad I bezbeden I se poznavame povekjeto megju sebe .
     
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    Нигде не е безбедно веќе.Го осетив тоа на своја кожа
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    12.844
    Пол:
    Женски
    Во мојот град има сигурност, мал е и го сакам поради тоа што ми дава безбедно чувство и затоа што сум дома, затоа што ми е роден град.
     
  20. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.299
    Пол:
    Женски
    Во родниот град многу безбедно се чувствував. Сега сама у туѓ ми е некако:puke:
    Али океј ми е во главно.
     
    На Осе и Mateo mark им се допаѓа ова.