Бели ноќи (Фјодор М. Достоевски)

Дискусија во 'Книги' започната од ocila, 23 октомври 2012.

 1. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.896
  Прекрасниот, мистичен Санкт Петербург е толку далеку на север, што има кратки периоди во кои воопшто не се стемнува навечер; овие ноќи населението ги смета за магични и романтични, и таквото расположение е пренесено во прозата на Достоевски на само нему својствен начин.
  Безимениот протагонист е премногу чувствителен, осамен човек кој се наоѓа во состојба на немир што не може да се окарактеризира со “пролетна треска”, бидејќи го следи преку целата година - тој е мечтател кој не може да се сети за што сонувал...
  Едноставната средба со Настјенка ќе го промени, ќе го мотивира да ја соголи својата душа, и ќе го спаси од него самиот.
  Сè започнува во една прекрасна ноќ, таква ноќ која може да се случи „само кога си млад“. Четири ноќи тие се среќаваат на истото место и раскажуваат за себе, за својот живот – четири ноќи на реалност помеѓу деновите поминати во мечтаење. Дали ќе се заљубат еден во друг? Дали ќе живееат среќно во тој град на осамени срца?
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 2. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.762
  Допаѓања:
  31.314
  Пол:
  Женски
  Омилена книга на Достоевски, мала, но полна со душа, љубов, копнеж, секој кој прочитал барем една негова книга може да претпостави како ќе завшат средбите на главните протагонисти.