1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бизнис Академија Смилевски - БАС

Дискусија во 'Образование' започната од philip, 18 август 2013.

  1. philip

    philip Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    46
    Сестра ми се запиша на БАС, иако слушаше коментари од типот - па на БАС идат тие што не учат, не е просперитетен тој факултет итн итн, а во средно поминуваше одлична и матурата ја положи со 5-ки.
    Што мислите за факултетов?
    Има некој од форумов што студира овде, па да сподели искуство? :)

    Иначе еве страна од БАС

    http://www.bas.edu.mk/
     
  2. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Искрено јас не сум многу за факултетов. Незнам баш дали најслабите се запишуваат, еден другар со мене што заврши доби стипендија за таму и таму отиде, инаку одличен беше дури се зачудивме зашто таму, му идеше математика и такви науки ама да не бидам офф. Инаку, како што кажав, јас лично некое којзнае колку добро мислење немам за факултетов, колку што гледав на листата е последен рангиран така да :^) Инаку знам деца таму што учат ептен лесно се поминувало.
    Е сега, да не делам памет ама ако била толку одлична сигурно и учела сестра ти можела комотно на некој јак да се запише ( сепак зависи што и оди) ама ете на економски државниов на пример..
    Сепак тоа е мое лично мислење..
     
  3. philip

    philip Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    46
    И јас така мислам.. Ако веќе идеше на приватен, бар да идеше на Американ Колеџ. Иначе и сестра ми доби стипендија, ама многу побитно и беше тоа што една братучетка која беше прилично слаба со успехот во средно, се запиша на БАС, минатата година заврши, и сеа е на постипломски во Чешка. Вели дека професорите биле многу добри, и стварно знаеле како правилно да ги научат студентите. Па кој знае.. :)
     
  4. tropical

    tropical Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    61
    јас добив стипендија оваа година 3600 евра, но не се запишав тука..Ми рекоја дека стипендијата била призната насекаде, но јас сепак направив друг избор.
     
  5. philip

    philip Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    46
    Стипендијата била призната насекаде? o.O
    Или мислиш на дипломата?
     
  6. tropical

    tropical Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    61
    Упс..моја грешка..мислев на дипломата.. :D
     
  7. DanceOnTheRain

    DanceOnTheRain Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    И сестра ми е на БАС, 3 година, али она не учеше многу во средно, и е без стипендија. Иначе шознам, добар е факултетот, знам професорите и се достапни во секое време, и нема многу теорија за учење, повеќето се иде на пракса. :)
     
  8. Sanjaa1

    Sanjaa1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    За што станува збор на академијата БАС?Немам доволно инф во врска со факултетов... Кои насоки на студирање можам да ги одберам и што би можела да работам по завршувањето ?
     
  9. tropical

    tropical Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    61
    Дали е некој заинтересиран за стипендија која ја добив на БАС на натпревар. Изнесува 900 € и може да ја искористи секој студент кој ќе се запиши оваа година. Овие 900 € ќе покриваат дел од партиципацијата, што значи минус 900 € од вкупните трошоци за време на студирањето. Оваа стипендија може да ја искористи секој иден студент на БАС, но бидејќи јас не се запишав таму, не можев да ја искористам, па сакам да ја продадам за мн пониска цена. Заинтересираните нека се обратат во лп :)
     
  10. fans

    fans Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2015
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Машки
  11. 2212

    2212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Zainteresirana sum da se zapisam na ovaj fakultet(malku e skapicok :))ama se nadevam deka ke se isplati.me interesira dali plakanjeto mozi da se napravi na rati i dali ima nekoj sporazum okolu sumata na ratata,posto slusnav deka do diploma mozes da si odredredis prifatliva tvoja rata a pred diplomiranje da ja doplatis celokupnata suma kolku sto kostaat trite godini
     
  12. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.800
    Пол:
    Женски
    Дали има индекси тука?
    Мислам, дали му ги даваат на учениците во нив или некако ги чуват во факултет?
    Фала.
     
  13. Martina T

    Martina T Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2019
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некој досега има добиено стипендија од БАС и какви прашања поставуваат на интервјуто?
     
  14. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Nekoj vo po novo vreme da pise iskustvo so fakultetov???
     
  15. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Супер се, познавам некои што се запишани таму задоволни се. Не е како некаде да не учиш само оцени да ти пишуваат, доста се ангажирани со предавања, проектни задачи. Добро е што ќе излезеш од таму со знаење. Мислам и на рати дека може да се плаќа школарината.
     
  16. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    Jas razmisluvam za upis ,moze vonredno da se polaga i se plaka na rati od mesec.
     
  17. Karamela12

    Karamela12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2020
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    2.620
    Пол:
    Женски
    Некој што студира тука или што познава некој да сподели подетално мислење?

    Како е за полагање,тешко,лесно?
    Навистина ли е така како што пишува и го фалат или?

    Секое мислење е добредојдено.
     
  18. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    I mene isto me interesira,
     
  19. Ogbro

    Ogbro Нов член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Zdravo profilov go napraviv za temava hahah XD
    Vaka fakultetot e 3 godini i e relativno lesen za polaganje, ama spored mene i podobro e taka za sho se vika na raat na covek da se odluci dali faksov e za nego ili ne, a sekako od tebe licno zavisi dali skash da uchis povekje ili pomalku. Inaku profesorite se super sekogash otvoreni za diskusija za prasnaja, da ti objasnat koga ne ti e jasno neshto, so plakanjata mozesh slobodno da si gi podelish na rati, imash praksa vo tekot na studiranjeto i za vreme letniot raspust zadolzitelno, mozesh mnogu lesno da aplicirash za Erasmus programata...
    Taka sho se na se ako te interesira menadzmentot ova e bukvalno mestoto kade moze da se nadogradish sebesi. :)
     
  20. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    Dali ucis tamu na BAS ili si vraboten na ovoj fakultet?