Бизнис Академија Смилевски - БАС

Дискусија во 'Образование' започната од philip, 18 август 2013.

 1. philip

  philip Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2013
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  46
  Сестра ми се запиша на БАС, иако слушаше коментари од типот - па на БАС идат тие што не учат, не е просперитетен тој факултет итн итн, а во средно поминуваше одлична и матурата ја положи со 5-ки.
  Што мислите за факултетов?
  Има некој од форумов што студира овде, па да сподели искуство? :)

  Иначе еве страна од БАС

  http://www.bas.edu.mk/
   
 2. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  573
  Искрено јас не сум многу за факултетов. Незнам баш дали најслабите се запишуваат, еден другар со мене што заврши доби стипендија за таму и таму отиде, инаку одличен беше дури се зачудивме зашто таму, му идеше математика и такви науки ама да не бидам офф. Инаку, како што кажав, јас лично некое којзнае колку добро мислење немам за факултетов, колку што гледав на листата е последен рангиран така да :^) Инаку знам деца таму што учат ептен лесно се поминувало.
  Е сега, да не делам памет ама ако била толку одлична сигурно и учела сестра ти можела комотно на некој јак да се запише ( сепак зависи што и оди) ама ете на економски државниов на пример..
  Сепак тоа е мое лично мислење..
   
 3. philip

  philip Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2013
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  46
  И јас така мислам.. Ако веќе идеше на приватен, бар да идеше на Американ Колеџ. Иначе и сестра ми доби стипендија, ама многу побитно и беше тоа што една братучетка која беше прилично слаба со успехот во средно, се запиша на БАС, минатата година заврши, и сеа е на постипломски во Чешка. Вели дека професорите биле многу добри, и стварно знаеле како правилно да ги научат студентите. Па кој знае.. :)
   
 4. tropical

  tropical Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2012
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  59
  јас добив стипендија оваа година 3600 евра, но не се запишав тука..Ми рекоја дека стипендијата била призната насекаде, но јас сепак направив друг избор.
   
 5. philip

  philip Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2013
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  46
  Стипендијата била призната насекаде? o.O
  Или мислиш на дипломата?
   
 6. tropical

  tropical Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2012
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  59
  Упс..моја грешка..мислев на дипломата.. :D
   
 7. DanceOnTheRain

  DanceOnTheRain Активен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2013
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  3
  И сестра ми е на БАС, 3 година, али она не учеше многу во средно, и е без стипендија. Иначе шознам, добар е факултетот, знам професорите и се достапни во секое време, и нема многу теорија за учење, повеќето се иде на пракса. :)
   
 8. Sanjaa1

  Sanjaa1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2014
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  За што станува збор на академијата БАС?Немам доволно инф во врска со факултетов... Кои насоки на студирање можам да ги одберам и што би можела да работам по завршувањето ?
   
 9. tropical

  tropical Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2012
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  59
  Дали е некој заинтересиран за стипендија која ја добив на БАС на натпревар. Изнесува 900 € и може да ја искористи секој студент кој ќе се запиши оваа година. Овие 900 € ќе покриваат дел од партиципацијата, што значи минус 900 € од вкупните трошоци за време на студирањето. Оваа стипендија може да ја искористи секој иден студент на БАС, но бидејќи јас не се запишав таму, не можев да ја искористам, па сакам да ја продадам за мн пониска цена. Заинтересираните нека се обратат во лп :)
   
 10. fans

  fans Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2015
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  90
  Пол:
  Машки
 11. 2212

  2212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  Zainteresirana sum da se zapisam na ovaj fakultet(malku e skapicok :))ama se nadevam deka ke se isplati.me interesira dali plakanjeto mozi da se napravi na rati i dali ima nekoj sporazum okolu sumata na ratata,posto slusnav deka do diploma mozes da si odredredis prifatliva tvoja rata a pred diplomiranje da ja doplatis celokupnata suma kolku sto kostaat trite godini
   
 12. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.025
  Допаѓања:
  127.657
  Пол:
  Женски
  Дали има индекси тука?
  Мислам, дали му ги даваат на учениците во нив или некако ги чуват во факултет?
  Фала.
   
 13. Martina T

  Martina T Активен член

  Се зачлени на:
  27 март 2019
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Здраво, дали некој досега има добиено стипендија од БАС и какви прашања поставуваат на интервјуто?
   
 14. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.410
  Допаѓања:
  7.302
  Пол:
  Женски
  Nekoj vo po novo vreme da pise iskustvo so fakultetov???
   
 15. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  3.210
  Допаѓања:
  22.458
  Супер се, познавам некои што се запишани таму задоволни се. Не е како некаде да не учиш само оцени да ти пишуваат, доста се ангажирани со предавања, проектни задачи. Добро е што ќе излезеш од таму со знаење. Мислам и на рати дека може да се плаќа школарината.
   
 16. ani23

  ani23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2011
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  12
  Jas razmisluvam za upis ,moze vonredno da se polaga i se plaka na rati od mesec.
   
 17. Karamela12

  Karamela12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2020
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  2.176
  Пол:
  Женски
  Некој што студира тука или што познава некој да сподели подетално мислење?

  Како е за полагање,тешко,лесно?
  Навистина ли е така како што пишува и го фалат или?

  Секое мислење е добредојдено.