1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Билакс

Дискусија во 'Диети' започната од sara19, 21 јуни 2011.

  1. sara19

    sara19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Лаксативи

    Мислите ли дека со помош на лаксативи би можела да ослабам?? :worried:
     
  2. FlameFairy

    FlameFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    197
    Лаксативи

    Мислам дека можат да ти направат проблеми со метаболизмот. Подобро пробај со апчиња за слабеење, не дека тие се многу здрави...
     
  3. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Лаксативи

    Лаксативите се користат доколку имаш проблеми со излегувањето на пример имаш чоколатца или бомбончиња со лаксативи но ги прави цревата мрзливи и го забавуваат метаболизмот исто и апчињата се на база лаксатиови за да те тераат што повеќе да одиш по надвор или почесто да мокриш. Подобро со физичка активност пробај да ослабеш или со конзумирање на овошје и зеленчук. Јас сега пијам некои кристали што се размножуваат во вода со шеќер и со неколку суви парчиња ананас одлични биле за прочистување на крвта и регулирање на притисокот како и за исфрлање на сите тосини од организмот ако ти се верува јадам повеќе од порано а сум ослабела 5кила и тоа ги пијам 10 дена.
     
  4. sara19

    sara19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Лаксативи

    јас читав за лаксативите и видов дека многу познати ги користеле и затоа сакав да пробам со нив :/
     
  5. Faline

    Faline Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    543
    Лаксативи

    Немој!!! Тоа се средства кои имаат друга намена,не се наменети за слабеење :!:
     
    На easyyyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. easyyyyy

    easyyyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    175
    Лаксативи

    Лаксативите можат да те доведат до дехидратација ако ги користиш подолго време,затоа подобро барај друг начин за слабеење :)
    и секако совет од мене,не се наслонувај само на апчиња,пробај да се храниш здраво и редовно,а воедно и да вежбаш...
    диети исто така не би препорачала,си имат свој сопствен ризик...значи не ризикувај ,туку започни да живееш здрав живот :) Без труд,ништо не се постигнува 8)
     
  7. Modesti

    Modesti Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    5
    Алкалакс

    незнаев дали да напишам тука или во друг под форум.. се извинувам ако грешам.

    ме интересира дали некој од вас го користел чајот Алкалакс и дали сте задоволни од него?
     
    На Ellena07 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Алкалакс


    Да, да има резултати. Мојата другарка го користеше, па си направи завист од него па потоа живи маки виде да се отргне од него и да заврши работа.
    Не го користи често.
     
  9. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    Алкалакс

    Да, баба ми го користи више 30 години :rofl:
    шала настрана, не почнувај да го пиеш ако навистина немаш потреба од него. Познавам девојчиња кои станаа зависни од него, па сега си направија проблеми.
    Комбинирај си диета со зелен чај. Не мора со овој. Сериозно :)
     
  10. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Алкалакс

    Зарем не е Алкалакс за протерување во ВЦ и каква врска има со фитнес ама никако не ми е јасно :D.
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  11. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Алкалакс

    И јас истото се запрашав :wasntme: ?
     
  12. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.558
    Алкалакс

    Да е и искрено се згадувам од вакви потези ради немање моќ врз себе! Ќе јадам што ќе јадам и ќе пијам алкалакс,ќе оставам црева во вц школка,само затоа што не знам да си речам стоп,толку со јадењето.
    А да не правам муабет што ваквите работи се зимаат строго контролирано,може да биде дури и опасно!
     
    На faye, Cynthia, tessie и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Modesti

    Modesti Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    5
    Алкалакс

    јас не пијам алкалакс, не сум ни помислила, него ме интересираше и мислењето од останатите феминки

    пошто една моја комшика ми рече дека ослабнала со тоа што пијела алкалакс (ослабната е повеке од 30кг ) за многу кратко време..

    иначе јас не сум пиела ништо до сега за да ослабнам, минатата зима ослабев 15 кг , внимавав само на исхрана сега ми треба уште некој кг и од денеска ја почнав ун диетата..
     
  14. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.037
    Пол:
    Женски
    Алкалакс

    Јас пиев зашто имав проблеми со столицата и ми помогна, ама откако го прекинав пак ми беше по старо. Сега почнав да пијам едни витамински апчиња со алое вера за подобрување на метаболизмот и сум многу задоволна. Не окапуваш во вц откако ќе го испиеш туку нормално идеш. Сега паузирам неколку дена и гледам дека имало резултати и после :)
     
  15. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Алкалакс

    морам да напоменам дека дури и на пакетчето пишува дека ствара зависност...и дека смее да се пије 7 дена без престан а потоа мора да се паузира....што значи од штетно поштетно здравје...
    имате ли видено на некои други таблети или чаеви такво предупредување???
     
  16. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Алкалакс

    Aлкалакс се пие исклучиво по препорака на интернист и тоа кај серизни опстипации ,најчесто и кај дивертикулуми на црева.
    Ако се пое подолго од две недели ,штетен е по здравјето бидејќи предизвикува зависност ,има висок ризик за добивање на карцином на дебело црево поради тоа што тој ,нели ,служи за да ја истера цревната содржина ,цревата без него нема да можат да го сторат тоа и стануваат мрзливи,со намалена перисталтика и од играчка плачка на крајот.
    Од едно компулсивно прејадување до сериозни здравствени проблеми.
    Психата за узди и чао на Алкалакс!
     
  17. mimij

    mimij Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Алкалакс

    Ќе може ли да ми ги кажете кои се тие витамински таблети, зашто и јас го имам тој проблем веќе подолго врме.многу ти благодарам
     
  18. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.037
    Пол:
    Женски
    Алкалакс

    [​IMG]
     
    На Nausicaa и mimij им се допаѓа ова.
  19. mimij

    mimij Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Алкалакс

    и благодарам на брзиот одговор позз
     
  20. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Алкалакс

    Потполно се согласувам и отсекогаш сум велела додека човек самиот не си ја затвори устата, нема слабеење, џабе. А Алкалакс имам еднаш пиено дека сменив средина, клима се и не можев да одам во вц 4 дена се подув ептен и мислев дека цревата ќе ми прснат. Инаку за слабеење, никако. Подобро ќе затворам уста за некои мои омилени работи отколку да му го правам тоа на сопственото здравје.