1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Билакс

Дискусија во 'Диети' започната од sara19, 21 јуни 2011.

 1. sara19

  sara19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Лаксативи

  Мислите ли дека со помош на лаксативи би можела да ослабам?? :worried:
   
 2. FlameFairy

  FlameFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  197
  Лаксативи

  Мислам дека можат да ти направат проблеми со метаболизмот. Подобро пробај со апчиња за слабеење, не дека тие се многу здрави...
   
 3. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  911
  Лаксативи

  Лаксативите се користат доколку имаш проблеми со излегувањето на пример имаш чоколатца или бомбончиња со лаксативи но ги прави цревата мрзливи и го забавуваат метаболизмот исто и апчињата се на база лаксатиови за да те тераат што повеќе да одиш по надвор или почесто да мокриш. Подобро со физичка активност пробај да ослабеш или со конзумирање на овошје и зеленчук. Јас сега пијам некои кристали што се размножуваат во вода со шеќер и со неколку суви парчиња ананас одлични биле за прочистување на крвта и регулирање на притисокот како и за исфрлање на сите тосини од организмот ако ти се верува јадам повеќе од порано а сум ослабела 5кила и тоа ги пијам 10 дена.
   
 4. sara19

  sara19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Лаксативи

  јас читав за лаксативите и видов дека многу познати ги користеле и затоа сакав да пробам со нив :/
   
 5. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  543
  Лаксативи

  Немој!!! Тоа се средства кои имаат друга намена,не се наменети за слабеење :!:
   
  На easyyyyy му/ѝ се допаѓа ова.
 6. easyyyyy

  easyyyyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  174
  Лаксативи

  Лаксативите можат да те доведат до дехидратација ако ги користиш подолго време,затоа подобро барај друг начин за слабеење :)
  и секако совет од мене,не се наслонувај само на апчиња,пробај да се храниш здраво и редовно,а воедно и да вежбаш...
  диети исто така не би препорачала,си имат свој сопствен ризик...значи не ризикувај ,туку започни да живееш здрав живот :) Без труд,ништо не се постигнува 8)
   
 7. Modesti

  Modesti Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  5
  Алкалакс

  незнаев дали да напишам тука или во друг под форум.. се извинувам ако грешам.

  ме интересира дали некој од вас го користел чајот Алкалакс и дали сте задоволни од него?
   
  На Ellena07 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Алкалакс


  Да, да има резултати. Мојата другарка го користеше, па си направи завист од него па потоа живи маки виде да се отргне од него и да заврши работа.
  Не го користи често.
   
 9. LaChiquita

  LaChiquita Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  461
  Алкалакс

  Да, баба ми го користи више 30 години :rofl:
  шала настрана, не почнувај да го пиеш ако навистина немаш потреба од него. Познавам девојчиња кои станаа зависни од него, па сега си направија проблеми.
  Комбинирај си диета со зелен чај. Не мора со овој. Сериозно :)
   
 10. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.370
  Алкалакс

  Зарем не е Алкалакс за протерување во ВЦ и каква врска има со фитнес ама никако не ми е јасно :D.
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 11. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Алкалакс

  И јас истото се запрашав :wasntme: ?
   
 12. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.306
  Допаѓања:
  144.841
  Алкалакс

  Да е и искрено се згадувам од вакви потези ради немање моќ врз себе! Ќе јадам што ќе јадам и ќе пијам алкалакс,ќе оставам црева во вц школка,само затоа што не знам да си речам стоп,толку со јадењето.
  А да не правам муабет што ваквите работи се зимаат строго контролирано,може да биде дури и опасно!
   
  На faye, Cynthia, tessie и 4 други им се допаѓа ова.
 13. Modesti

  Modesti Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  5
  Алкалакс

  јас не пијам алкалакс, не сум ни помислила, него ме интересираше и мислењето од останатите феминки

  пошто една моја комшика ми рече дека ослабнала со тоа што пијела алкалакс (ослабната е повеке од 30кг ) за многу кратко време..

  иначе јас не сум пиела ништо до сега за да ослабнам, минатата зима ослабев 15 кг , внимавав само на исхрана сега ми треба уште некој кг и од денеска ја почнав ун диетата..
   
 14. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  5.615
  Допаѓања:
  4.957
  Пол:
  Женски
  Алкалакс

  Јас пиев зашто имав проблеми со столицата и ми помогна, ама откако го прекинав пак ми беше по старо. Сега почнав да пијам едни витамински апчиња со алое вера за подобрување на метаболизмот и сум многу задоволна. Не окапуваш во вц откако ќе го испиеш туку нормално идеш. Сега паузирам неколку дена и гледам дека имало резултати и после :)
   
 15. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.621
  Допаѓања:
  6.020
  Алкалакс

  морам да напоменам дека дури и на пакетчето пишува дека ствара зависност...и дека смее да се пије 7 дена без престан а потоа мора да се паузира....што значи од штетно поштетно здравје...
  имате ли видено на некои други таблети или чаеви такво предупредување???
   
 16. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.340
  Алкалакс

  Aлкалакс се пие исклучиво по препорака на интернист и тоа кај серизни опстипации ,најчесто и кај дивертикулуми на црева.
  Ако се пое подолго од две недели ,штетен е по здравјето бидејќи предизвикува зависност ,има висок ризик за добивање на карцином на дебело црево поради тоа што тој ,нели ,служи за да ја истера цревната содржина ,цревата без него нема да можат да го сторат тоа и стануваат мрзливи,со намалена перисталтика и од играчка плачка на крајот.
  Од едно компулсивно прејадување до сериозни здравствени проблеми.
  Психата за узди и чао на Алкалакс!
   
 17. mimij

  mimij Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Алкалакс

  Ќе може ли да ми ги кажете кои се тие витамински таблети, зашто и јас го имам тој проблем веќе подолго врме.многу ти благодарам
   
 18. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  5.615
  Допаѓања:
  4.957
  Пол:
  Женски
  Алкалакс

  [​IMG]
   
  На Nausicaa и mimij им се допаѓа ова.
 19. mimij

  mimij Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Алкалакс

  и благодарам на брзиот одговор позз
   
 20. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.940
  Пол:
  Женски
  Алкалакс

  Потполно се согласувам и отсекогаш сум велела додека човек самиот не си ја затвори устата, нема слабеење, џабе. А Алкалакс имам еднаш пиено дека сменив средина, клима се и не можев да одам во вц 4 дена се подув ептен и мислев дека цревата ќе ми прснат. Инаку за слабеење, никако. Подобро ќе затворам уста за некои мои омилени работи отколку да му го правам тоа на сопственото здравје.