1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Благи ролати

Дискусија во 'Рецепти' започната од Snow-Queen, 18 јануари 2015.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Леден брег
  Едноставен и брзински колач кој се прави за околу 20 минути, без печење и не бара посебни кујнски вештини или алатки.
  [​IMG]
  Можете да го направите уште денес затоа што состојките му се прилично едноставни и веројатно ги имате дома.

  Потребно ви е:

  • 300g Плазма
  • 400ml млеко
  • 300ml слатка павлака
  • 1 ванилин шеќер
  • 2 пудинзи со вкус на банана
  • 4 лажици густин
  • 3 жолчки
  • 7 лажици шеќер
  • 300g маргарин
  • 1 банана (да не е презреана)
  • Млеко за топење на бисквитите
  • Шлаг по желба
  Подготовка:

  Промешајте го млекото со слатката павлака и одвојте 1dl, а останатата течност ставете ја на шпорет и загревајте.

  Промешајте го ванилиниот шеќер со пудингот и густинот, додадете ги 3-те лесно изматени жолчки и 7-те лажици шеќер. Во тоа додадете ја одвоената мешавина од млеко и павлака (1dl) и мешајте додека не исчезнат сите грутки.

  Ставете ја мешавината во млекото и варете додека не добиете густ крем. Прекријте го кремот со проѕирна фолија и ставете го да се олади.

  Кога кремот ќе биде изладен, изматете го маргаринот со бананата и прелијте со неколку капки лимонов сок за да не потемни. Во смесата додавајте го оладениот крем и мешајте со миксер додека не добиете густа смеса.

  Плазма бисквитите натопете ги во млеко и редете 4x4 бисквити, па крем. Вториот ред треба да биде 3x4, третиот 2x4 а последниот ред 1x4. Помеѓу нив добро измазнете го кремот.


  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  Украсувањето е по желба.