Блокирање сметка од страна на извршител

Дискусија во 'Правни совети' започната од 2112.19.55, 26 март 2013.

 1. 2112.19.55

  2112.19.55 Активен член

  Се зачлени на:
  26 март 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  smetkata na firmata mi e blokirana od strana na izvrsitel za neplaten dolg na moj vraboten,koj si ima sopstvena transakciska smetka preku koja ja podiga platata.Negovata transakciska smetka ne e blokirana,a istiot ne e ni izvesten deka trba da si plati dolg kaj izvrsitel.Po moe baranje da mi bide oslobodena smetkata posto firmata ne e dolznik Izvrsitelot tova go odbi so obrazlozenie deka ne sum mu zadrzal 1/3 or platata na vraboteniot. Kako moze da mu sopram pari na vraboten kade sto nemam nikade i na nikakov dogovor potpisano administrativna zabrana.
  me interesira koi se moite prava za da si ja oslobodam smetkata i kade treba da se obratam
   
 2. 2112.19.55

  2112.19.55 Активен член

  Се зачлени на:
  26 март 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
   
 3. pross

  pross Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2012
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Машки
  Видете вака, согласно чл. 129 од Законот за извршување извршителот издал Налог за извршување врз плата со која определил забрана на определен дел ( една третина) до вас како работодавец кој му ја исплатува платата на вработениот, и со кој се забранува на вас како работодавец тој износ за кој е определена забрана да му го исплатувате на работникот, односно треба таа една третина да му ја исплатувате на сметка на извршителот, а овој понатаму ќе ја исплатува на доверителот, а ќе задржува и за своите извршни трошоци.
  Согласно чл. 134 од Законот за извршување, доколку вие како работодавец не го почитувате таквиот налог според чл. 129 од ЗИ , во тој случај извршителот ќе се обрати до носителот на платен промет (банката) кај која се води сметката на вашата фирма, и ќе и наложи паричниот износ во висина на сите пропуштени рати за кој е издаден налогот да го исплати на посебната сметка на извршителот, од која тој понатаму ќе го исплатува доверителот. Ова претставува еден вид санкција за работодавец кој нема да го почитува налогот на извршителот да му одбива по една третина од платата на својот вработен.
  Е сега не мешајте административна забрана (најверојатно вработениот нема дадено таква согласност)..
  Велите дека немате примено вие како работодавец налог по чл.129 , проверете убаво дали некој од вашите вработени примил, затоа што извршителот морал да има уредна достава до вас за таквиот налог, инаку не би пуштил налог до банката по чл. 134 доколку немал уредна достава...(можеби сте одбиле прием, па извршителот одел со јавна објава)...не знам треба да се провери...
  Доколку сепак немало никаква достава до вас како работодавец на налог по чл. 129 а сепак пуштил налог до банката по чл. 134 во тој случај извршителот сторил неправилност, и во таков случај имате право до приговор по чл. 77 од ЗИ до претседателот на основниот суд на чие подрачје се спроведува извршувањето во рок од три дена од дознавањето на повредата.....побрзајте и проверете..
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.076
  Допаѓања:
  15.687
  Пол:
  Женски
  Дали може извршител да ја блокира сметката на фирмата каде што должникот е вработен ?
   
 5. Forca

  Forca Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  922
  Пол:
  Машки
  Може и тоа во случај доколку е донесен налог за извршување со запирање на дел од плата на должникот, во случајов фирмата треба делот од платата кој е опфатен со налогот за извршување да го исплатува на сметка на извршителот, доколку фирмата постапи спротивно на налогот за извршување или воопшто не постапи по налогот за извршување, во тој случај извршителот ќе ја блокира сметката на фирмата (работодавачот на должникот).
  За подетално пишете ми во пораки.
   
 6. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.076
  Допаѓања:
  15.687
  Пол:
  Женски
  Извршителите се лешинари , канибали мамата нивна
   
  На Laufinam и sjdgo им се допаѓа ова.
 7. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.239
  Допаѓања:
  3.758
  Зошто? Си ја работат работата според Закон. А ако не е така си има рок и право на приговор.
   
 8. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.076
  Допаѓања:
  15.687
  Пол:
  Женски
  Си работат според закон????
  Ти знаеш што пишуваш???
  Сега ке ги гонат , ке им се прави ревизија , од клошари станаа милионери , поврзани се и со судии и со нотари , еден извршител од скопје доби сега казна од 5000 евра заради што "работел според законот" а допрва све ке се открива!
   
 9. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.239
  Допаѓања:
  3.758
  Станале милионери заради ненавремени плаќачи. Ако е исплатено се на време и во доброволен рок извршителите ќе бидат без работа. Сите сакаат скапи телефони, сметки еден куп, кредити а кога треба да се плати сето тоа малку тешко им паѓа па сега извршителите се криви.
   
  На azelea и Dust им се допаѓа ова.
 10. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.076
  Допаѓања:
  15.687
  Пол:
  Женски
  А да да од 1000 денари заостанат долг од 2003 година станува 15000 , го знаеш законот ЗОО 367 ???
  Затоа ке ги укинуваме , нека си работаат во судот за 500 евра платичка ;) нема више проценти и измислени камати ;)
  Само што на све ке се изврши ревизија и ке им ги вракаат парите на граганите , па од незаконските милиончиња ништо нема да ви остане ;) пак клошари ;)
   
  На sjdgo и buba4e89 им се допаѓа ова.
 11. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.239
  Допаѓања:
  3.758
  Епа тоа го мислам цело време ако немаш долг од 2003 нема ниту да те дадат на извршител. Затоа и се високи трошоците за да делуваат како еден вид казна за должникот затоа што навремено не го платил долгот па сега ќе треба да плати повеќе.
  Инаку далеку сум од извршител ниту со поврзана со таков, така да немам милиончиња, а за несовесно работење соодветно нека се казнат немам ништо против. Само поентата е дека лугето не треба да се опуштаат и да дозволат да стигнат до извршител. Еве како што кажа извршителот бил крив што од 1000 ден станале 15000 ден. според мене ако навремено биле платени тие 1000 ден немало ниту да стигне на извршител, значи должникот има придонес.
   
 12. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.076
  Допаѓања:
  15.687
  Пол:
  Женски
  Не не , има и што се платени сметки ама се блокирани сметките ! Кој чува сметки од 2003 година? Од 2004 ? Од 2005-2006- и итн . јас не чувам , затоа ке протестираме да ги укинат
   
 13. tajci75

  tajci75 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2013
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  115
  Пол:
  Женски
  Zdravo sakam da ve prasam nesto. Po osnov na dolgovi sto od krediti sto od firmarini dolzam okolu 350.000 denari . Site smetki mi se blokirani od izvrsiteli ama ne mozat da izvrsat bidejki sum nevrabote. Odnosno rabotam privatno ne osiguran i zemam pari na crno na raka. Pa me interesira. Sakam da rabotam vo stranska drzava potocno hrvatska i tamu moram da bidam osiguran i da zemam plata vo banka.pa sakam da znam dali mozat izvrsitelite od Makedonija.da mi ja pronajdat smetkata vo stranstvo i on neja da izvrsuvaat vo druga drzava??
   
 14. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  2.896
  Допаѓања:
  13.456
  Според нашиот Закон за извршување извршувањето се спроведува само на територијата на РМ,така да сметки во странски држави не можат да бидат предмет на извршување.
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.076
  Допаѓања:
  15.687
  Пол:
  Женски
  Да ве прашам сега вие што го знаете криминалното работење на извршителите .

  На една персона и дошло пред неколку години писмо од извршител за некој си долг ... Но не можеа ништо да направат бидејки беше невработена .
  Сега треба некое физичко лице да и уплати на сметка некој си пари , е сега дали сметките можат да бидат предвреме блокирани иако онаа не била во работен однос , дали сметките и се блокирани и не може да се изврши уплата?
   
 16. Forca

  Forca Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  922
  Пол:
  Машки
  Не можам да ви пишам порака изгледа ја имате исклучено опцијата за пишување на пораки.
  Се блокираат сите сметки на должникот на целата територија на државата, веднаш штом биде поднесено барање за извршување, и после извршителот само чека да му легнат пари на банка на должникот по било која основа (освен од остварување на права од социјална заштита но за тоа ќе треба да се извести извршителот) ако му бидат уплатени пари во конкретниот случај од тие пари ќе започне да се намирува извршувањето.
  За подетално пишете ми порака за да можам да ви одговорам.
   
 17. Gospoga-di

  Gospoga-di Активен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2016
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Zdravo imam prasanje dali ako mi e blokirana smetka moze da mi pustat pari kade sto si vraboten
   
 18. Stena

  Stena Нов член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2018
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Dali e izvrsitelot dolzen da vi odbiva od plata na kolku ste prijaveni ili od celokupniot preliv na smetkata sto vi e prefrleni. I dali ima pravo k15 da vi zeme edna tretina ili ne?
  Blagodaram
   
 19. Girly90

  Girly90 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  574
  Допаѓања:
  1.063
  Пол:
  Женски
  Работодавецот е должен да ви одбие 1/3 од платата на која сте пријавени.Мислам дека за к15 ова не важи, зошто во секое решение стои 1/3 од плата а не и од останати примања
   
  На Stena му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Stena

  Stena Нов член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2018
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  E sega vaka. Mene mi bea blokirani smetkite. Mi rece donesi mi potvrda deka si vo raboten odnos i iznis na platata. Jas mi odnesov posle dva dena mi gi odblokira smetkite no ne mi dade nisto crno na belo nitu pak nekakvo dogovor. Toj mene mi odbiva od celokupnata suma a ne od toa na kolku sum prijavena. Prijavena sum na 13.000 a zimam 16.000