1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Богатиот капитализам раѓа сиромаштија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од MilaKunis, 9 февруари 2012.

 1. MilaKunis

  MilaKunis Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  25
  Што подразбирате под оваа фраза и колку сметате дека е точна?
  Дали сметате дека капитализмот е повеќе штетен одколку корисен ?
  Би сакала да слушнам ваше мислење. :)
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Talita

  Talita Популарен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2011
  Пораки:
  940
  Допаѓања:
  1.395
  Пол:
  Женски
  Супер шо се сети да отвориш ваква тема... Се надевам дека ке има некој шо ке ни даде добар одговор :)
   
 3. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.170
  Пол:
  Женски
  Не произведува капитализмот сиромаштија, најмалку во 21. век. Кој како си ја наредил и колку има во главата, освен кога не се други фактори во игра, ама капитализмот сам по себе не е причинителот, ниту е зачетникот на сиромаштијата.
   
  Последна измена: 17 април 2018
 4. Ex Luna Scientia

  Ex Luna Scientia Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2017
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  848
  Пол:
  Женски
  Капитализмот е лош, добро утро. :D
   
 5. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.337
  Допаѓања:
  45.600
  Пол:
  Женски
  Капитализмот вроди со огромна разлика меѓу богатите и сиромашните, а онаа средна класа ја истреби, односно газдите заработуваат огромна сума на пари на грбот на своите вработените, односно трудот на работниците минимално го исплаќа.

  Од друга страна пак добрата страна на капитализмот е тоа што пазарот одредува што ќе се произведува и продава, тука е големата слобода, идејата, можностите, разноликоста, едноставно можеш да најдеш се што ќе посакаш
   
  На Nigredo Odor и VDT2906 им се допаѓа ова.
 6. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.704
  Пол:
  Женски
  Капитализмот создава големи класни разлики во општеството. Позитивна страна е развиената пазарна економија и слободата на пазарот, но од друга страна страна неминовно се диференцира посебен капиталистички слој, а за сметка на тоа се создава и сиромаштија.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.