1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Божиќни колачиња

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од SofiMar_, 28 ноември 2017.

 1. SofiMar_

  SofiMar_ Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  2.196
  Допаѓања:
  61.399
  Пол:
  Женски
  Се ближат празниците, за многумина од нас најубав период од годината, но и период кога сите си качуваме по некое килце благодарение на преубавите празнични трпези. :D
  Би сакала да направам Божиќни колачиња, декорирани со royal icing (не знам како се вика на македонски) , па ако има некоја од вас правено споделете рецепти, слики, совети за да излезат убави. :)
  За проба направив по рецепт што го најдов на Пинтерест. Се прават со брашно, шеќер, малку сол, пециво, ванила, 2 јајца и путер и на изглед се убави ама вкусот не ми се допаѓа. Многу се осеќа путерот и чудно мирисаат.

  Еве некоја слика баш какви што сакам да направам :
  8966840658fda9056ce346bb765199d6.jpg
  de57cdf063556cf3397a161d6f54b43c.jpg
   
  На fallenangel, Lolo5, stevemila и 14 други им се допаѓа ова.
 2. Rabbit

  Rabbit Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  2.203
  Допаѓања:
  42.968
  Пол:
  Женски
  На Lolo5, stevemila, Jas! и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.782
  Допаѓања:
  12.616
  Пол:
  Женски
  Направив една година, ама многу време треба за декорација, живци при крајот ме фатија :D
   
  На Lolo5, Jas! и SofiMar_ им се допаѓа ова.
 4. Orchidea

  Orchidea Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2017
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  807
  Пол:
  Женски
  Споделете рецепт :lol:
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.352
  Допаѓања:
  131.154
  Пол:
  Женски
  Баш изгледат вкусно, после или утре да видам дали имам се дома па можи ќе ги пробам.


  Мене ме интересира како фил да им направам, за декорација што да набавам? Имам калапи за елки и ѕвезди.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. SofiMar_

  SofiMar_ Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  2.196
  Допаѓања:
  61.399
  Пол:
  Женски
  Смесата за декорација се прави со 2 белки и шеќер во прав ( не знам колку количински, зависи дали сакаш да биде потечно или поцврсто ) и малку сок од лимон. Мешаш со миксер и си додаваш после прехранбени бои. За нанесување ти треба шприц со ептен мало дупче.
   
  На Lolo5, joy1, buba4e89 и 3 други им се допаѓа ова.
 7. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.352
  Допаѓања:
  131.154
  Пол:
  Женски
  Фала многу! *прегратки*
  Мислам и дека се имам дома, па после ако не испадни нешто ќе ги прам.
   
  На Lolo5, Jas!, zhap4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  4.137
  Допаѓања:
  43.199
  Пол:
  Женски
  20171128_154518.png
  20171128_154536.png
  20171128_154550.png
  20171128_154608.png
   
  На fallenangel, Lolo5, Someonespecial и 20 други им се допаѓа ова.
 9. Кена Рис

  Кена Рис Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2017
  Пораки:
  574
  Допаѓања:
  2.675
  Пол:
  Женски
  На Lolo5, buba4e89, joy1 и 7 други им се допаѓа ова.
 10. SofiMar_

  SofiMar_ Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  2.196
  Допаѓања:
  61.399
  Пол:
  Женски
  20171201_132328.jpg
  Го најдов совршениот рецепт :D
   
  На hermosa, Lolo5, stevemila и 8 други им се допаѓа ова.
 11. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  15.191
  Допаѓања:
  86.277
  Пол:
  Женски
  На CrazyGirl15, Lolo5, stevemila и 12 други им се допаѓа ова.
 12. SofiMar_

  SofiMar_ Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  2.196
  Допаѓања:
  61.399
  Пол:
  Женски
  IMG_20171208_005655_255.jpg Епа жени, се убив од работа мора да се пофалам. 8)
   
  Последна измена: 8 декември 2017
  На hermosa, fallenangel, victoria и 36 други им се допаѓа ова.
 13. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.300
  Bravo Sofi
  Ova e stvarno naporna i cckava rabota.
  Jas drugata nedela planiram da napravam samo ne vaka ukraseni.
  Ke odam so basic formi. :worried:
   
  На Lolo5 и SofiMar_ им се допаѓа ова.
 14. IronLady

  IronLady Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2014
  Пораки:
  1.881
  Допаѓања:
  31.886
  Пол:
  Женски
  @SofiMar_ смесава како ја ставаше врз колачињава т.е со што?
  Преубави се :inlove:
   
  На Lolo5 и SofiMar_ им се допаѓа ова.
 15. НаталиЛили

  НаталиЛили Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  1.386
  Допаѓања:
  8.351
  Пол:
  Женски
  Може рецепт за колачињата?
  Прекрасни се.
   
  На Lolo5 и SofiMar_ им се допаѓа ова.
 16. SofiMar_

  SofiMar_ Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  2.196
  Допаѓања:
  61.399
  Пол:
  Женски
  Околу 400 г брашно, пола пециво, 130 г растопен путер, 130 г шеќер, малку сол, 1 изматено јајце и 1 лажиче млеко.Брашното, пецивото и солта се ставаат заедно, путерот се меша со миксер заедно со шеќерот и се додаваат јајцето и млекото. Се меси и се додава брашно за да не лепи тестото. Се сука и се вадат фигури. Се печат 10тина мин. на 175 степени. За декорација се мешаат шеќер во прав, млеко (или вода) и некоја капка лимон и се ставаат прехрамбени бои. Со лажиче и со чачкалица ги украсував :D смесата не треба да биде многу течна.
  На вкус мене не ми се убави, за украс повеќе ги направив, може ако ставите цимет, мелени ореви и сл. ке бидат повкусни.
   
  На theowndemon, Lolo5, joy1 и 5 други им се допаѓа ова.
 17. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.352
  Допаѓања:
  131.154
  Пол:
  Женски
  WP_20180102_18_53_25_Pro (2).jpg WP_20180102_19_33_04_Pro.jpg WP_20180102_22_07_01_Pro (2).jpg WP_20180102_22_07_05_Pro (2).jpg
   
  На fallenangel, victoria, Acka22 и 8 други им се допаѓа ова.
 18. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.661
  Пол:
  Женски
  Преубаво изгледаат, украсуваат маса, а за вкус индивидуално е.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.