Боледување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од ZojaP, 10 декември 2014.

 1. ZojaP

  ZojaP Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2014
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  303
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите.
  Ве молам некој ако знае или ако има искуство да ми пише.
  Јас сум на комисиско боледување во оваа бременост и веќе сум 29та недела.
  Сега сакам да ги искористам деновите од одморот откако ќе ми истече комисиското и потоа да отворам ново боледување пак од матичен лекар. На работа прашав ми рекоа нема проблем но кога им кажав кај матичниот ми рекоа а тоа не може во исти месец да ти отвараме друго боледување. Ќе мораш од матичен лекар. Не ми е јасно која е логиката... Што ако јас почнам на работа и не дај Боже добијам болки или друг проблем зар нема да можам да земам боледување ??
   
 2. Mimi 123

  Mimi 123 Нов член

  Се зачлени на:
  23 јули 2016
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo!
  Moze nekoj ako znae da mi kaze, bidejki nemam seuste 6meseci staz vo firmata dali me sleduva boleduvanje bidejki se vodam patoloska bremenost, i dali fondot go priznava boleduvanjeto ili trosocite pagaat na teret na rabotodavecot.
   
 3. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.456
  mislam deka treba da imash min 6 meseci staz za toa ama prashaj na rab najubavo
   
 4. pandelka

  pandelka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.417
  Допаѓања:
  7.002
  Пол:
  Женски
  Мора 6 месеци да имаш. Ти следува боледување но фондот не исплаќа
   
 5. ^angel^

  ^angel^ Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2015
  Пораки:
  677
  Допаѓања:
  1.260
  Пол:
  Женски
  Мене ме интересира дали треба гинекологот да ми даде некаква потврда ко ќе се отвори боледување? Мислам дека на работа ќе ми бараат да им приложам...
   
 6. BirMelek

  BirMelek Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  2.466
  Допаѓања:
  13.377
  Пол:
  Женски
  Ќе ти даде обавезно едно ливче со печат негов на кое ќе пишува колку денови си на боледување и зошто. Тоа ќе го однесиш на работа кога ќе се вратиш, мора така, тоа е доказ дека си била болна
   
 7. ^angel^

  ^angel^ Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2015
  Пораки:
  677
  Допаѓања:
  1.260
  Пол:
  Женски
  Ама тоа го даваат кога ти го отвараат или кога одиш да го затвориш боловањето?
   
 8. Grungie

  Grungie Популарен член

  Се зачлени на:
  6 септември 2013
  Пораки:
  622
  Допаѓања:
  1.150
  Кога ќе го затвориш ти дава официјални образци на кои пишува дијагноза и колку дена си на боледување. Од матичен се максимум 15 дена. Доколку порано ти бараат некаков доказ, замоли го да ти даде извештај со препорака за боледување, но сепак официјалниот документ е на крај.
   
  На kukla21 и ^angel^ им се допаѓа ова.
 9. ^angel^

  ^angel^ Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2015
  Пораки:
  677
  Допаѓања:
  1.260
  Пол:
  Женски
  Фала ти за инфо :)
   
  На Grungie му/ѝ се допаѓа ова.
 10. pocetna

  pocetna Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  138
  Јас од денес официјално останав на породилно боловање и пошто сеуште не сум породена докторот ми даде еден лист како потврда која ја однесов на работа колку да знаат дека нема да одам на работа, а ми рече. откако ќе се породам ке ми отвори породилно со дата кога се враќам на работа и со тој документ всушност ќе треба од социјалното да добивам породилно.
   
 11. rada-petreska

  rada-petreska Активен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2015
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  Здрaвo феминки, јaс сум 24неделa вo бременoст нo пред две недели дoбив јaки бoлки и кoнтрaкции пa гиникoлoгoт ме прaти нa бoледувaње нa кoе нa дијaгнoзaтa ми пишувa Лaжнo рaѓaње и стaвенo е пoд бoлест и пoвредa нaдвoр oд рaбoтa..пa ме интересирa зaштo првиoт месец дo 30денa нели плaќa фирмaтa a пoсле тoa фoндoт...кoлку исплaќa фoндoт кoгa сме нa бoледувaње и истo ме имтересирa штo дoкументи ми се пoтребни зa oтвaрaње нa пoрoдилнo oтсуствo.фaлa ви :)
   
 12. Delfina15

  Delfina15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2015
  Пораки:
  379
  Допаѓања:
  416
  Пол:
  Женски
  Да,првиот месец е под фирмата а од вториот фондот.Од фонд исплаќаат 70%.До породилно не сум стигната :)
   
 13. izmislena

  izmislena Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2014
  Пораки:
  1.657
  Допаѓања:
  2.314
  Пол:
  Женски
  Vo koj period od mesecot gi isplakaat boleduvanjata od fond za vreme na bremenost?
   
 14. Delfina15

  Delfina15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2015
  Пораки:
  379
  Допаѓања:
  416
  Пол:
  Женски
  Некој веќе зеле,јас од септември не сум зела.
   
 15. izmislena

  izmislena Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2014
  Пораки:
  1.657
  Допаѓања:
  2.314
  Пол:
  Женски
  аман бе од септември?
  многу е тоа?!
  јас пак за ноември чекам :(
   
 16. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  595
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  Од фирма не ги пракаат редовно документите затоа касни
   
 17. Delfina15

  Delfina15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2015
  Пораки:
  379
  Допаѓања:
  416
  Пол:
  Женски
  Ме тапка по рамо благајникот и пред 10 дена си однесов сама во фонд документација.Ми рекоја на десетти ќе дојдат,денес 15 абер од боледувањето нема
   
 18. izmislena

  izmislena Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2014
  Пораки:
  1.657
  Допаѓања:
  2.314
  Пол:
  Женски
  мене благајникот ми се јави кога ги однел во фонд... така што во мојов случај не станува збор за каснење од фирма
   
 19. Delfina15

  Delfina15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2015
  Пораки:
  379
  Допаѓања:
  416
  Пол:
  Женски
  После долга голгота конечно за октимври ми стигна прилив на сметка.Се јавив да прашам а што со септември...неможеле ком.да стартуваат.Ете така за октомври има за септември ќе припочекам дур да се напрајт се каша попара па после да неможам ред да фатам што е исплатено а што не пошто веќе за ноември треба да исплатат.
   
 20. Tweety Sweety

  Tweety Sweety Активен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2017
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Женски
  Здраво. Колку ви доцни исплатата на боледување кога веќе сте под фондот?