1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болна овулација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од EvaM, 11 август 2011.

  1. EvaM

    EvaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Ја отворам темава затоа што секој месец имам се полоша и поболна менструација и ПМС, а еве, и последните два месеци имам доста болна овулација. Не знам што како се случи, мислам дека денес ми беше овулацијата(?) или вчера..не сум сигурна, поради невозможните болки што ги добив. Беше проследено со ужасен грч во средината на матката, болки и во двата јајника, не можев да станам од кревет, нити да се поместам, морав да лежам со исправени нозе, ни нив не можев да ги поместам. Стомакот ми е подуен денес, и некогаш на притисок боли. Исто добивам мали кратки остри болки од лева страна. Пробуричкав по интернет, и велат дека некогаш проследена со мал крвав исцедок, јас го немав тоа. Бидејќи прочитав дека некои од феминките имале болна овулација, или исцедокот, би сакала да ве прашам, како се снаоѓате во оваа ситуација? Бидејќи првпат ми се случи толку екстремно ова, се напив само едно апче, и малку ми потпомина, но сепак...Не знам дали денес ги имам кратките болки затоа што вчера исто така пропатував некои 3500км.. И уште едно прашање, кога ви почнуваа ПМС? :)) Мене од вчера почнаа да ме болат градите, треба да добијам 23-24ти.
    Поздрав феминки!
     
  2. the.beast

    the.beast Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    I jas imam nesto slicno takvo...ne sekoj mesec ama na 3-4 meseci sigurno....vo vreme na ovulacija imam silni bolki i ne znam kako da si pomognam,ne mozam da se pomrdnam....duri ne mozam da se ispravam,cela sum sobrana vo topce....i se dodeka ne pomine...so znam jas obicno ne pijam nisto od apcinjava,mi imaat kazano da stavam topla obloga ili sise so topla voda i bozem pominuva od toa za nekoj saat ;) ...imam slusnato i deka toa e normalno da se slucuva...ma so e kaj nas zenite normalno...zenskoto telo,zenskiot organizam e fenomen...nieden doktor ne moze dovolno dobro da ne prouci,pa sami si se tesime deka e normalno :)

    [mod-kirilica:1a9bmmep][/mod-kirilica:1a9bmmep]
     
  3. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.747
    Допаѓања:
    8.758
    Пол:
    Женски
    Имам болна овулација но не секогаш. Еднаш од болка завршив на инекции едвај се мрднав, ама она што ме загрижува е што и психички не сум ок, посебно откако се породив. Претходно мислев дека до анксиозноста е бидејќи не обрнував внимание на деновите, сега си го знам организмот до секоја минута како ми реагира. Понекогаш дури се плашам кога се наближуваат денови од овулација, болки, раздразливост, напнатост, паника :doh:. Зарем е нормално ова ?
     
  4. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    4.782
    Пол:
    Женски
    Дали пиете нешто против болките за време на овулација? Јас земам Spasmex Forte, бидејќи многу ми се дуе стомакот и тврд ми е цело време. Често имам и остри болки во еден од јајниците, а понекогаш и минимално крварење. Не дека има некое значително подобрување од апчињата, па затоа сакав да прашам како вие се справувате со овој проблем.

    Иако темава не е активна, сигурно има и други девојки на форумов кои се соочуваат со вакви болки, па добро би било да се споделуваат повеќе мислења.
     
  5. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Јас последниот пат, после 3 дена болки, пиев увин чај и ми помогна. Никогаш не ме болело толку, па си помислив да не се поклопуваат деновите на овулација со воспаление на јајници.
     
  6. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.640
    Допаѓања:
    52.561
    Пол:
    Женски
    Последните 2 години почнав да имам болни овулации. Некогаш болките се поголеми дури од менструалните и не можам да мрднам ако не се напијам нешто. Најчесто кафетин пијам и брзо ми поминува.
     
  7. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    Откако зе породив имам мн.болна овулација. Претходно не.
    Менструални (пмс) веќе никакви симптоми немам, ама сега се префрли на овулацијата. Боли,сече, еве од ноќеска сум со згрчен желудник и гадење. Неможам ни да јадам. Подуен стомак,раздразнети црева,страшно :sweat:
     
  8. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Иста ситуација. Два дена со шишиња топла вода,што напред што позади ставам и кетонали пијам. А таман си реков го откачив кетоналот за менструални.. Гинеколог немаше објаснување, демек све е ок.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    И мојава исто , ама пак ќе одам.Денес едвај преживеав. Неможев да ставам ништо во уста, страшно ме болеше желудникот,ми се гадеше, па и болката низ цел стомак:( Еве уште сум така ,исто со топла вода и мало термофорче малку од малку помага.
     
  10. Maremama

    Maremama Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Јас имам со години така и веќе не се издржува...после породување уште страшни се болките дури и прокрвавувам за време на овулација...и геникологот вели нормално е ми предложи некој апчиња за пиење као за смирување на симтомите за овилација ама одбив...гурам со аналгин само .и едвај чекам да помине овулацијата :sweat:
     
  11. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.747
    Допаѓања:
    8.758
    Пол:
    Женски
    Каква превентива има за болки во овулација? Барем оваа болка да ја прерипнам, ми испага јас повеќе од пола месец со болки сум, неколку дена овулација, после пред добивање болки и кога добијам болки :|
    Дали има некои чаеви, од апчиња ми е смачено, кога добијам пијам па не сакам и сега. А болките ми се ужас, едвај мрдам, едната страна како со нож да ме боде, подуен стомак, гасови, мачнини :@ Мене овулација и ПМС ми се исти, и со физички и психички симптоми, ама ова болката :doh:
    За две недели пак иста песна.. Жени :angel:
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.325
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Како се справуваш?
     
  13. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.073
    Допаѓања:
    6.742
    Пол:
    Женски
    Леле скроз исто. Откако се породив циклус не осеќам ама затоа овулации болни,со апчиња со све.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.747
    Допаѓања:
    8.758
    Пол:
    Женски
    Никако, се мачам :(
    Пијам магнезиум, Ц и б комплекс ама некогаш ептен ме кутнува.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Angelaaa11

    Angelaaa11 Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2023
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Дали е можно овулацијата да е толку болна? Порано ич не ме болеше но последниве месеци десната страна од стомакот кога сум во овулација многу ме боли еден ден ако не и два некогаш...не знам што да правам,кое апче да го пијам за да ми пројде болката?
     
  16. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.989
    Пол:
    Женски
    Еве јас се искорнав од болки ноќеска, до 4 не можев да заспијам. Ако речат дека и ова е нормално е стварно веќе не знам...
    Језда за гинеколозиве сѐ е нормално, ти труј си се апчиња.
     
  17. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.747
    Допаѓања:
    8.758
    Пол:
    Женски
    На ехо ако ти е се во ред, нормално е за жал. Јас сум со болни овулации само среќа што не секој месец. Мене кога ме фака болка, до укочивање на нога, и силни бодежи. Еднаш ни појако апче не ми помогна па морав на инекции.
     
    На Cinnamon Bun му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.989
    Пол:
    Женски
    Леле исто до укочување на нога и болка во долниот дел на кичмата буквално. Баш сме баксузи тие некои жени што дури и за овулации страдаме а сепак сме нормални според гинеколозите. Некои дури ни во менструација немаат болки...
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.636
    Допаѓања:
    4.618
    Пол:
    Женски
    Дали при односи исто така имате болка при овулација?
     
  20. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.470
    Допаѓања:
    10.430
    Пол:
    Женски
    Женски, какви симптоми имате за време на овулација?
    Како да имам вулканска лава внатре, чудна тешка ми е половинава.