1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боцкање кај десното ребро

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од cucicka, 26 март 2010.

  1. cucicka

    cucicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    DEvojki,poslednive denovi me bocka nesto povremenoi kratkotrajno pod desnoto rebro,potocno po rabot na rebroto(delot od kaj sto dvete rebra odat paralelno i potoa nakaj desna strana). HELP sto bi mozelo toa da bide,dali e mozebi nesto seriozno ili ne daj boze maligno?ako nekoj ima iskustvo so vakvo nesto ili nekoi soznanija neka pise
     
  2. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    da mi se ima sluceno i mi imaat kazano deka e od nastinka :? od preladensot. ne se sekiraj nisto strasno e sega kolku sto znam jas :) i kolku sto mi imaat kazano :)
     
  3. doll

    doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    115
    MISLAM DEKA NE E STRASNO,MENE CEL ZIVOT OD KAKO ZNAM ZA SEBE ME BOCKA OD KAJ DESNOTO REBRO AKO PESACAM MALCE POVEKE, TE. REDOVNO TOA MI SE SLUCUVA! MISLAM,DEKA NE E STRASNO,SUM PRAVELA ISPITUVANJA,NISTO SERIOZNO NE POKAZALE... POZDRAVCE ;)
     
  4. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Nisto seriozno.na site ni se slucilo barem ednas vo zivotot. pozz
     
  5. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Не е ништо страшно,не се плаши :) тоа ти е најверојатно од пролада ;)
     
  6. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Значи ништо ново од постовите погоре нема да ти напишам. Не страшно. Може да ти е од настинка, од трчање или на нервна база.
     
  7. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    И мене ми се случило безброј пати, не е страшно сигурно, немој да се плашиш.Мене пак најчесто ми се случува ако нагло се кренам,исправам или слично. По неколку минутки ме боцка.
     
  8. cucicka

    cucicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Значи не би требало да е нешто страшно?? Само вчера ми се случи да ме боцка едно пола сат постојано и тоа како да ми пулсираше нешто,како да ми чукаше во една точка на реброто и ме болше на тоа место ако го притискам,па се уплашив уште повеќе :?
     
  9. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    uf......bolka koja trae podolgo vreme sigurno e nekakov alarm.... a da si otides ti na lekar???
     
  10. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Мене и на лева и на десна страна .. недај боже да не праам ниедна активност некое време па одеднаш да зеам да трчам .. некоаш така неможам да се помрднам .. али ми имаат и мене кажано дека не е ништо страшно..
     
  11. lina2

    lina2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Малку е касно да коментирам, ама сакам да ти кажам дека и мене ми се случуваше така. Од почеток краткотрајно молскавично боцкање, а покасно и временски подолго траеше. Бев на ехо и ми кажаа оти е иритирано дванаесетпалачно црево. Се друго во ред ми беше. Терапија никаква само да внимавам на исхраната: без лушпа,газирано не,концентрирано слатко не, итн... па проблемот веднаш се реши. Сега си внимавам на исхраната, колку можам се разбира и не сум осетила такво боцкање одамна.
     
  12. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Имам сличен проблем долго време...ме боцка крајткротрајно,не е интензивно и пресилно,се трпи,но е непријатно.Ми рекоа дека имам проблем со црниот дроб,го испитав,не најдоа ништо особено,само ми препорачаа да не јадам мрсна храна која и онака не ја јадам ( :?: )и да пијам магнезиум,но еве болките продолжуваат.Сега дури и на допир како нешто да се помрднува,клокоти,крцка,еве втор ден стомакот ми е подуен,буквално како да сум во 4-5 месец од бременост,како да ми тежи во стомакот.Гладна сум,ми се повраќа,ќе јадам уште повеќе ми се повраќа...ќе се свари храната,веќе се смирува.Се мрднувам од страв,а имам куп обврски,ќе морам да почекам за на доктор до вторник...
    1001 и филм си свртев,се плашам да не имам некое камче во жолчката,па да не ми се случи нешто грдо од немукает и чекање ради наводно други демек многу важни работи во животов...
    Некој со сличен проблем,да сподели,м?
     
  13. granger

    granger Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0


    Lilit dali bi sakala da mi kazes kakva dijagnoza ti najdoa za problemot so stomakot, bidejki jas imam slicni simptomi samo sto se na levata strana i neznam dali e nesto seriozno?
    pozz
     
  14. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    и јас осеќам боцкање на левата страна ама тоа ми е од предолго и брзо пешачење а овака ретко коа ќе фати да ме боли ама коа ќе ме фати осеќам како некој со нож да ме прободува
     
  15. gruevska

    gruevska Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    9
    i jas imam bockanje i ne mozam da go objasna cuvstvoto ali ako se istegnam uste poveke me bocka kako nekoj muskul bev na lekar i vadev krvna slika. toa barase doktorkata a rezultatite bea odlicni ama jas imam povtorno bodezi i se plasam a ako ne mislam na toa poalku cuvstvuva i ne znam od sto e :(
     
  16. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    ЈАс три дена со ред имав ужасни болки под реброто, значи од десната страна, под градата. Дури и на допир ме болеше. Во исто време, на десната страна на грбот (плешката) исто, јака болка, како од пролада. Арно ама проблемот бил до воспалението на жолчката и до камчињата во неа и бубрегот...Строг режим на исхрана ми препорачаа...Има некој проблем со жолчката за ако знае подетално да напише каква храна е дзоволено? Мене докторката како зеде да набројува испадна дека ништо не смеам :?: ;(
     
  17. bobby.pin

    bobby.pin Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    29
    Мене некогаш ми се случува кога пробувам да вдишам воздух, до некаде можам и после повеќе воздух ако земам ме стега и многу боли..
     
  18. soco

    soco Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    185
    ако не жолчката сигурно е БУБРЕГ мене кога почна така да ме боцкат под реброто се испостави камче во бубрег ! ако е проследено со мачнина и нагон на лошење тоа е бубрег ! Да не те плашам ама кај мене така беше !
     
  19. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Јас последнава недела осеќам болка во пределот под десното ребро. Бев настината и најпрво кога кашлав почна да ме боли и мислев дека е од тоа што се напрегав многу да се искашлам, ама продолжи и понатаму болката. Вчера кога се искашлав мислам дека ми се преврте нешто, така страшно ме здоболе, од што може да е? :| Се надевам не е нешто сериозно.. Вечерва исто имав многу силни болки и отидов на дежурен ми ставија инфузија ( малку ми се намалија болките) и ми земаа крф ништо друго не ми кажаа.. Незнам што може да биде, се загрижувам :(
     
  20. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    имам проблеми соскулиолза па може од тоа да е намоменти многу ме боцка реброто понекогаш осекам дури како да ми е вжештено преногу ми е топло на него