1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боцкање кај десното ребро

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од cucicka, 26 март 2010.

 1. cucicka

  cucicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  DEvojki,poslednive denovi me bocka nesto povremenoi kratkotrajno pod desnoto rebro,potocno po rabot na rebroto(delot od kaj sto dvete rebra odat paralelno i potoa nakaj desna strana). HELP sto bi mozelo toa da bide,dali e mozebi nesto seriozno ili ne daj boze maligno?ako nekoj ima iskustvo so vakvo nesto ili nekoi soznanija neka pise
   
 2. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  da mi se ima sluceno i mi imaat kazano deka e od nastinka :? od preladensot. ne se sekiraj nisto strasno e sega kolku sto znam jas :) i kolku sto mi imaat kazano :)
   
 3. doll

  doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  115
  MISLAM DEKA NE E STRASNO,MENE CEL ZIVOT OD KAKO ZNAM ZA SEBE ME BOCKA OD KAJ DESNOTO REBRO AKO PESACAM MALCE POVEKE, TE. REDOVNO TOA MI SE SLUCUVA! MISLAM,DEKA NE E STRASNO,SUM PRAVELA ISPITUVANJA,NISTO SERIOZNO NE POKAZALE... POZDRAVCE ;)
   
 4. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  881
  Nisto seriozno.na site ni se slucilo barem ednas vo zivotot. pozz
   
 5. anima

  anima Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  275
  Не е ништо страшно,не се плаши :) тоа ти е најверојатно од пролада ;)
   
 6. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  Значи ништо ново од постовите погоре нема да ти напишам. Не страшно. Може да ти е од настинка, од трчање или на нервна база.
   
 7. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  И мене ми се случило безброј пати, не е страшно сигурно, немој да се плашиш.Мене пак најчесто ми се случува ако нагло се кренам,исправам или слично. По неколку минутки ме боцка.
   
 8. cucicka

  cucicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Значи не би требало да е нешто страшно?? Само вчера ми се случи да ме боцка едно пола сат постојано и тоа како да ми пулсираше нешто,како да ми чукаше во една точка на реброто и ме болше на тоа место ако го притискам,па се уплашив уште повеќе :?
   
 9. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  881
  uf......bolka koja trae podolgo vreme sigurno e nekakov alarm.... a da si otides ti na lekar???
   
 10. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  Мене и на лева и на десна страна .. недај боже да не праам ниедна активност некое време па одеднаш да зеам да трчам .. некоаш така неможам да се помрднам .. али ми имаат и мене кажано дека не е ништо страшно..
   
 11. lina2

  lina2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  2
  Малку е касно да коментирам, ама сакам да ти кажам дека и мене ми се случуваше така. Од почеток краткотрајно молскавично боцкање, а покасно и временски подолго траеше. Бев на ехо и ми кажаа оти е иритирано дванаесетпалачно црево. Се друго во ред ми беше. Терапија никаква само да внимавам на исхраната: без лушпа,газирано не,концентрирано слатко не, итн... па проблемот веднаш се реши. Сега си внимавам на исхраната, колку можам се разбира и не сум осетила такво боцкање одамна.
   
 12. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.470
  Допаѓања:
  147.003
  Имам сличен проблем долго време...ме боцка крајткротрајно,не е интензивно и пресилно,се трпи,но е непријатно.Ми рекоа дека имам проблем со црниот дроб,го испитав,не најдоа ништо особено,само ми препорачаа да не јадам мрсна храна која и онака не ја јадам ( :?: )и да пијам магнезиум,но еве болките продолжуваат.Сега дури и на допир како нешто да се помрднува,клокоти,крцка,еве втор ден стомакот ми е подуен,буквално како да сум во 4-5 месец од бременост,како да ми тежи во стомакот.Гладна сум,ми се повраќа,ќе јадам уште повеќе ми се повраќа...ќе се свари храната,веќе се смирува.Се мрднувам од страв,а имам куп обврски,ќе морам да почекам за на доктор до вторник...
  1001 и филм си свртев,се плашам да не имам некое камче во жолчката,па да не ми се случи нешто грдо од немукает и чекање ради наводно други демек многу важни работи во животов...
  Некој со сличен проблем,да сподели,м?
   
 13. granger

  granger Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0


  Lilit dali bi sakala da mi kazes kakva dijagnoza ti najdoa za problemot so stomakot, bidejki jas imam slicni simptomi samo sto se na levata strana i neznam dali e nesto seriozno?
  pozz
   
 14. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  124
  и јас осеќам боцкање на левата страна ама тоа ми е од предолго и брзо пешачење а овака ретко коа ќе фати да ме боли ама коа ќе ме фати осеќам како некој со нож да ме прободува
   
 15. gruevska

  gruevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  9
  i jas imam bockanje i ne mozam da go objasna cuvstvoto ali ako se istegnam uste poveke me bocka kako nekoj muskul bev na lekar i vadev krvna slika. toa barase doktorkata a rezultatite bea odlicni ama jas imam povtorno bodezi i se plasam a ako ne mislam na toa poalku cuvstvuva i ne znam od sto e :(
   
 16. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  ЈАс три дена со ред имав ужасни болки под реброто, значи од десната страна, под градата. Дури и на допир ме болеше. Во исто време, на десната страна на грбот (плешката) исто, јака болка, како од пролада. Арно ама проблемот бил до воспалението на жолчката и до камчињата во неа и бубрегот...Строг режим на исхрана ми препорачаа...Има некој проблем со жолчката за ако знае подетално да напише каква храна е дзоволено? Мене докторката како зеде да набројува испадна дека ништо не смеам :?: ;(
   
 17. bobby.pin

  bobby.pin Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2011
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  29
  Мене некогаш ми се случува кога пробувам да вдишам воздух, до некаде можам и после повеќе воздух ако земам ме стега и многу боли..
   
 18. soco

  soco Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2011
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  184
  ако не жолчката сигурно е БУБРЕГ мене кога почна така да ме боцкат под реброто се испостави камче во бубрег ! ако е проследено со мачнина и нагон на лошење тоа е бубрег ! Да не те плашам ама кај мене така беше !
   
 19. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  575
  Јас последнава недела осеќам болка во пределот под десното ребро. Бев настината и најпрво кога кашлав почна да ме боли и мислев дека е од тоа што се напрегав многу да се искашлам, ама продолжи и понатаму болката. Вчера кога се искашлав мислам дека ми се преврте нешто, така страшно ме здоболе, од што може да е? :| Се надевам не е нешто сериозно.. Вечерва исто имав многу силни болки и отидов на дежурен ми ставија инфузија ( малку ми се намалија болките) и ми земаа крф ништо друго не ми кажаа.. Незнам што може да биде, се загрижувам :(
   
 20. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.751
  имам проблеми соскулиолза па може од тоа да е намоменти многу ме боцка реброто понекогаш осекам дури како да ми е вжештено преногу ми е топло на него