1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата со степ

Дискусија во 'Коса' започната од brokenHeartgirl, 27 септември 2012.

 1. brokenHeartgirl

  brokenHeartgirl Активен член

  Се зачлени на:
  27 април 2012
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  15
  Овој метод на фарбање на косата со степ го видов на гугл :rofl: Јас видов дека може да си ја направиш косата црвена па баш ќе пробам. Иначе неколку пакерчиња степ се истураат во мал сад, се става малку вода и регенератор и тоа се меша. Потоа се нанесува на косата , а косата се замтува со ќеса. Препорачливо е да се спие со тоа :D
   
 2. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.842
  Допаѓања:
  4.862
  Пол:
  Женски
  Мижи да те лажам.Не верувам дека ќе успееш.
   
 3. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  А какво е тоа бојадисување со степ?
   
 4. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.083
  Пол:
  Женски
  Со регенератор а ?! Да преспиеш велиш ?! :^)
  Не бе, немој, никако. Повеќето од нив според мои скромни сознанија се измиваат. Значи имаат јака хемја што ќе ти ја пеплоса косата до сабајле. Ќе ти попадни, ќе се искини, ќе се запусти. Ќе мириса на изгорено и на степ. На допир како исчешлана метла. Скептик сум дека ќе се бојадиса.
  Земај си класично паковање колор шампон во кеса. Не ризикувај со хемиски експерименти, ќе ти биде жал.

  Like mama use to say : Коса е ќе порасне !
  ...аха да за некое време ! |(
   
  На ColoursOfTheRainbow му/ѝ се допаѓа ова.
 5. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  278
  јас не би го применила овој начин на фарбање :^)
   
 6. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.037
  Допаѓања:
  97.840
  Пол:
  Женски
  А стварно што е тоа степ? Оние соковите во прав? :?: :D
   
  На Blueeyedgirl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. la-lita-e

  la-lita-e Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  151
  Ај пробај и пиши дали ти останале 5-6 влакна на главата :D
   
 8. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.340
  Е уште ова го немам направено на косава моја :D
  Кажујте искуства ,лејдис .
   
 9. ludacaa

  ludacaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2010
  Пораки:
  749
  Допаѓања:
  180
  девојки ја сум плава и сакав да се исфарбам црвена ама фризерката ми кажа дека после ако не ми се свига како ми стои црвената дека многу тешко ке биде за назад и ми кажа земи степ од цреша јас земав 11 пакетчиња ги растворив со пена за бричење и малце вода и со четка за фарбанње се офарбав ја држев само десет мин зш ми стана какоо камен од двај се измив ама девојкиии ефектот беше бомбааааааааааааааааа :rofl: :rofl: после тоа ни на перницата не ми остави црвене ама баш ништо и после 3 4 миења ми падна бојата сеа планирам пак да си го лупнам степчето на глава :rofl: :rofl:

  едит:а дечко ми запнал да сум пробала со зелен степ..може и тоа да пробам ама ми е страф да не бидам ала марсовец :lol:
   
  На La.Reina.Del.Sur, Cacuvche и ColoursOfTheRainbow им се допаѓа ова.
 10. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.851
  Пол:
  Женски
  Трпи бабо за убајна :?: :rofl:

  А мувите како ги бркаше? Баш ме интересира :?:
   
 11. brokenHeartgirl

  brokenHeartgirl Активен член

  Се зачлени на:
  27 април 2012
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  15
  Никако НЕ го препорачувам вој тип на моментално фарбање на косата!!! Синоќа пробав и не само што цела вечер не можев да спијам од одвратниот мирис туу и сабајлево ОДВАЈ си ја измив коцата. Абе црвено тече ли тече. Во бањата беше црвено ко некој човек да сум убила! НИКАКО НЕ ПРОБУВАЈТЕ!!!! :hai:
   
 12. MerlinMonro8

  MerlinMonro8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2012
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  209
  Неколку пријателки си правеа прамени со Степче (сок на растварање) сигруно ви текна веќе за што зборувам. Со они Степчиња од малина,јагода и такви што имаат црвени и розеви прашоци излегува убава боја. Зборувам за темна коса. На светла коса и зелена и жолта се зафаќа. Пријателките тоа вака го правеа:
  - во зовриена вода го ставаат Степчето што го одбрале и мешаат за да се раствори
  - некои потоа оваа вода ја ставаа во легени, а некои во самиот сад каде што ја грееле вода продолжуваа со постапката ( зависи како ви е полесно и колку сакате да обоите)
  - и потоа некои го ставаа секој прамен посебно, а некои само долниот дел од косата и така делот што сте го зеле треба да стои 10тина минути, потоа исушете го и повторно во водата.
  - бојата се вади после неколку миења и не е штетно за косата, до сега не сум видела негативна реакција
   
  На Ramante и Rna им се допаѓа ова.
 13. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.497
  Боење на косата со Степ (степче)

  [​IMG]

  :D
  Јас еве прв пат тука дознавам за идејава со степов и некако ми се чини ептен нелогична.
  Пример, како бојата се вади после неколку миења? Зарем толку е јак степот? :^)
  И зарем нема да стане косата леплива и никаква после него?

  Јас искрено не би пробувала ова, па што да е...
  Ако веќе толку се сака моментален ефект, барем колор шампон лесно се наоѓа.
   
 14. MerlinMonro8

  MerlinMonro8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2012
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  209
  Боење на косата со Степ (степче)

  Jaс лично немам пробано на моја коса, но што имам видено не се лепи косата и им се извади неколку пати веќе си ја направија така од некој нивни мерак. Искрено, мислам дека ова е добор само за да се види како би стоело. Ништо друго ! :D
   
 15. Rna

  Rna Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  62
  Боење на косата со Степ (степче)

  епа вака мојата коса е темна дали ако напрам вака со степче ке ми фати ? :$
   
 16. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.850
  Допаѓања:
  11.223
  Пол:
  Женски
  Боење на косата со Степ (степче)

  хаххааххаа ехее кога бевме деца вака се фарбавме, ама ич не препорачувам кај се ишлакавме по дома бојата одма падна од косата а ми остана црвена кожата на главата и после неколку миења :lol: не си играјте детски играчки :rofl:
   
 17. MerlinMonro8

  MerlinMonro8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2012
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  209
  Хаха.. да, де детски играчки се, не викам дека ова е некој добар начин за бојадисување на косата, ама одново се раѓа детето во мене, па се ме тера на некои детски играчки и занимации. Јас што гледав е дека не се направи никаков неред кај децата што го правеа ова и дека се вади малце потешко, али незнам интересно ми е xD
   
 18. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.455
  Луѓе во време кога прелив се наоѓа во секоја продавница за 30-40 денари нема потреба да правите глупости со степчиња бе...
   
  На Pubu-bubu му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Pubu-bubu

  Pubu-bubu Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2012
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  41
  е уште ова не го имав слушнато...со степпп беее!!! :D :D :D бај д веј летоска ми се истури степ на тераса на мермерни плочки и не го избришавме бевме друштво собрани,и утредента на истото место имаше мало дупче од степот...така да на глава да го стаам???? :fubar: :D
   
 20. srcence1607

  srcence1607 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  2.363
  Допаѓања:
  2.470
  Пол:
  Женски
  Баш ќе пробам, и тата сме на распуст- ме интересира како ќе испадне, а иам светло кафена коса :lol: