1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бразилска музика

Дискусија во 'Канта' започната од mode-kristina, 14 јануари 2015.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. mode-kristina

  mode-kristina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  1.134
  Допаѓања:
  3.981
  Пол:
  Женски
  Во оваа тема ќе подискутираме за музиката од најголемата јужноамериканска држава,Бразил.Покрај тоа што се познати по фудбалот за кој најмногу живеат,тие се познати и по самбата,нивниот специфичен акцент на португалскиот јазик(нели португалски е нивниот национален јазик),убавите девојки и жени,меѓу кои и најпознатите манекенки.Но сега ќе дискутираме за музиката од оваа егзотична држава.Ако има ваква тема слободно клуч.Еве некои бразилски песни:

  Оваа е најпознатата песна од Бразил.

  https://www.youtube.com/watch?v=7phRv4FMpjM

  https://www.youtube.com/watch?v=Cz4zblzZzFo

  https://www.youtube.com/watch?v=9FRUHGT_V4A
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.776
  Допаѓања:
  25.452
  Пол:
  Женски
  Прекрасна песна. Ја имаше во серијата Клон, кога ги прикажуваа сцените со Саид и Маиза.

   
  На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MamaYette

  MamaYette Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 мај 2013
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  617


  :D
   
  На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.
 4. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.006
  Допаѓања:
  3.907


  Текстот од песната (бразилска варијанта на португалски):

  Chorando se foi quem um dia só me fez chorar
  Chorando se foi quem um dia só me fez chorar
  Chorando estará, ao lembrar de um amor
  Que um dia não soube cuidar

  Chorando estará, ao lembrar de um amor
  Que um dia não soube cuidar
  A recordação vai estar com ele aonde for
  A recordação vai estar pra sempre aonde for

  Dança, sol e mar, guardarei no olhar
  O amor faz perder encontrar
  Lambando estarei ao lembrar que este amor
  Por um dia um instante foi rei

  A recordação vai estar com ele aonde for
  A recordação vai estar pra sempre aonde for
  Chorando estará ao lembrar de um amor
  Que um dia não soube cuidar

  Canção riso e dor melodia de amor
  Um momento que fica no ar
  Ay, ay, losenta lambada
  Dancando Lambada
   
  Последна измена: 25 март 2015
  На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ana3567

  Ana3567 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2014
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  461
  Пол:
  Женски


  Ja Obozavam Paula Fernandes Kakva Muzika Pravi , Raspolozenie se :inlove::D
  Samo Poglednete gi pesnite vo zivo sto gi pee na nejziniot kanal na youtube ..
   
  На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.
 6. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.006
  Допаѓања:
  3.907


  текст на (бразило-)португалски: :)
  Refrão (2x):
  Shimbalaiê, quando vejo o sol beijando o mar
  Shimbalaiê, toda vez que ele vai repousar

  Natureza, deusa do viver
  A beleza pura do nascer
  Uma flor brilhando a luz do sol
  Pescador entre o mar e o anzol

  Pensamento tão livre quanto o céu
  Imagine um barco de papel
  Indo embora pra não mais voltar
  Tendo como guia Iemanjá

  Refrão (2x):
  Shimbalaiê, quando vejo o sol beijando o mar
  Shimbalaiê, toda vez que ele vai repousar

  Quanto tempo leva pra aprender
  Que uma flor tem que vida ao nascer
  Essa flor brilhando á luz do sol
  Pescador entre o mar e o anzol

  Refrão (2x):
  Shimbalaiê, quando vejo o sol beijando o mar
  Shimbalaiê, toda vez que ele vai repousar

  Ser capitã desse mundo
  Poder rodar sem fronteiras
  Viver um ano em segundos
  Não achar sonhos besteira
  Me encantar com um livro
  Que fale sobre a vaidade
  Quando mentir for preciso
  Poder falar a verdade

  Refrão (4x):
  Shimbalaiê, quando vejo o sol beijando o mar
  Shimbalaiê, toda vez que ele vai repousar

  Link: http://www.vagalume.com.br/maria-gadu/shimbalaie.html#ixzz3XtooeluN
  превод на англиски:
  Shimbalaie, when i see the sun kissing the sea
  Shimbalaie, every time that he goes to sleep

  Nature, goddess of living
  Pure beauty of birth
  A flower shining in the light
  Fisherman between the sea and the hook

  Free thoughts like the sky
  Imagine a paper boat
  Going away to never return
  Going like Iemanja

  Chorus (2X)
  Shimbalaie, when i see the sun kissing the sea
  Shimbalaie, every time that he goes to sleep

  How long will it be to learn
  That a flower has life at birth
  That a flower shining in the light
  Fishing between the sea and the hook

  Chorus (2X)
  Shimbalaie, when i see the sun kissing the sea
  Shimbalaie, every time that he goes to sleep
  Being a captain of this world
  Able to roll without borders
  Live a year in seconds
  Appreciate dreams as more than silliness
  Become enchanted with books
  That speak about vanity
  When you like may it be needed
  Being able to tell the truth

  Chorus (4X)
  Shimbalaie, when i see the sun kissing the sea
  Shimbalaie, every time that he goes to sleep  Taken from http://lyricstranslate.com/en/shimbalaie-peaceful-comfort.html#ixzz3XtpOGjeC
   
  Последна измена: 21 април 2015
  На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.