babylove овошни кашички

Бремени штитенички во ЈУ за згрижување деца со воспитно-социјални проблеми 25 Мај

Дискусија во 'Политика и настани' започната од baba Rada, 20 февруари 2018.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.498
  Допаѓања:
  25.480
  Пол:
  Женски
  Сигурно ја чувте страшната вест за бремената малолетничка од домот за деца без родители, сигурно се згрозивте..а уште потрагично, по морбидно сознание е што имало повеќе малолетни жртви кои биле злоставувани, продавани, сексуално искористувани...АМАН бе луѓе, па имаат само 12-13 години...па абортус на тоа кревко младо тело;(;(

  душава ми плаче, не можам да сфатам каде тоа ние живееме;(;(

  Каде, како, кога..зошто затаија институциите..кој е крив...ќе сноси ли некој одговорност:@

  Во какво општество ние живеееме:(
   
  На WildMk, hermosa, mariz и 13 други им се допаѓа ова.
 2. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.708
  Пол:
  Машки
  е па живот бре Бабе
   
  На kikkki, kikikikirika и sjdgo им се допаѓа ова.
 3. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  5.809
  Допаѓања:
  97.724
  Стoкa нaрoд, и пoсле ќе читaш феминистки, "нaпредни", либерaли зa прaвa нa секaкви дегенерици вo држaвa вo кoјa институцијa кoјa требa дa згрижувa децa ги прoституирa. Зa oвa се кревa глaс, зa oвa се бунтувa, зa oвa функции (требa дa) се рушaт и зaкoни се менувaaт. Oвa е oснoвa нa еднo oпштествo и штoм тукa дебелo се пoтфрлa, стaви пепел нa се другo.

  Кoментaри -е пa живoт бе бaбе. Штo ви е?
   
  На Mari*, JustBeautiful, mariz и 31 други им се допаѓа ова.
 4. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  5.046
  Допаѓања:
  50.132
  Прегеска читав едната абортирала а втората решила да го раѓа
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 5. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.498
  Допаѓања:
  25.480
  Пол:
  Женски
  (facepalm)

  Ова што се случува во тој дом за деца без родители е нешто срамно, најдолно и нечовечки..треба дебело да одговараат тие таму поставени воспитувачи, педагози, психолози..треба да бидат избркани од работа доживотно и да одговараат пред суд

  Државава и овој народ повеќе се грижи за кучињата бездомници отколку што ги жали децата без родители....срамота....
   
  На friendy, PaLaVa, Victorian и 11 други им се допаѓа ова.
 6. Matotheja

  Matotheja Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  922
  Допаѓања:
  8.081
  Пол:
  Женски
  Мислите дека има политичка позадина случајот? Ако да, ондак е очигледно дека е од опозицијата за да се бутне власта. Oh the irony...
   
  На referentka, crimson, dunika и 2 други им се допаѓа ова.
 7. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.498
  Допаѓања:
  25.480
  Пол:
  Женски
  Пред многу години работев во близина на домот 25 мај и многу не убави слики имам видено...тие деца таму беа буквално оставени сами на себе, просеа, шетаа по цел ден, кој облечен, кој необлечен...катастрофа...
  Потребна е една добра ревизија да се направи во тој дом, каде одат парите, на кое ниво е хигиената, образованието, негата и др.
   
  На Mari*, mariz, koritsaki и 16 други им се допаѓа ова.
 8. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.092
  Допаѓања:
  161.039
  Пол:
  Женски
  И после пак ќе се најде некој што (обично на тема поврзана со абортус) ќе продава бајки дека домовите за деца се некаква нормална опција и средина од која во глобала тие деца излегуваат посилни, „поспремни“ за животот - посебно во ваква, никаква држава како нашава...
  Лани за домот 11 октомври мислам се откри скандал со директорката и донациите, сега ваков хорор.
  Труло е мал епитет за ова општество, во сите сфери почнувајќи од овие надлежни институции кои „штитат“ најранлива категорија. Страшно...
  Се знае што е единственото за кое знае дотичниот автор на коментаров. Тебе па уште те изненадува нешто од него?!
   
  На Mari*, sparklie, SV1911 и 28 други им се допаѓа ова.
 9. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  6.105
  Допаѓања:
  76.908
  IMG_20180220_215411.jpg

  IMG_20180220_213700.jpg


  Кој е директор? Име и презиме? Колку време е директор?

  44 деца се а 25 воспитувачи!
   
  На PaLaVa, fallenangel, Victorian и 10 други им се допаѓа ова.
 10. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.727
  Допаѓања:
  22.947
  Пол:
  Женски
  Ставив линк од случајот во темата Абортус, но нема ниеден одговор
   
  На Nausicaa, Tan4ence, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Rebecca_R

  Rebecca_R Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  2.465
  Допаѓања:
  54.737
  Пол:
  Женски
  Ајде сега, личностите кои велеа дека абортусот е убиство, особено жените кои тврдеа дека попрво би го дале детето во дом отколку да абортираат, нека дадат коментар.

  Сериозно, еве ме интересира дали абортусот е злодело или оставање на едно мало човече на милост и немилост на вакви болни умови?
   
  На Mari*, ванилала, Fauhxy и 36 други им се допаѓа ова.
 12. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.212
  Допаѓања:
  86.669
  Само да разграничиме дека Домот за деца без родители се вика "11 Октомври".
  Домот за воспитно напуштени деца се вика "25 Мај".
  Ова не ја менува суровоста на настаните, но не е исто по кој директор ќе се пука.
   
  На mariz, friendy, PaLaVa и 16 други им се допаѓа ова.
 13. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.498
  Допаѓања:
  25.480
  Пол:
  Женски
  Не ми е јасно како може во рок од две години, девет пати да биде пријавено малолетното, истото девојче за исчезнато, неколку пати да ја пронајдат во бесознание и во болница да констатираат сексуално злоставување И никој да не реагира??
  неколку институции ептем ја кикснале работата, професионалноста треба да им оди на посматрање и да им следи санкции...за срамота...
   
  На Mari*, mariz, dayla и 16 други им се допаѓа ова.
 14. Nalutena1

  Nalutena1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  1.758
  Пол:
  Женски
  Nema da se puka po nikakov direktor, vo toa mozeme da bideme sigurni.
  Nema da se prevzemaat nikakvi merki. Pa osobeno koga se zboruva za romka. Jas predhodno procitav deka siluvanata maloletnicka koja abortirala bila romka...taka da apsolutno nisto nema da se prezvema.. ma makar i da bila nekoja druga nacionalnost, takvi se vlastite kaj nas.
  Edinstveno e zalno za tie deca cij zivot e veke unisten:(
   
  На Rama, celineparis, elimkd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  4.715
  Допаѓања:
  75.357
  Пол:
  Женски
  Стевчо Соколовски, директорот на установата ,,25 Мај“, каде што се згрижени деца со воспитно-социјални проблеми и нарушено поведение, вчера поднесе оставка од морални причини. Но, тој е кадар на ВМРО ДПМНЕ и на таа позиција беше од 2006 година , кога е назначен за вршител на должноста, а од 2007 година наваму е директор.

  https://ako.mk/директорот-соколовски-што-поднесе-ос/

  Нема врска од која партија е човекот, битно сите си ја префрлаат топката и нормално никој не сака да преземе одговорност.
  Директорот бил свесен (штом бил опозиција) дека ќе го сменат па и така се случи инцидент, си замина сам.
  А одговорност нешто? Колку девојчиња абортирале додека бил тој на фотелја и одговорен за нив?

  Тешко на децата.
  Демек се згрижени ама сепак се препуштени сами на себе...Користат дрога, се проституизираат, се пијанат од премногу мала возраст.
  Никогаш не осетиле мајчинска љубов и пак некој ќе се најде да кажува дека во домовите и установите им е многу убаво.

  Роди го и фрли го на улица, ќе се снајде, може и научник да стане.
  (facepalm) (facepalm)
   
  На Mari*, SV1911, friendy и 14 други им се допаѓа ова.
 16. celineparis

  celineparis Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2014
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  2.216
  Точно е дека позагрижени "граѓани" се јавија за кучињата на улица отколку за тоа што им се случило на девојчињава кои се уште деца. Одвратно и ужасно, мора под итно некој да превземе одговорност. И дете е дете независно од која националност. И не треба случајов да се користи за политички цели како тоа што се обидува вмро да го направи цело време, а сите добро знаеме дека се потекнува токму од нив.
   
  На zhap4e, Rama, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
 17. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.972
  Допаѓања:
  15.322
  Пол:
  Женски
  Мене ми смрди овде за бизнис со проституција од страна на вработените/воспитачици/директори т.е цела екипа од таму .... Жално , мизерно, гадно, погубно за општеството ...
   
  На hermosa, mariz, Victorian и 13 други им се допаѓа ова.
 18. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.600
  Пол:
  Машки
  Луѓе за девојчето кое било силувано во право сте ама за другите кои се изјасниле дека своеволно имале сексуален однос незнам што да кажам, мислам се е кажано од нивна страна нема ние што да кажуваме... Сепак тоа е дом а не е затвор или логор па до тој степен да се знае кој што прави. Кога тие деца биле напуштени од своите родители не очекувајте некој друг да се грижи за тие деца подеднакво како родител. Реалноста е таа а ако зборуваме како требало по норми и закони да биде тоа е друго.
   
  На fallenangel му/ѝ се допаѓа ова.
 19. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.727
  Допаѓања:
  22.947
  Пол:
  Женски
  Едното девојче кое не сакало да абортира било во врска со штитеник од домот кој кога ќе наполнил 18 ќе се венчале
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 20. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  18.268
  Допаѓања:
  119.542
  Пол:
  Женски
  Се слагам и мене исто така ми личи...+ на тоа додади педофилија.
   
  На Asistentkа, baba Rada, Mari-Ja и 1 друга личност им се допаѓа ова.