1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост после царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од kasijana05, 4 март 2019.

 1. kasijana05

  kasijana05 Нов член

  Се зачлени на:
  4 март 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  пред 6 месеци се породив со царски рез..сега сум повторно бремена.Дали има некоја членка вакво искуство и да ми каже доколку знае околу ова
   
  На Lejlaah и ***Bony*** им се допаѓа ова.
 2. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  3.972
  Треба да се консултираш со твојот матичен гинеколог околу ова. Не знам дали веќе си го сторила тоа ама мислам дека е индивидуално искуство. Во глобала се препорачува да помине една година од царски за повторна бременост. Минимално барем 6 месеци, ама се зависи од резот, состојбата на матката, на родилката. Матичнот гинеколог ке ти даде најдобри совети за оваа бременост, во зависност од тоа како ти поминала претходната и самиот царски. Инаку не ти нагласија претходно да чекаш 1 година?
   
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.178
  Допаѓања:
  165.507
  Пол:
  Женски
  @Seduction може да помогне.
   
  На Seduction му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Seduction

  Seduction Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.044
  Допаѓања:
  9.620
  Пол:
  Женски
  Јас имам вакво искуство, малите ми се 14,5 месеци разлика. Што по конкретно те интересира?
   
 5. kasijana05

  kasijana05 Нов член

  Се зачлени на:
  4 март 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  isto i ti carski?
  paa kolku e rizicno so ogled deka postoi rizik matkata da raspuka ...dali treba da miruvam ili nesto slicno...kako ti bese tebe ?
   
 6. kasijana05

  kasijana05 Нов член

  Се зачлени на:
  4 март 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  da...znaev deka treba da pomini barem 1 godina ama se sluci toa
   
 7. kasijana05

  kasijana05 Нов член

  Се зачлени на:
  4 март 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  isto i ti carski?
  paakolku e rizicno so ogled deka postoi rizik matkata da raspuka ...dali treba da miruvam ili nesto slicno...kako ti bese tebe?
   
 8. Seduction

  Seduction Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.044
  Допаѓања:
  9.620
  Пол:
  Женски
  Да со царски бев, ама мене гинекологот после првиот пораѓај ми рече дека можам да останам повторно бремена по 6 месеци. Демек ако си со закажан царски може по 6 месеци.
  Имав многу полесна бременост од првата, син ми го кревав и го заспивав во раце до последните 2 недели пред пораѓај ( до 37ма) во 39та ме породи.
  Немав забрана за ништо, одев на работа, бевме на одмор, функционирав нај нормално.
  Пред пораѓај цтг-то покажуваше болки до 100 а јас осеќав само како по вц да ми се оди, на сестрата кога и кажав вика па тоа е, демек така почнувале. Се помина во најдобар ред. Само покасно гинекологот ми рече матката висеше на конец а што точно значи тоа незнам. Може и јас сум претерала со кревање а и чекав до 39+0, а докт. планираше малку порано да ме породи ама битно се помина во најдобар ред.
  Немој да се грижиш, консултирај се со гинекологот каде што одиш или оди на приватно нека те видат чисто да слушнеш мислења и само позитивно. Јас не ни размислував дали постои ризик или не.
   
 9. kasijana05

  kasijana05 Нов член

  Се зачлени на:
  4 март 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  fala ti...mi olesna premnogu jas ne poznavam licnost sto vaka kako mene brzo zabremenila posle carski rez i zatoa se isplasiv mnogu...jas imav lesna bremenost i planirav priroden poragaj no ete ne se otvoriv i se porodiv carski...a sega ke vidime so gospod napred se nadevam deka se ke bide kako sto treba
   
  На Antebellum, makedon81 и Seduction им се допаѓа ова.
 10. Seduction

  Seduction Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.044
  Допаѓања:
  9.620
  Пол:
  Женски
  Ќе биде (y) Со лесно мајка :hug:
   
  На Antebellum и makedon81 им се допаѓа ова.
 11. kasijana05

  kasijana05 Нов член

  Се зачлени на:
  4 март 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  falaa ti
   
  На makedon81 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.993
  Допаѓања:
  102.591
  Пол:
  Женски
  не знам дали ќе ти е од помош моето искуство @kasijana05 но да споделам во секој случај :)
  јас сум мајка на 3 деца, и трите родени со царски со разлика од по 2 години и 2-3 месеци, кога првото беше година и пол забременав со второ, па кога второто беше година и некој месец забременив со третото. првиот пат поради компликации при пораѓај мораше да довршат со царски а наредните две си ги родив со договорен датум со царски, во основа еднаш царски и наредното со царски. особено за третата бременост ме караше гинекологот дека е ризично но ете си се породив со позитивна мисла.
  сега бар напредна е медицината, резот го лепат ласерки..се надевам бар така е во твојот град:wasntme: јас последно пред три години родив и имав конци коио по 7 дена ми ги вадеа. секој нареден пораѓај ми беше полесен и поубав :D да можам би родила уш едно
  со лесно :hug: :l:
   
  На betty oh, kasijana05, Makedonka007 и 3 други им се допаѓа ова.
 13. kasijana05

  kasijana05 Нов член

  Се зачлени на:
  4 март 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  лесно ми беше и мене не видов некоја мака раната веднаш заздраве и сега само линија бледа е...и јас имав едно конче и ми го извадија ..си викам дека супер ќе биде ќе се издржи до крај
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 14. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  9.413
  Допаѓања:
  55.005
  Пол:
  Женски
  А имате ли искуство со царски и бременост после 3+ години? Дали под дифолт се раѓа пак царски? Сеуште не сум бремена ама планирам бременост, не верувам и дека одма ќе се фати ама ете да си знам.
   
 15. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  8.562
  Допаѓања:
  53.371
  Пол:
  Женски
  Не лично ама на колега жена му и на колешка снаата за син се породија природно после царски рез.
   
 16. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.806
  Допаѓања:
  4.357
  Пол:
  Женски
  Можно е и спонтано, не е правило секогаш после еден сите царски. Може веќе имам пишано, моја пријателка пред две недели се породи природно после прв царски. Разлика се 3,5 години. Кога отишла на Гак, било веќе спуштено во канал,се породи многу брзо.
   
  На #Bebe123 и AngelOfArh им се допаѓа ова.
 17. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.915
  Допаѓања:
  14.475
  Пол:
  Женски
  Јас планирам природно. Ќе ти пишам што ќе испадне :)
   
  На ☆P!nselsp!tze☆ и AngelOfArh им се допаѓа ова.
 18. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  9.413
  Допаѓања:
  55.005
  Пол:
  Женски
  Таманка ќе ми дојде искуството.

  Јас имам тесна карлица и со мали не се отворив воопшто, едвај на сила еден прст, па завршив на стол. Ама првиов пат во приватна болница ме тинтраа, сега ќе видиме дали ќе можам да си дозволам приватна болница.
   
 19. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.915
  Допаѓања:
  14.475
  Пол:
  Женски
  Јас бев веќе во 42 со 1 прст ама без абер да родам. Па стандард - провокации, вагиналети, ... И после 30 и кусур саати и само 1.5 прст отворена - на царски.
  Карлица широка, бебе надолу, ама незрел цервикс. И јас бев во приватна.

  Сега тука, здравје, ќе видиме што ќе испадне.
   
  На ☆P!nselsp!tze☆ му/ѝ се допаѓа ова.
 20. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.015
  Допаѓања:
  12.735
  Пол:
  Женски
  А искуство со царски после 6години?