1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бренд или цена ...кај козметика

Дискусија во 'Лице' започната од nikyy, 13 септември 2013.

 1. nikyy

  nikyy Активен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2013
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Здраво девојки.

  Имам едно прашање за вас.
  Што највеќе ги погодува вашите очи кога купувате козметика?
  Дали се тоа врвните и квалитетни производи со реномирани светски имиња или оние другите.
  За што би ги дале парите порадо? Дали за Импала пудра или пудра од колекцијата на Лореал,Ревлон,МАК,мМакс фактор и слични?
  Како стојат работите околу парфемите? Дали би купиле еден Живенши парфем наместо 3-4 наливни парфеми...

  Што мислите за Викторија сикрет брендот и нивните производи...

  Ви благодарам многу...


  Читајте го нашиот блог
  baybunebeauty.wordpress.com пишуваме за доста интересни теми од делот на убавината,здравјето и модата.
   
 2. cooll

  cooll Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  2.721
  Допаѓања:
  9.450
  Пол:
  Женски
  Бренд или Цена ...кај козметика

  1.Па се разбира дека квалитетни производи , подобро 1 асална пудра на пр. од мак фактор одколку 10 пазарски .
  2.Второто :)
  3.Парфемите не ми се слаба точка така да немам купувано ми имаат носено само од странство.Но во иднина планирам да си купам некој поскап парфем пошто ке се прснеш 3-4 пати а ке мирисаш цел ден ,не како со Цитру пола треба да го истрошам за да трае.
  Од Викторија сикрет немам користено производи , не би дала 1500 денари за едно обично спрејче кога во Америка може да се купи за 600-700 денари :@
   
 3. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.751
  Бренд или Цена ...кај козметика

  секако дека што поскапо тоа подбро !
  сум се уверила во тоа многу пати, но немора да значи дека е така секогаш !
  за парфеми сенки и слично можм да потипишам дека колку поскапо толку подобро
   
 4. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.472
  Допаѓања:
  100.703
  Пол:
  Женски
  Бренд или Цена ...кај козметика

  1. Секако дека на лице не би ставила нешто што е неквалитетно, кога станува збор за козметика воопшто не штедам. Мое мислење е дека за вакви работи не треба да се штеди. Се чудам на некои што кажуваат дека купуваат пудри од пазар, Импала и незнам кои други... па подобро нема воопшто да користам пудра одколку да користам такви :puke:
  2. Истото и за парфеми, порано купував што и да е ,но мислам дека повеке вреди да купиш нешто по добро и да се прснеш 2-3 пати одколку да го потрошиш пола шишенце одеднаш :D
  за Викторија Сикрет - во мк надувале цени, ги гледав баш пред 1 месец , едно спрејче 1000 :| па не бе не купувам, тетка ми од Америка ми има донесено едно сјајче од ВС за џабе ,ама не за овој бренд не давам олку пари па што сака нека е
   
 5. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.751
  Бренд или Цена ...кај козметика

  вчера баш гледав Фармаси каталог он лајн-нов Турски бренд
  цените се ноу комент и тоа на попуст :!:
  млеко и тон за лице двете заедно 699 денари изгледа дека се квалитетни би пробала
   
 6. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.872
  Допаѓања:
  9.919
  Ретки се оние производи што се ефтини, а вредат повеќе. Воглавно за козметика си важи старото добро правило, колку пари толку музика. Тоа особено може да го воочат оние коишто имаат проблематична кожа, додека останатите не сме свесни колку е (не)ефикасно она што го користиме се до оној момент кога ќе налеташ на тестер од Клиник и слични фирми, па ќе сфатиш дека можело лицето да ти биде и помазно и похидрирано :D
  Реално, ни од далеку не сум во можност да дадам 4000 за крема за лице, а и да ги имам тие пари не би ги трошела на тоа.
  Има фирми коишто се подостапни, со релативно добар квалитет за мои потреби па не фрлам којзнае колку пари по козметики. Од една фирма ќе си најдеш достапни, а пристојни кармини како на пример тие од Римел по коишто полудеа жениве на форумов, од друга фирма ќе изникне таква пудра, од трета ќе најдеш маскара и сл. Многу добро знаеме дека има и подобри од нив, но разликата е минимум плус 300 денари, а некогаш и мноогу повеќе, па кога за секоја ситница што ти треба ќе ги собереш заштедените пари на куп, ќе заклучиш дека не се малку.

  Во секој случај, пре би да имам уреден изглед само со нанесена солидна пудра и маскара, отколку Ејми Вајнхаус заводлив поглед од растечена сенка и изронета маскара.

  Во ова време кога на интернет можеш за се да се информираш, греота е да шлапаш пари безвезе.
  Има некои работи на коишто може да се заштеди, исто како и за облеката. За фармерки, маичиња и сл. ми е апсурдно да фрлам пари, додека за обувки и капути не сакам да штедам.

  И уште нешто. Џабе е е сето тоа давање болни пари по козметика, кога целосно не се грижиш за себе, почнувајќи од исхрана, па се до хигиена и начин на живеење, затоа што голем дел од убавината и она коешто зрачи а ниедна шминка не може да го оправи, доаѓа од внатре и од тоа како човек се чувствува во сопствената кожа.
  Тоа му доаѓа исто како неизбањат и мрсен во главата да се стегаш, шминкаш и шприцаш со скапи парфемчиња - апсолутно нема смисла.
   
  На mims-89, senza.parole, Mishela и 3 други им се допаѓа ова.
 7. Cutiepie

  Cutiepie Активен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2013
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  3
  секако дека што поскапо тоа подoбро !
   
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  14.895
  Допаѓања:
  28.571
  Пол:
  Женски
  Не мора да е нешто многу скапа козмтиката, ама да е квалитетна. Поголемиот дел од козметиката ми е од Голден Роуз. Не е многу скапа, а добра е. Не би дала пари за многу скапа козметика. Парфеми не сакам. Не ги ни купувам. Имам дома неколку и сите ми се поклон. Не се некои брендирани.
   
 9. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.667
  Допаѓања:
  14.202
  Пол:
  Женски
  За препаративна козметика верувам во правилото дека поскапото значи и поголем квалитет (подобри, поквалитетни состојки, поголема концентрација на хранливи елементи...). Кај декоративната козметика сметам дека не секогаш важи тоа правило.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 10. MayDiamonds

  MayDiamonds Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  1.616
  Допаѓања:
  1.904
  Кога се работи за нега на кожата (креми,млека,тоници..) не штедам воопшто, и онака имам доста проблеми со акни, апсолутно внимавам што користам и дали тоа ми одговара на кожата, колку сака нека кошта.
  Исто важи и за пудрата на лице, додека за кармини, сенки, маскари не купувам секогаш од оние што се прескапи.. На пример не би дала за кармин 1000 денари мислам дека нема смисла, има кармини за третина од таа цена што се одлични и со безбедни состојки, па зошто за таа цена не би земала 3.. Истото важи и за останатите декоративи кои ги набројав.. Ма да ако нешто стварно ми се допадне многу и знам дека вреди и се исплати тогаш би го купила и да е поскапо.
   
  На SummerGirl и Flower27 им се допаѓа ова.
 11. Sonja4janevska

  Sonja4janevska Активен член

  Се зачлени на:
  13 април 2018
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Женски
  За препаративната козметика најмногу внимавам на состојките. Многу ми е важно за активните сосотојки ефектите да се клинички докажани, затоа што само така можам да очекувам ефикасност на проозводот и видливи ефекти.
  Бидејќи сум фармацевт посебно внимание обрнувам на состојките во подлогата.
  Кога ќе споредам по состав и цена два производи кои ми се соодветни за мојата кожа, најчесто доаѓам до заклучок дека кај скапите производи добар дел од цената е заради брендот, а не толку квалитетот. Може да се најдат квалитетни производи на пазарот со пристојна цена.
   
  На SummerGirl и buba4e89 им се допаѓа ова.
 12. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Не е важна цената, туку квалитетот. Лично користам и скапи, и поевтини производи, (од Vichy, Logona, Hauschka до Бекутан), зависи што ќе ми се погоди.
   
  На en5, Srekicka3, Недопирлива5 и 4 други им се допаѓа ова.
 13. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  20.123
  Допаѓања:
  195.270
  Пол:
  Женски
  Ми се погодиле и скапи производи да не ми чинат, а и евтини да ми се топ. На пример козметиката на Малена и Тренд ит ап брендовите се со прикладни цени, а ми се супер додека на Мејбилајн и Макс фактор некои производи иако имаат тродупло цени од тие брендови не ми биле нешто посебно. Зависи се до производот, не секогаш поскапо значи поквалитетно.
   
  На en5, BlackMistery, koritsaki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. en5

  en5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2022
  Пораки:
  776
  Допаѓања:
  2.726
  Пол:
  Женски
  Не ми е важно, бирам квалитет само.