Брза и лесна подготовка на сокови и компоти

Дискусија во 'Рецепти' започната од Ivaivana, 6 јули 2017.

 1. Ivaivana

  Ivaivana Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2013
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Се со цел да си го олесниме животот, бараме поедноставни и побрзи рецепти. Па така компоти, салца и други работи, некои ги ставаат во рерната од шпоретот. Состоjките во теглата убаво затворена, и право во рерна на одреден степен на температура.
  Дали сте правеле Вие вакво нешто? Дали сте за или против?
  Можете тука да споделите и некоj рецепт.

  Компот од кајсија
  Сецкани кајсии на половина и наредени во тегла, се става 4-5 л.рамни шеќер, се дополнува со вода и се става во машина за садови на 70* машината да не се отвара 12 часа, да се изладат теглите во неа.
  Само да се поправам не на 70* туку на 65*
   
  Последна измена од модератор: 7 јули 2017
 2. kuc

  kuc Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  884
  Допаѓања:
  62.737
  Пол:
  Женски
  Јас воопшто не сум задоволна направив исто како што имаш пишано и немаше направено вакум теглата се отвараше многу лесно ..
   
 3. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.872
  Допаѓања:
  141.122
  Не сте слушнале за шпорет?
  #ПрашањаКоиМеМачат
   
  На Mr. Right, buba4e89, ♡BuBaLe♡ и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Ivaivana

  Ivaivana Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2013
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  На колку степени ги стави во машина ?

  Пиши испробан рецепт подготвено во шпорет :)
   
  Последна измена од модератор: 7 јули 2017
 5. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.428
  Допаѓања:
  25.324
  Пол:
  Женски
  Не е возможно да се направи добар компот во машина за садови од проста причина што точката на зовривање на водата е 100 степени.Ниту ќе се свари,ниту ќе се вакумира на 65.

  Пред некој ден правев компот од сливи,едноставно миеш овошје сецкаш,ставаш вода и шеќер од око колку сакаш и на шпорет да вари пола саат откако ќе зоврие.Уште жешко го полниш во тегли,затвораш па во фрижидер и се вакумира сам.Тоа е.
  Не е лансирање ракета.
   
  На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.