1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бронхитис

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од amraseferi, 1 мај 2012.

 1. amraseferi

  amraseferi Активен член

  Се зачлени на:
  1 мај 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  Итно ми треба помош..каков било лек против бронхитис...со што може да се излекува ?
   
  На Светле1989 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.557
  Допаѓања:
  21.054
  Пол:
  Женски
  1. 1 лажичка ѓумбир, 1 лажичка бибер измешај ги во филџан вода со 1 лажица мед (најдобро боров)
  Или пак ако не можеш да поднесеш така, стави ја смесата (без вода) во чај.

  ИЛИ

  2. Вари си чај од кромид 2x на ден.

  Извор mkd.mk

  Ај побрзо да оздравиш :)
   
 3. amraseferi

  amraseferi Активен член

  Се зачлени на:
  1 мај 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  сум слушнала дека кромидот помага ..точно ли е ? многу кашлам и имам болки во грбот со секоја обична настинка ми се воспалуваат и белите дробови...фала ти tessie <3
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 4. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.557
  Допаѓања:
  21.054
  Пол:
  Женски
  Штом е така мора редовно на гладно срце секое сабајле по 1 лажичка боров мед да јадеш, на гладно дури и пред кафе да си свариш. Практикувај си и кога ти е добро штом имаш вакви маки.

  Поздрав
   
 5. amraseferi

  amraseferi Активен член

  Се зачлени на:
  1 мај 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  благодарамм ....поздрав
   
 6. macedonec15

  macedonec15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2015
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  118
  Пол:
  Машки
  Што друго помага при бронхитис освен антибиотици а да немаат негативни реакции од антибиотикот Макропен и диа стоп против повраќање
   
 7. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  25.763
  Допаѓања:
  170.651
  Пол:
  Женски
  Бронхитис ти е запаление на плуќа проследен со температура повраќање и пролив.Протв повраќање значи не јади тешка храна,по малку супа,лепче,геврече,сиренце за да го стабилизираш желудникот.Може да има контра реакција на антибиотиците,но домашно лекување нема шанси.Потребно е многу време до кај месец два максимум. Од искуство.Витамини треба да конзумираш,цедена лимонада и овошје.
  Задолжителна посета на лекар!
   
 8. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.836
  Допаѓања:
  50.600
  Пол:
  Женски
  Ај за ситници, ама сериозни сте дека за бронхитис прашувате по форуми?
  И ако ви каже некој лек, без консултација на лекар ќе го пиете?
  Па секој организам е различен, има лекови ни со чаеви што не можат да се мешаат, а не на своја рака да пробаш бронхитис да лечиш.
   
  На macedonec15 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. macedonec15

  macedonec15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2015
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  118
  Пол:
  Машки
  Јас дури сум болен не јадам скоро ништо каснав денеска само неколку зрна грозје и сок , матичната ми рече пред антибиотикот да јадам , чувстувам ако јадам ќе повратам многу:puke:
   
 10. macedonec15

  macedonec15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2015
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  118
  Пол:
  Машки
  бев утрово кај матичната ми даде макропен и диа стоп
   
 11. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.836
  Допаѓања:
  50.600
  Пол:
  Женски
  Епа пиј го и одмарај.
  Јади лесна храна и пиј течности. Мораш да јадеш само, колку и да не си гладен.
   
  На macedonec15 му/ѝ се допаѓа ова.