1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Будимпешта

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Tenkai, 8 октомври 2012.

 1. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.904
  Пред недела дена се вратив од Будимпешта и до пред некое време се уште си ги средував импресиите од овој град.

  Пред се, не очекував да е толку убаво местото, ама со самото влегување во градот се воодушевив. Мене лично повеќе ми се допаѓа Будим иако целиот е со угорници и удолници, но не можам да им оддолеам на тие стари градби и изобилството на зеленило кое во Пешта го нема. Не дека Пешта не е убава но тој дел од градот е повеќе како модерен дел и не ми се допаѓа тоа што се е асфалтирано, само градскиот парк им е единственото зеленило мислам што го имаат во тој дел од градот.

  Од Пешта најмногу ми се допадна Унгарскиот парламент, таа градба е дефинитивно најубавото нешто што досега го имам видено. Ми се допаднаа и уличките каде што се наоѓаа државните амбасади. А од Будим многу ми се допаднаа Рибарските кули и Замокот Буда. Плоштадот на борците кој се наоѓа во Пешта е убав, ама ништо посебно за мене. Исто така убава беше градбата спроти плоштадот односно Музејот на убавите уметности. Од Цитаделата се имаше убав поглед на градот иако градбата иако огромна мене не ми се допадна.

  Морам да ја споменам и зоолошката како убав дел од градот, голема е и добро снабдена, убаво средена. Друг факт што ми се допадна е тоа што не видов ниту едно улично куче или маче додека бев таму, имаше ѓубре по улиците, но сепак беше средено.

  Еве неколку слики од мојот престој таму.
  [​IMG]
  Парламентот
  [​IMG]
  Рибарските кули
  [​IMG]
  Метрото
  [​IMG]
  Парламентот навечер
  [​IMG]
  [​IMG]
  Будимпешта од повисоко

  Дали вие сте биле и каков впечаток ви има оставено градот?
   
  На marija305, Kitten, baby-star и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Smurfette.M

  Smurfette.M Популарен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  1.072
  Допаѓања:
  621
  јас не сум била, но сакам да одам(исто така и во Прага и Виена)...колку што видов од слики од другар што беше во Будимпешта ми изгледа како убав град ;) па ако биде се добро и ако нешто не ни ја уништи екскурзијата, во 4та ќе одиме во Будимпешта...јас уште сега се спремам за одење :lol:
   
 3. gingerchild

  gingerchild Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  4.992
  Пол:
  Женски
  Будимшешта е прекрасен! Воодушевува со секој поглед!
  Културата на луѓето, начинот на кој се забавуваат младите, чистотата на градот, архитектурата!
  Секогаш кога помислувам на градов, си ги преуредувам импресиите од ново.
  Одвај чекам да го посетам повторно.

  Ова беше моето омилено место:


  [​IMG]
   
  На sofijanoka и Elena69221 им се допаѓа ова.
 4. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.546
  Допаѓања:
  127.448
  Будимпешта за мене беше многу големо изненадување. Бев пред 2-3 години, со друштво на шетање, и тоа многу набрзина одлучивме да одиме, без посебни планови. Мене искрено не ми се одеше баш таму, Будимпешта никогаш не ми била на мапата за шетање, ама сите запнаа, а бевме 10-тина души, па не ми се испушташе таква дружба :D. Глава кршам, атер не кршам :D

  Дали дека немав некои посебни очекувања, останав со подотворена уста! Љубов на прв поглед беше тоа, ни јас не можам да си објаснам зошто. Ни бездомници, ни прљавштини, ни стари фасади, ништо не ми сметаше.

  И мене како и Тенкаи ме импресионира парламентот, дефинитивно најубавата градба во градот. Центарот беше тогаш многу убав, имаше некои случувања, многу беше раздвижено и убаво. И музејот на теророт ми остави впечаток, колку морбидна зграда, можеш да ги почувствуваш гадотиите што се случувале таму. Се разбира, храната не можам да ја изоставам :D . Ние бевме и по некои околни гратчиња, и тие беа многу симпатични.

  Австро-унгарија, што да кажам друго. Се гледа дека била империја, и жално е што сега е подзапуштена, ама од друга страна многу пари требаат да се одржува тоа!
   
  На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. happygirl

  happygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  4.213
  Допаѓања:
  21.601
  Пол:
  Женски
  Бев во Будимпешта пред 4 години, на средношколската екскурзија. И преубав впечаток ми остави, всушност најубав! Едвај чекам пак да отидам некогаш. Еве некои слики и од мене.
   

  Прикачени фајлови:

  • fdsf.jpg
   fdsf.jpg
   Големина на фајлот:
   102,7 KB
   Прегледи:
   543
  • gdgd.jpg
   gdgd.jpg
   Големина на фајлот:
   82,1 KB
   Прегледи:
   542
  • Picture 015.jpg
   Picture 015.jpg
   Големина на фајлот:
   101 KB
   Прегледи:
   543
  • Picture 168.jpg
   Picture 168.jpg
   Големина на фајлот:
   54,8 KB
   Прегледи:
   543
  • Picture 171.jpg
   Picture 171.jpg
   Големина на фајлот:
   56,6 KB
   Прегледи:
   543
 6. Sw3et.Ang3l

  Sw3et.Ang3l Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2012
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  2.096
  Пол:
  Женски
  Бевме на екскурзија. Преубаво место. Најубаво беше крстарењето со брод, плус навечер. Прекрасно.
   
 7. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  534
  Пол:
  Женски
  За Нова година бев во Будимпешта и беше преубаво,прекрасен град кој што има што да понуди...
   
 8. lepadama

  lepadama Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2012
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  157
  Препрекрасен град.
  И ние за оваа Нова Година со мажето мое бевме Будимпешта и си поминавме најубаво до сега.
  За брзо време планираме повторно да го повториме патувањето на оваа прекрасна дестинација,но овој пати бебето со нас :lol:
   
 9. smooch

  smooch Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2011
  Пораки:
  888
  Допаѓања:
  3.742
  Пол:
  Женски
  Преубава е Будимпешта, јас бев пред 4 години и многу ми се допадна. Беше студено(бев октомври некаде). Најголем впечаток ми остави погледот од тврдината, препрепреубаво е. Бев и на крстарење по Дунав ноќе, преубаво. :D
   
 10. Bella2

  Bella2 Активен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2012
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  6
  Бев 2012/2013 за нова година едноставно преубаво е :)
   
 11. luvS2

  luvS2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  42
  Мислам дека оваа тема треба да има повеќе одговори... Не сум била, но мислам дека градот е многу убав.
   
 12. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.482
  Допаѓања:
  7.539
  Пол:
  Женски
  Мене лично многу ми се допадна Будимпешта, не бевме многу долго затоа што заглавивме на граница, ама за тие 6-7 саати тоа што видов ептен ми се бендиса, особено ме импресионираа фасадите и нивните детали толку уживав во нив, па пловењето поДунав со брод и чаша шампањ, романтики.
   
 13. LaraSolare

  LaraSolare Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  6.617
  Пол:
  Женски
  И јас сум била и навистина многу ми се допадна , така некако своја приказна си има градчето. Само ми е многу криво што не отидовме на крстарење , беше планирано во аранжманот , но поради тоа што се најавуваше невреме не ни дозволија...
   
  На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.469
  Допаѓања:
  170.720
  Пол:
  Женски
  Се се, ама тоа чекањето на граница сите фантазии ти ги урива. Градот е преубав и земјата им е многу убава, но сите тие гранични формалности го преморуваат човек, до тој степен да се што ќе го види следниот ден, да му биде како во сон. Ненаспана, несредена... За Будимпешта во следна прилика, цела недела ќе издвојам!
   
  На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.930
  Кој е најдобар период да се посети Будимпешта?
   
 16. Ana3567

  Ana3567 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2014
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  461
  Пол:
  Женски
  Mnogu Ubav Grad
   
 17. citiesinflames

  citiesinflames Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Женски
  И јас сум била во Будимпешта...па прво кога кажаа дека ке се оди таму се намуртив и не ми беше баш по кејф...нооо, кога стигнавме и почнавме да го разгледуваме градот останав без зборови. Многу убав град во кој има што да се види и вреди да се посети :angel:
   
 18. nata38

  nata38 Активен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Ептен убаво си поминав. Многу убав град. Архитектурата особено. Убави шопинг продавници имаше со солидни цени. Се возевме низ реката Дунав и преубаво беше. Повторно би одела здравје за Фајнл Фор во Ракометната Лига на Шампионки.
   
 19. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  18.148
  Допаѓања:
  254.960
  Преубав град.
  Во периодот кога бев се погоди државен празник, и вечерта со бротче кога поминувавме кај Парламенотот, тој беше во боите на знамето :) Генерално добро организиран град, голем, само пречуден јазик зборуваат.
  :)
   
 20. SM12

  SM12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2013
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Здраво, сакам да прашам која би била најисплатлива варијанта за патување до Будимпешта? Конкретно ме интересира за период од 12-17 август.