babylove овошни кашички

Будимпешта

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Tenkai, 8 октомври 2012.

1. Tenkai

Tenkai Популарен член

Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.899
    Пред недела дена се вратив од Будимпешта и до пред некое време се уште си ги средував импресиите од овој град.

Пред се, не очекував да е толку убаво местото, ама со самото влегување во градот се воодушевив. Мене лично повеќе ми се допаѓа Будим иако целиот е со угорници и удолници, но не можам да им оддолеам на тие стари градби и изобилството на зеленило кое во Пешта го нема. Не дека Пешта не е убава но тој дел од градот е повеќе како модерен дел и не ми се допаѓа тоа што се е асфалтирано, само градскиот парк им е единственото зеленило мислам што го имаат во тој дел од градот.

Од Пешта најмногу ми се допадна Унгарскиот парламент, таа градба е дефинитивно најубавото нешто што досега го имам видено. Ми се допаднаа и уличките каде што се наоѓаа државните амбасади. А од Будим многу ми се допаднаа Рибарските кули и Замокот Буда. Плоштадот на борците кој се наоѓа во Пешта е убав, ама ништо посебно за мене. Исто така убава беше градбата спроти плоштадот односно Музејот на убавите уметности. Од Цитаделата се имаше убав поглед на градот иако градбата иако огромна мене не ми се допадна.

Морам да ја споменам и зоолошката како убав дел од градот, голема е и добро снабдена, убаво средена. Друг факт што ми се допадна е тоа што не видов ниту едно улично куче или маче додека бев таму, имаше ѓубре по улиците, но сепак беше средено.

Еве неколку слики од мојот престој таму.
    Парламентот
    Рибарските кули
    Метрото
    Парламентот навечер
    Будимпешта од повисоко

Дали вие сте биле и каков впечаток ви има оставено градот?

На marija305, Kitten, baby-star и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Smurfette.M

Smurfette.M Популарен член

Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    1.072
    Допаѓања:
    621
    јас не сум била, но сакам да одам(исто така и во Прага и Виена)...колку што видов од слики од другар што беше во Будимпешта ми изгледа како убав град ;) па ако биде се добро и ако нешто не ни ја уништи екскурзијата, во 4та ќе одиме во Будимпешта...јас уште сега се спремам за одење :lol:

3. gingerchild

gingerchild Популарен член

Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.496
    Допаѓања:
    4.989
    Будимшешта е прекрасен! Воодушевува со секој поглед!
    Културата на луѓето, начинот на кој се забавуваат младите, чистотата на градот, архитектурата!
    Секогаш кога помислувам на градов, си ги преуредувам импресиите од ново.
    Одвај чекам да го посетам повторно.

Ова беше моето омилено место:

На sofijanoka и Elena69221 им се допаѓа ова.
  4. Ariel

Ariel Форумски идол

Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    3.583
    Допаѓања:
    71.287
    Будимпешта за мене беше многу големо изненадување. Бев пред 2-3 години, со друштво на шетање, и тоа многу набрзина одлучивме да одиме, без посебни планови. Мене искрено не ми се одеше баш таму, Будимпешта никогаш не ми била на мапата за шетање, ама сите запнаа, а бевме 10-тина души, па не ми се испушташе таква дружба :D. Глава кршам, атер не кршам :D

Дали дека немав некои посебни очекувања, останав со подотворена уста! Љубов на прв поглед беше тоа, ни јас не можам да си објаснам зошто. Ни бездомници, ни прљавштини, ни стари фасади, ништо не ми сметаше.

И мене како и Тенкаи ме импресионира парламентот, дефинитивно најубавата градба во градот. Центарот беше тогаш многу убав, имаше некои случувања, многу беше раздвижено и убаво. И музејот на теророт ми остави впечаток, колку морбидна зграда, можеш да ги почувствуваш гадотиите што се случувале таму. Се разбира, храната не можам да ја изоставам :D . Ние бевме и по некои околни гратчиња, и тие беа многу симпатични.

Австро-унгарија, што да кажам друго. Се гледа дека била империја, и жално е што сега е подзапуштена, ама од друга страна многу пари требаат да се одржува тоа!

На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. happygirl

happygirl Форумски идол

Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    3.784
    Допаѓања:
    20.733
    Бев во Будимпешта пред 4 години, на средношколската екскурзија. И преубав впечаток ми остави, всушност најубав! Едвај чекам пак да отидам некогаш. Еве некои слики и од мене.

Прикачени фајлови:

• fdsf.jpg
      fdsf.jpg
      Големина на фајлот:
      102,7 KB
      Прегледи:
      529
    • gdgd.jpg
      gdgd.jpg
      Големина на фајлот:
      82,1 KB
      Прегледи:
      528
    • Picture 015.jpg
      Picture 015.jpg
      Големина на фајлот:
      101 KB
      Прегледи:
      529
    • Picture 168.jpg
      Picture 168.jpg
      Големина на фајлот:
      54,8 KB
      Прегледи:
      529
    • Picture 171.jpg
      Picture 171.jpg
      Големина на фајлот:
      56,6 KB
      Прегледи:
      530
  6. Sw3et.Ang3l

Sw3et.Ang3l Популарен член

Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    1.255
    Допаѓања:
    2.092
    Бевме на екскурзија. Преубаво место. Најубаво беше крстарењето со брод, плус навечер. Прекрасно.

7. peperutka87

peperutka87 Истакнат член

Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    524
    За Нова година бев во Будимпешта и беше преубаво,прекрасен град кој што има што да понуди...

8. lepadama

lepadama Истакнат член

Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    155
    Препрекрасен град.
    И ние за оваа Нова Година со мажето мое бевме Будимпешта и си поминавме најубаво до сега.
    За брзо време планираме повторно да го повториме патувањето на оваа прекрасна дестинација,но овој пати бебето со нас :lol:

9. smooch

smooch Популарен член

Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    796
    Допаѓања:
    3.416
    Преубава е Будимпешта, јас бев пред 4 години и многу ми се допадна. Беше студено(бев октомври некаде). Најголем впечаток ми остави погледот од тврдината, препрепреубаво е. Бев и на крстарење по Дунав ноќе, преубаво. :D

10. Bella2

Bella2 Активен член

Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    5
    Бев 2012/2013 за нова година едноставно преубаво е :)

11. luvS2

luvS2 Истакнат член

Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    42
    Мислам дека оваа тема треба да има повеќе одговори... Не сум била, но мислам дека градот е многу убав.

12. Saraa

Saraa Популарен член

Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.356
    Допаѓања:
    7.021
    Мене лично многу ми се допадна Будимпешта, не бевме многу долго затоа што заглавивме на граница, ама за тие 6-7 саати тоа што видов ептен ми се бендиса, особено ме импресионираа фасадите и нивните детали толку уживав во нив, па пловењето поДунав со брод и чаша шампањ, романтики.

13. LaraSolare

LaraSolare Популарен член

Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    6.609
    И јас сум била и навистина многу ми се допадна , така некако своја приказна си има градчето. Само ми е многу криво што не отидовме на крстарење , беше планирано во аранжманот , но поради тоа што се најавуваше невреме не ни дозволија...

14. Dust

Dust Game Over

Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    8.880
    Допаѓања:
    141.229
    Се се, ама тоа чекањето на граница сите фантазии ти ги урива. Градот е преубав и земјата им е многу убава, но сите тие гранични формалности го преморуваат човек, до тој степен да се што ќе го види следниот ден, да му биде како во сон. Ненаспана, несредена... За Будимпешта во следна прилика, цела недела ќе издвојам!

15. Marick14

Marick14 Истакнат член

Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.677
    Допаѓања:
    2.923
    Кој е најдобар период да се посети Будимпешта?

16. Ana3567

Ana3567 Истакнат член

Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    452
    Mnogu Ubav Grad

17. citiesinflames

citiesinflames Истакнат член

Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    352
    И јас сум била во Будимпешта...па прво кога кажаа дека ке се оди таму се намуртив и не ми беше баш по кејф...нооо, кога стигнавме и почнавме да го разгледуваме градот останав без зборови. Многу убав град во кој има што да се види и вреди да се посети :angel:

18. nata38

nata38 Активен член

Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    35
    Ептен убаво си поминав. Многу убав град. Архитектурата особено. Убави шопинг продавници имаше со солидни цени. Се возевме низ реката Дунав и преубаво беше. Повторно би одела здравје за Фајнл Фор во Ракометната Лига на Шампионки.

19. CameliaMiller

CameliaMiller Форумски идол

Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    8.629
    Допаѓања:
    206.869
    Преубав град.
    Во периодот кога бев се погоди државен празник, и вечерта со бротче кога поминувавме кај Парламенотот, тој беше во боите на знамето :) Генерално добро организиран град, голем, само пречуден јазик зборуваат.
    :)

20. SM12

SM12 Истакнат член

Се зачлени на:
    27 декември 2013
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    22
    Здраво, сакам да прашам која би била најисплатлива варијанта за патување до Будимпешта? Конкретно ме интересира за период од 12-17 август.