1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Букефал, дали ме слушаш? Букефал!

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Shana, 6 јануари 2012.

  1. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Аудио снимка од последните 10 минути пред падот на македонскиот воен хеликоптер.

    http://www.youtube.com/watch?v=k22Sk6jOX3s


    Пилотот предупредува дека инструментот не му работи и сугерира некој друг начин на слетување, додека контролорот на летање го упатува на стандардна процедура.
     
  2. Peperutka90

    Peperutka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.082
    Ова беше хеликоптерот кој што се урна со 11те македонски мировници??? или грешам?
     
  3. COolgirL93

    COolgirL93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    12
    Да, тој е
     
  4. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Да, нели ги прогласија пилотите за виновни минатата недела, не биле доволно обучени.
     
  5. Peperutka90

    Peperutka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.082
    Не знам колку е поврзано со темава, но колку што знам јас со истиот тој хеликоптер и истиот пилот беше тоше пренесен во Македонија, дента кога загина кај Нова Градишка. А и чисто се сомневам дека се работи за пилотска грешка, лесно е да се обвинат оние кои што не може веќе да се бранат нели? Гарант има нешто МАТНО и позади овој случај!
     
    На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Towelie

    Towelie Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    688
    Овие снимки дремеле во архива до сега... Се прашувам кој го ставил видеово.
     
  7. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Не, транскрипт од снимкава била дел од судската постапка. Се слуша и дека хеликоптерот немал некои инструменти за автоматско слетување или веке што е, но сепак Шврговски минатата недела рече дека никој не е виновен, пилотите не биле обучени и никој нема да биде повикан на одговорност. Како што пиша Пеперутка, вака е најлесно.....


    Едит: после неколку часа, видеото е тргнато од јутјуб....
     

    Прикачени фајлови:

  8. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Мене ништо не ми е јасно околу овој случај... Ниту кој е виновен, ниту кој е нај сомнителен. Некој запознаен?
     
  9. Peperutka90

    Peperutka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.082
    Можеби успеале да го тргнат видеото од youtube ама на вестите на канал 5 има делови од истото.
    За тие што не успеаа да го гледаат еве им линк од канал 5 па нека ги слушнат исечоците од црната кутија
    http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?m ... ntId=85315

    едит: еве што најдов на google на таа дата (12.01.2008)
    http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=40E9 ... DC7E71B5A2

    http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=8724E ... D703&arc=1
    делот што ми боде очи
    Сите единаесетмина загинати ми беа колеги. Ова е голема загуба. Тие беа елита, беа обучени и високообразовани. Ќе им служат за пример на другите војници - рече заставникот Стафа Салајдини.
    епа ако биле обучени и високообразовани, зошто тогаш ги прогласија пилотите за виновни??
     
  10. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Контролата на летање прво сугерира да слетаат со помош на ав.пилот...за да неколку мин покасно заклучува дека нема таква опрема ...
    Тешко на тој што го ставил видеото на ЈТ.
     
  11. Vitorija

    Vitorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    606
    Како може никој да не е виновен за ова? Да не се покрене кривична постапка, нити некој да се повикува на одговорност? Ако причина за несреќата е необученост на пилотите во сложени временски услови некој треба да си одговара што им дал задача да пилотираат без соодветната обука :fubar:
    Тука треба поактивно да се вклучи и синдикатот на професионалните војници и да се докаже вистината. Жално е што цела одговорност ја префрлаат на пилотите и временските услови кога се знае низ какви се специјални и супспецијални обуки кои траат и со месеци минуваат пред да се впуштат во вакви мисии :x
    Според снимката на која откако се јавуваат проблеми пред слетување пилотите најпрво се прашани дали се запознаени со "стандардната процедура" но одговараат дека "инструментот не полажува добро" за контролорот потоа да праша дали хеликоптерот има автоматска процедура за таа намена по што следува падот.
    Има тука многу нешта нејасни (на пр. зошто инструментот "не полажувал добро")
    Како и да е според снимкава мене ништо не ми укажува на пилотска необученост - напротив.
    Сепак и да се работи за необученост тука и тоа како треба некој да понесе командантна одговорност.