1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Букефал, дали ме слушаш? Букефал!

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Shana, 6 јануари 2012.

 1. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.505
  Аудио снимка од последните 10 минути пред падот на македонскиот воен хеликоптер.

  http://www.youtube.com/watch?v=k22Sk6jOX3s


  Пилотот предупредува дека инструментот не му работи и сугерира некој друг начин на слетување, додека контролорот на летање го упатува на стандардна процедура.
   
 2. Peperutka90

  Peperutka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.082
  Ова беше хеликоптерот кој што се урна со 11те македонски мировници??? или грешам?
   
 3. COolgirL93

  COolgirL93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  12
  Да, тој е
   
 4. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.505
  Да, нели ги прогласија пилотите за виновни минатата недела, не биле доволно обучени.
   
 5. Peperutka90

  Peperutka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.082
  Не знам колку е поврзано со темава, но колку што знам јас со истиот тој хеликоптер и истиот пилот беше тоше пренесен во Македонија, дента кога загина кај Нова Градишка. А и чисто се сомневам дека се работи за пилотска грешка, лесно е да се обвинат оние кои што не може веќе да се бранат нели? Гарант има нешто МАТНО и позади овој случај!
   
  На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Towelie

  Towelie Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  688
  Овие снимки дремеле во архива до сега... Се прашувам кој го ставил видеово.
   
 7. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.505
  Не, транскрипт од снимкава била дел од судската постапка. Се слуша и дека хеликоптерот немал некои инструменти за автоматско слетување или веке што е, но сепак Шврговски минатата недела рече дека никој не е виновен, пилотите не биле обучени и никој нема да биде повикан на одговорност. Како што пиша Пеперутка, вака е најлесно.....


  Едит: после неколку часа, видеото е тргнато од јутјуб....
   

  Прикачени фајлови:

 8. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Мене ништо не ми е јасно околу овој случај... Ниту кој е виновен, ниту кој е нај сомнителен. Некој запознаен?
   
 9. Peperutka90

  Peperutka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.082
  Можеби успеале да го тргнат видеото од youtube ама на вестите на канал 5 има делови од истото.
  За тие што не успеаа да го гледаат еве им линк од канал 5 па нека ги слушнат исечоците од црната кутија
  http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?m ... ntId=85315

  едит: еве што најдов на google на таа дата (12.01.2008)
  http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=40E9 ... DC7E71B5A2

  http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=8724E ... D703&arc=1
  делот што ми боде очи
  Сите единаесетмина загинати ми беа колеги. Ова е голема загуба. Тие беа елита, беа обучени и високообразовани. Ќе им служат за пример на другите војници - рече заставникот Стафа Салајдини.
  епа ако биле обучени и високообразовани, зошто тогаш ги прогласија пилотите за виновни??
   
 10. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.388
  Допаѓања:
  87.629
  Контролата на летање прво сугерира да слетаат со помош на ав.пилот...за да неколку мин покасно заклучува дека нема таква опрема ...
  Тешко на тој што го ставил видеото на ЈТ.
   
 11. Vitorija

  Vitorija Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  606
  Како може никој да не е виновен за ова? Да не се покрене кривична постапка, нити некој да се повикува на одговорност? Ако причина за несреќата е необученост на пилотите во сложени временски услови некој треба да си одговара што им дал задача да пилотираат без соодветната обука :fubar:
  Тука треба поактивно да се вклучи и синдикатот на професионалните војници и да се докаже вистината. Жално е што цела одговорност ја префрлаат на пилотите и временските услови кога се знае низ какви се специјални и супспецијални обуки кои траат и со месеци минуваат пред да се впуштат во вакви мисии :x
  Според снимката на која откако се јавуваат проблеми пред слетување пилотите најпрво се прашани дали се запознаени со "стандардната процедура" но одговараат дека "инструментот не полажува добро" за контролорот потоа да праша дали хеликоптерот има автоматска процедура за таа намена по што следува падот.
  Има тука многу нешта нејасни (на пр. зошто инструментот "не полажувал добро")
  Како и да е според снимкава мене ништо не ми укажува на пилотска необученост - напротив.
  Сепак и да се работи за необученост тука и тоа како треба некој да понесе командантна одговорност.