1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бурек

Дискусија во 'Рецепти' започната од wild.wild, 7 јули 2012.

 1. wild.wild

  wild.wild Активен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2012
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  3
  Дали некоја од вас знае како се прави бурек?
  споделете рецепти :)
   
 2. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  880
  Пол:
  Женски
  Aко сакаш убав вкусен бурек прво нешто треба да знаеш да исучиш слаби кори, т. е. сама да ги направиш. А ако сакаш да правиш бурек со купени кори, тогаш еве еден рецепт по кој ние дома одвреме - навреме правиме бурек.

  http://chasovipogotvenje.blogspot.com/2 ... st_31.html

  И овој е вкусен инаку :)
   
 3. Li..Na

  Li..Na Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2012
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  За правење не знам како се прави точно , ама како што гледам во пекарите некако го вратат тестото го обраќаат , не ми изгледа лесно баш .
   

  Прикачени фајлови:

  • Burek.jpg
   Burek.jpg
   Големина на фајлот:
   25,7 KB
   Прегледи:
   1.166
 4. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  ке земеш готови кори и на првата ништо на втората месо или сирење и после преку 2 кори уште еднаш и уште еднаш преку две коти и говато и после ке ставеш кора и ке го ставеш дас е пече....а и зејтин на секоја но по малку....
   
 5. skenco

  skenco Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  49
  домасен пица-бурек

  500гр брасно, половина коцка квасец,сол,малку зејтин,со млака вода се замесува средно меко тесто и одкако тестото убаво ке се обработи се дели на 6 еднакви дела кои се прават најпрво во топцинја и се отвараат со сукало во кори и се тргаат на страна од работната маса(местото каде сто стојат корите посипете го со брасно за да не се залепат а корите одозгора премацкајте ги малку со зејтин за да мекнат).
  за фил потребно е
  кецап
  пецурки малку пропрзени
  салама или вирсли изрендано
  ленти каскавал
  оригано


  се зема првата кора и се равива во раце(исто како сто се тегне кора за пита),на кујнска крпа врз масата се остава и се попрскува со зејтин па се пакува од двете горна и долна страна се преклопува по малку и од другите две страни се преклопува по малку да дојде во форма на плик и потоа се трга на страна.потоа се отвара втората кора на ист нацин и ја зимаме првата веке спакувана кора ја ставаме во средина од втората и пакуваме на ист нацин да дојде во форма на плик.постапката се повторува сотретата,а во цетвртата премацкуваме со лазица по тестото кецап и редиме од фиот па ја пакуваме и така до последната кора.
  бурекот го пецеме во добро загреана рена додека да зарумени и при крај од пецењето го премацкуваме со маргарин за да мозе корите да светат.се сеце на 4 цетвртини,добивате убав топол доруцек
   
 6. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.109
  Допаѓања:
  5.676
  проблемот е коратаа... теглењето :(
   
 7. jEwElRy

  jEwElRy Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2013
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  244
  Потребно е:

  • 1/2 кг тенки кори, за баклава
   300 гр сирење
   250 мл вода
   125 мл масло
   сол, по потреба

  Подготовка:
  - Во длабок сад помешајте ги водата и маслото. Посолете. Ако сирењето е многу солено, внимавајте да не претерате со солта. Со оваа течност ќе ја премачкувате секоја кора, па затоа почесто размешувајте ја течноста со вилушка.

  - Сирењето со вилушка згмечете го.

  - Земете тркалезно тавче за печење (26см). Намачкајте го малку со масло и ставете две кори, така што краевите треба да излегуваат од страните на тавчето.

  - Со лажиче попрскајте врз корите од течноста со вода и масло. Не претерувајте, освен ако не сакате бурекот да ви биде многу, многу мрсен.

  - Остатокот од корите поделете го на групи од по 3 кори. Секоја група од по 3 кори редете ја во тавата, гужвајќи ја првата кора, попрскајте од течноста со вода и масло, ставете ја втората кора нормално и на третата кора ставете од филот. Ова повторувајте го додека да ги потрошите сите групи од по 3 кори и целата смеса.

  - Значи, првата кора е згужвана, попрскана со масло и вода, втората е нормално ставена и третата е исто така нормално ставена заедно со дел од филот.

  - На крај, треба да завршите со кора под која има фил од сирење.

  - Последната кора попрскајте ја со течноста од масло и вода.

  - Краевите кои се надвор од тавата преклопете ги врз бурекот и целиот бурек прелијте го со остатокот од течноста.

  - Печете го загреана рерна на 180 целзиусови степени додека да поруменат корите.

  Забелешка: Во филот од сирење, може да ставите луто пиперче, црвен пипер, бибер. Бурекот може да го филувате со смеса од шункаа, кашкавал и кечап (пица бурек), шунка, павлака и кашкавал, фил од мелено месо со бибер и кромид…

  Рецепт за бурек, :* Поздрав
   
 8. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.751
  Еве мој личен рецеп за бурек кој што го правам и е многу по убав од оној во бурекчилниците

  месите обично тесто и правите 5 теста зависи колку ви е голем плекот јас го правам во четириаголно плекче..

  ја растргате првата кора колку што можете повеке и од четири страни преклопувате да ви излезе коцка големина како плекот а пред да ја преклопите ја попрскувате зејтин и ја тргате на страна.
  Истото го рпавите и со втората кора ја растргате и врз растргната кора ја турате онаа претходно направената правоаголник ја ставате врз неа и пак вротара кора ја преклопувате и правите правоаголник и тгате на страна... Ја земате третата кора исто така ја растгате и ја оставате ги земате претхдните т.е веке се една и ја ставате во стредината попрскувате зејтин исто на секој кора и врз неа ставате испржено мелено месо и кромид или сирење зависи што сакате и ја ставцате а страна само полека да не ви испадне месото. Ја земате 4 та кора исто така ја растгате и претходниот триаголник го ставете во неа и пак преклопувате 4 те страни зза да испадне правоаголник истото го правите и со 5 тата кора и попрскувате зејтин го земате плекот и го мачкате зејтин и бурекот г ствате од обраната страна за да тоа котките ви дојдат од долната страна..
  Веднаш ставате да се печи и ке познаете кога е печен ке видите ке добие кафена боја. ПРЕУБАВО Е
   
 9. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.967
  Допаѓања:
  3.675
  Дајте предлог за добар бурек во скопје
   
 10. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.443
  Бурекџилница Eвропа, гтц на приземје, со месо.
   
 11. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.770
  Пол:
  Машки

  Во тц Олимпико, спроти Гоце Делчев студенски дом, врв бурек....
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.443
  Бољи е тој во гтц, не ми руши конкуренкција со вакви ефтини предлози.
   
 13. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.770
  Пол:
  Машки

  Имаш јадено од Никма ????
   
 14. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.443
  Јок. Зошто, добар е?
   
 15. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.770
  Пол:
  Машки
  Кул е. Имам капитал напраено од тој бурек , стомак 6ти месец бременост па види сеа ти ..
   
  На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.443
  Не не, тоа не е капитал, суровина е која ќе те грее наредни пет месеци.
   
  На Prijatelot му/ѝ се допаѓа ова.
 17. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.967
  Допаѓања:
  3.675
  Како се вика
   
 18. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.871
  Допаѓања:
  52.797
  Пол:
  Машки
  Tohe u Avtokomanda,najjak burek u celo Skopje:inlove:
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.