Вагинизам

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Sars_789, 9 март 2020.

1. Sars_789

Sars_789 Нов член

Се зачлени на:
    9 март 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Dobar den, imam 26 godini, nikogas ne sum imala odnosi poradi golemi bolki. Posetiv nekolku genikolozi koi mi kazaa deka treba da posetuvam psiholog i deka mi e se do mojata glava, posetuvav i psiholozi no nisto od toa ne pomogna. Pred nekoe vreme cepkajki na internet doznav deka ne sum edinstvena i deka mng zeni/devojki gi dozivuvaat istite simptomi i deka seto ova imalo ime vaginizam. Se prasuvam zasto nikoj od moite genikolozi ne mi go kazaa ova. Zasto vo Makedonija nemoze da se najdat dilatori? Dali ima nekoj sto bi mozel poveke da mi objasni za ova na Makedonski jazik i koj bi mozel da mi pomogne. Blagodaram

На LoneWolfGuy му/ѝ се допаѓа ова.
  2. CrazyGirl15

CrazyGirl15 Популарен член

Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    3.718
    Допаѓања:
    18.834
    Screenshot_2020-03-21-15-16-32.png
    https://bs.m.wikipedia.org/wiki/Vaginizam

Се надевам дека нема да ти пречи што линкот од Википедија не е на македонски јазик .
    Се обидов да најдам повеќе , но скоро сите информации се исти и/или слични . Решив да ги постирам само овие две . Следен пат кога ќе посетиш гинеколог прашај го ти за оваа состојба . Јас веќе трето дете носам , гинекологот ми е матичен од 2013 , па за некои работи морам јас отворено да го прашам , нема тука страв и срам . Се работи за моето здравје и сакам да знам се , дури и ако звучи глупаво и смешно .

На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Cindarella1846

Cindarella1846 Активен член

Се зачлени на:
    28 декември 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    16
    i jas mislam deka go imam istiot problem bidejki mnogu pati probavme i nikako da ni uspee,a pregolema bolka cuvstvuvam,inaku imam 18 godini i sram mi e da odam na ginekolog pa dokolku nekoja go imala ovoj problem i go resila,ako moze da mi kaze kako?

4. Lady Maria

Lady Maria Активен член

Се зачлени на:
    6 мај 2020
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    324
    Не смееш да имаш страв од гинеколог. Кога се решаваш да имаш секс тогаш оди и на гинеколог

На Annath, cresa-jagoda и Cindarella1846 им се допаѓа ова.