Важноста на просекот при барање работа

Дискусија во 'Барање работа' започната од b.u.tt.e.r.F.L.Y, 27 февруари 2015.

 1. b.u.tt.e.r.F.L.Y

  b.u.tt.e.r.F.L.Y Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  Zdravo feminki, ja napraviv temava se so cel da razmenuvame iskustva dali vas ili na vasi bliski prosekot im vrsel vlijanie vrz baraneto rabota ili pak bil od klucno znacene
  Na primer kaj pocestite fakulteti ko ekonomski,praven...
  Ili kaj onie poteskite arhitektura,medicina,informatika...

  Sekoe iskustvo e dobredojdeno

  Eve da pocnam prva jas :)
  Student sum na smetkovodstvo i revizija,ekonomski , no prosek bas i nemam nesto nad 7 mi e. No, iako ekonomski e vo globala za na pamet jas do sega imam eden predmet uceno celosno na pamet , osnovi na menadzment kaj b.suklev moze imate iskustvo i vie :D sega da me prasa nekoj bilosto os prva godina se bi znaela da odgovoram 8)

  Pri kraj sum so studii, pa zatoa i ja napraviv ovaa tema
   
 2. mackica1

  mackica1 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2012
  Пораки:
  467
  Допаѓања:
  1.713
  Пол:
  Женски
  Не е важен просекот, најважно е да имаш искуство и врски.

  Правилото за пишување е на кирилица, и каков е тој збор бараНе?
   
  На b.u.tt.e.r.F.L.Y му/ѝ се допаѓа ова.
 3. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.096
  Допаѓања:
  295.686
  Ни просек ни оцени ни бутур
   
  На b.u.tt.e.r.F.L.Y му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.154
  Допаѓања:
  120.494
  Пол:
  Женски
  Не ти треба просек никаде. Скоро сите фирми денес те тестираат што знаеш, не е битно шо оценки имаш. Знаеме дека некој знае многу добро да се излижи за повисока оценка. И 10 просек имај ако сакаш ако не се покажиш џабе е.
   
  На Elena69221 и b.u.tt.e.r.F.L.Y им се допаѓа ова.
 5. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.686
  Допаѓања:
  31.808
  Пол:
  Женски
  Просекот е само број кој останува на хартија.
  При избор на кандидатите за работно место, методот на селекција вклучува аспекти според кои може да дојде до израз покрај стручното и општото знаење.
   
 6. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.395
  Пол:
  Женски
  Просекот е многу важен при аплицирање, затоа што сега сите имаат просек над 9.
   
 7. Vertigo TJ

  Vertigo TJ Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2014
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  778
  Пол:
  Женски
  За жал ништо не значи просекот во денешно време, тоа го осетив и уште го чувствувам на сопствена кожа. Дипломирав со највисок просек во генерацијата на еден од потешките факултети и освен еден лист хартија и златник никаква корист досега од тоа не сум имала. На интервјуата за работа никој никогаш не ме прашал а таму кај што сама сум го споменала ништо не променило.
  Ако аплицираш за државен службеник ти носи некој бод плус но тоа е сосема незначајно ако немаш доволно врски.
   
  На anina, Cheryll, b.u.tt.e.r.F.L.Y и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. b.u.tt.e.r.F.L.Y

  b.u.tt.e.r.F.L.Y Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  Ми се допадна она со просекот, но тоа што си била со највисок просек и на крај ништо-тоа е веќе мизерно. Во секој случај глава горе! :sun:
   
 9. Cheryll

  Cheryll Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  36
  Само што барав ваква тема (y)
  Сега само што го завршив првиот семестар на ФИНКИ со просек 8.2 и бев загрижена за просекот,знам дека не е слаб но е просечен. Ајде некое ваше искуство дали е важен просекот и зошто освен за личната сатисфакција ? Постојано дома дискутраме на оваа тема се расправаме тврдат дека не е важен,едноставно можат да ме убедат дека не е важен,а јас не можам да преболам што не успеав да се докажам за повеќе и ми спласнаја амбициите...
   
 10. anina

  anina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.141
  Допаѓања:
  5.226
  Пол:
  Женски
  Според мене бркањето просек има врска со аплицирање за стипендии. За друго, не. И јас дипломирав со просек 9.8 и немам никаков бенефит од тоа
   
 11. vinozito1

  vinozito1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  583
  Допаѓања:
  3.417
  Просекот може нема улога во наоѓањето на работа но во текот на работата доаѓа до израз.
  Затоа никому не е на одмет да се потруди да има повисок просек.А и закони секој ден се менуваат.
  Во тек се новите измени во законот за високото образование.
  Мислам дека просекот има приоритет при аплицирањето и дека е многу важен.
   
 12. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.256
  Допаѓања:
  106.162
  Пол:
  Женски
  Prosekot kako prosek e itekako biten za vas samite pred se.Ama prosek ne "prosek".
  A za dobivanje rabota i ne veruvam bas deka igra nekoja kojznae kakva uloga.I toa od nekolku pricini.
  Bas ednata e toj "prosek",druga e toa sto teorijata ne sekogas e vo dobra korelacija so praksata.Takov ni e sistemot na visokoto obrazovanie.
  Kolku sto se sekavam na kolegi studenti koi od ucenje na materijal imaa i desetki ama koga ke izlezevme na teren nemozea da raspoznaat ni opsti raboti nauceni od materijalot.
   
  На b.u.tt.e.r.F.L.Y му/ѝ се допаѓа ова.