1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ваучер за туризам

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Polsko, 4 август 2020.

 1. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  934
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  Дали некој го има искористено досега и каде?
   
 2. lady.N

  lady.N Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2011
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  1.129
  И мене ме интересира истото. Пишав во други теми претходно, сега гледам отворено конкретно за ова. Јас планирам во Охрид да одам, пишав на неколку места од тие што се објавени на страната ама никаде нема место. Ме интересира дали само во тие места што се објавени примаат ваучери или може и на други?
   
 3. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.807
  Допаѓања:
  25.484
  Пол:
  Женски
  Само тие што се објавени. Јас уште не сум го искористила. Нема место.
   
 4. lady.N

  lady.N Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2011
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  1.129
  Од сигурни извори ли е ова? Ме чуди како тогаш ги продаваат ваучерите, листата не е нешто обемна и цените на тие места се доста повисоки од останатите слични во Охрид. Зборам конкретно за вили и апартмани.
   
 5. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.807
  Допаѓања:
  25.484
  Пол:
  Женски
  Има објавено на страната домасиедома кај може да се искористат.
   
 6. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  4.403
  Допаѓања:
  131.004
  Пол:
  Женски
  Ваучерот може да се користи само во објектите кои се пријавиле на страната..

  Сега е скоро се пополнето ама па валиден е до крајот на годинава па може и подоцна да,се искористи.
   
  На SummerGirl и lady.N им се допаѓа ова.
 7. g8lQQk

  g8lQQk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  2.179
  Допаѓања:
  14.258
  Пол:
  Женски
  Министерството за економија овозможи сите лиценцирани туристички агенции, кои сакаат да работат со ваучери за туризам, да може дополнително да се регистрираат на платформата „Дома си е дома“ заклучно со 10 август.

  На тој начин граѓаните што добиле ваучери за туризам, освен во сместувачките капацитети, да може да ги искористат ваучерите и преку туристичките агенции што ќе се регистрираат на платформата.

  „Во согласност со уредбата со законска сила за издавање ваучери за туризам на вработени лица со низок доход заради поттикнување на домашниот туризам за време на вонредна состојба, Министерството за економија ги повикува сите лиценцирани туристички агенции, кои сакаат да работат со ваучери за туризам, во рамките на своите понуди за Република Северна Македонија да вклучат и можност за резервација со ваучери за туризам издадени од страна на Министерството за економија преку платформата domasiedoma.gov.mk“, соопшти Министерството.

  За да исполнуваат услови за добивање пристап во платформата, туристичките агенции треба да имаат валидна лиценца за работа издадена од страна на Министерството за економија и да ја прикачат на самата платформа.

  Агенциите што претходно се имаат пријавено на платформата „Дома си е дома“, а ги исполнуваат условите (имаат валидна лиценца), автоматски ќе бидат одобрени од страна на Министерството за економија.

  Туристичките агенции во рамките на понудите може да понудат сместување, а да вклучат и дополнителни услуги, како што се: превоз до туристичките центри, екскурзии, водичи, прошетки и сл.

  За 20 дена, по почнувањето на мерката ваучери за домашен туризам, до денеска искористени се над 8.400 ваучери.

  Ваучерите граѓаните ќе може да ги искористат до 15 декември 2020 година.


  ©Makfax.com.mk


   
  На SummerGirl, lady.N и WORRIED.BT им се допаѓа ова.
 8. Ambrosia

  Ambrosia Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2020
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  1.799
  Пол:
  Женски
  А дали еден ваучер можат да го искористат двајца?
  Дечко ми доби ваучер,јас не.
  Ќе можеме двајцата да одиме на одмор со неговиот?
   
 9. темјанушка

  темјанушка Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2015
  Пораки:
  1.019
  Допаѓања:
  4.641
  Може, он ќе плати со ваучерот.
   
  На SummerGirl и Ambrosia им се допаѓа ова.
 10. Leviosa2503

  Leviosa2503 Популарен член

  Се зачлени на:
  29 август 2018
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  1.181
  Пол:
  Женски
  Да, ние така отидовме.
   
  На SummerGirl и Ambrosia им се допаѓа ова.
 11. Ladybug2436

  Ladybug2436 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  647
  Пол:
  Женски
  Јас го искористив во "Фук-Так" апартмани во Дојран
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  934
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  Колку дена и дали можеше со истиот ваучер да платиш и за друг?
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  10.489
  Допаѓања:
  159.476
  Пол:
  Женски
  Имателот на ваучерот си зема апартман за двајца или тројца и си плаќа со ваучерот фактички за сите нив.
  Колку дена ќе седите зависи од цената на апартманот/ хотелот.
  Ако го користите еве фук так на пример во Дојран- Имате 4 ноќевања за двајца ( 25 евра е од ден).
  Ако одите Романтик таму мислам за една ноќ ќе имате ( 4000 и нешто чинам беше ноќевање за двајца со појадок)
   
  На Ladybug2436, Dust, SummerGirl и 5 други им се допаѓа ова.
 14. Ninna1

  Ninna1 Активен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2020
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Zdravo, dali ima nekoj sto uste ne dobil vaucer, a spagja vo kategorija so nizok prihod? Kartickata kupuvam domasno stigna (3000denari), a vaucerot uste ne.
   
 15. Karamela12

  Karamela12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2020
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  2.573
  Пол:
  Женски
  Треба да провериш овде со матичен број https://domasiedoma.gov.mk/#who ,доколку те има на листата на меил треба да ти е стигнат и ваучерот.
   
 16. Ninna1

  Ninna1 Активен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2020
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Tuka i proveruvam ama nema uste nisto.
   
 17. poi

  poi Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2019
  Пораки:
  1.103
  Допаѓања:
  2.205
  Пол:
  Женски
  Провери во спам на email.
  И не сфатив, на страната со матичен пишува дека си добитник или не?
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 18. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.807
  Допаѓања:
  25.484
  Пол:
  Женски
  Да. Го пишуваш матичниот број и ќе видиш дали си добитник.
   
  На poi му/ѝ се допаѓа ова.
 19. poi

  poi Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2019
  Пораки:
  1.103
  Допаѓања:
  2.205
  Пол:
  Женски
  Не не, мислев дали таа е добитник :lol:
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 20. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.807
  Допаѓања:
  25.484
  Пол:
  Женски
  За неа мислев. Пред некој ден зборев со сестра ми. Барала место за одмор. Се било зафатено.