1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ваша Е-библиотека

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од MayDiamonds, 29 март 2015.

 1. MayDiamonds

  MayDiamonds Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  1.479
  Допаѓања:
  1.765
  Мислам дека би било добро да има една ваква тема каде што оние кои се љубители на електронското читање книги би можеле да споделат кои книги ги имаат па нема да биде лошо ако меѓусебно се разменуваме. Но доколку модераторите мислат дека е непотребна тогаш слободно нека ја избришат. :)

  Секако ништо не можи да ја замени хартијата но има некои од нас кои исто така ете сакаат да читаат по електронски пат, па и не е баш битно на кој начин.. битно е да се чита нели :D

  Засега ова е мојата скромна е-библиотека, па доколку некој сака некоја од книгите со задоволство ќе му ја испратам. Па споделете ја и вашата библиотека ;)

  Да напоменам дека поголемиот дел од книгите се на српски..

  Кодот на Да Винчи - Ден Браун
  Степски волк - Херман Хесе
  Хари Потер серијал - Џ.К. Роулинг (1-от и 7-от дел ги имам на македонски)
  Утро, пладне, вечер - СИдни Шелдон
  Трилогија Педесет нијанси на сиво - Е.Л. Џејмс
  Не си оној кој го посакувам - Александра Потер
  Внимавај што посакуваш може да ти се оствари - Александра Потер
  Во потрага по Ромео - Александра Потер
  Поезија - Александар Пушкин
  Алхемичарот - Пауло Коелјо (македонски)
  Будење - Антони Де Мело
  Арапски приказни - 1001 ноќ
  Светска митологија - Артур Котерел
  Оркански височини - Емили Бронте
  Рајот може да почека - Кели Тејлор
  Демијан - Херман Хесе
  Султановиот харем - Колин Фалконер
  Процес - Франц Кафка (македонски)
  Врати ми се - Гијом Мисо
  Ангелски повик - Гијом Мисо
  Грчки митови
  Однесувај се како дама, размислувај како маж - Стив Харви
  Игра со стаклените бисери - Херман Хесе
  Сидарта - Херман Хесе
  Можеби небото знае - Гијом Мисо
  Не барај ме - Ема Чејс
  Поезија - Пабло Неруда
  Победникот останува сам - Пауло Коелјо
  Лек против меланхолија - Реј Брадбери (македонски)
  Грчки митови - Роберт Грејвс
  Зошто мажите сакаат кучки - Шери Аргов
  Ромео и Јулија - В. Шекспир
  Затоа што те љубам - Гијом Мисо
  Слеј се со тишината - Ацо Шопов
  Тивки Осцилации - Маја Гоческа
   
  На poi му/ѝ се допаѓа ова.
 2. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.989
  Пол:
  Женски
  Мојата е-библиотека брои повеќе од 1300 книги, засега :$
  Нон стоп само нешто симнувам, имам и по цели папки симнувано од тракер. Најголем дел се на англиски, ама има и по нешто на српски и македонски.
  Само не знам како би ги споделувале книгите овде, не можеме да ги прикачуваме, единствено преку мејл :?:
   
  На cresa-jagoda, simoncelicius и Hipster им се допаѓа ова.
 3. MayDiamonds

  MayDiamonds Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  1.479
  Допаѓања:
  1.765
  Па така е најдобар начин да ги споделуваме, затоа секој може да напише кои книги ги поседува па ако некој сака да има некоја од книгите ќе му ја испрати, или пак преку прикачување на фајл на страните на кои може да се прикачуваат.
   
 4. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.659
  Допаѓања:
  49.217
  Пол:
  Женски
  Скоро секоја книга многу лесно може да се најде преку торент, освен ако не излегла многу брзо. На kickass го пишуваш името на книгата и форматот во кој сакаш да се симне (epub за киндл, pdf ако читаш на компјутер, и двете и плус mobi за таблет или телефон) и готово :)
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.106
  Допаѓања:
  77.569
  Пол:
  Женски
  Не би споделувала фајлови преку мејл, сепак е адреса, (најчесто) со лични податоци. :)

  Еве ако некоја ептен не може да најде некоја книга, може да им правиме upload преку некој онлајн програм и да ги симнуваме така преку линкови. И онака книгите се мали, без проблем ќе може да се прави така.

  Инаку, имам многу е-книги, немам некоја евиденција за точна бројка, ќе треба да пребројам. :D
  Слободна литература, стручна, ми се наоѓа од се` по нешто. Најчесто ми се на англиски, најлесно се наоѓаат така, а и изборот е најголем.
   
 6. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.111
  Допаѓања:
  56.345
  Пол:
  Женски
  Во лична порака може да се прикачи фајл, јас имам така праќано книги. :)
  И мене библиотеката ми е голема, веќе 2000 ќе фати, собирани неколку години.
  Едит, пдф фајлови само.
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Amaris

  Amaris Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2014
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  1.007
  И мојата е библиотеκа е попρилично голема. Имам пρеκу 1000 κниги, κамо уште да ми беа читани сите
   
 8. presiosaP

  presiosaP Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  2.205
  ај некој нека ми прати во пдф некоја добра психолошка книга(а може и повеќе)...однапред благодарам :D
   
 9. Amona

  Amona Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2017
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  85
  Пол:
  Женски
  mozes od aleksandra poter knigite da mi gi pratis odamna gi baram...
   
 10. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  4.747
  Допаѓања:
  17.497
  Пол:
  Женски
  Моментално некои 3000 книги. Само нешто спуштам, па и сама заборавам дека ги имам.
   
  На poi му/ѝ се допаѓа ова.
 11. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  4.135
  Допаѓања:
  43.165
  Пол:
  Женски
  Ги имам многу дури некои и по 2 пати:D не се ни сеќавам дека сум ги симнувала. Имам посебна папка за книги и во други папки имам.
  Треба еден ден да ги средам и очистам, кои ми се дупли кои не.
   
 12. poi

  poi Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2019
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  1.273
  Пол:
  Женски
  Има некој линк од бесплатна е-библиотека со стручна литература? Може и на англиски. :)
   
 13. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.478
  Допаѓања:
  2.926
  https://libgen.is/
   
  На poi му/ѝ се допаѓа ова.
 14. poi

  poi Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2019
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  1.273
  Пол:
  Женски
  Ја знам оваа библиотека. Одлична е! Мислев да не има некоја конкретно за тоа, па со понудени книги без да барам наслов.
   
  На simoncelicius и BeYourself им се допаѓа ова.