Вашите топ 5 омилени книги

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Magnolija, 16 јануари 2012.

 1. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.659
  Допаѓања:
  7.619
  Знам дека е многу не фер и дека списокот нема да биде конечен, дека подоцна ќе се мене поради новите прочитани книги и нели, можеби новиот начин на гледање на нив и зошто всушност би ни биле тие омилени.

  Моите топ 5

  1. Источно од рајот- Џон Стајнбек
  3. Љубов во време на колера- Габриел Гарсија Маркез
  3. Норвешка шума- Харуки Мураками
  4. Понижени и навредени-Фјодор Достоевски
  5. Портретот на Доријан Греј -Оскар Вајлд

  сега за сега, нели :)
   
  На Novecento, SV1911, Eli23 и 4 други им се допаѓа ова.
 2. HeelsLover

  HeelsLover Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2011
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  655
  Пол:
  Женски
  1. Седум Дена Вечност - Николас Спаркс
  2.На прв поглед - Николас Спаркс
  3.Принцезата Султана - Џин Сасон
  4. Белата Масаи - Корин Хофман
  5.Последната песна - Николас Спаркс
  Сега засега овие ми се омилените 5. Најмногу омилени имам од Николас Спаркс зашто ми е омилен автор , писател :wasntme:
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.875
  1. Ана Каренина - Лев Николаевич Толстој
  2. Иван Грозни - Валентин Иванович Костиљов
  3. Ѕвонарот на Богородичната црква во Париз - Виктор Иго
  4. Оркански височини - Емили Бронте
  5. Идиот - Фјодор Михајлович Достоевски


  Па има уште книги, но ова е мојот топ 5 за сега :)
   
  На Eli23, QueenElena, AnaKarenina и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.561
  1. Норвешка шума - Харуки Мураками
  2. Игра со стаклените монистра - Херман Хесе
  3. Љубов во време на колера и (Сто години самотија) - Габриел Гарсија Маркес
  4. Куцкамен - Хулио Кортасар
  5. Јужно од границата, западно од сонцето - Мураками и (Демијан - Хесе)

  Слободно пиши ми пенали Магнолија, ама не успеав да се задржам на 5, имам +2, партибрејкер :P . Ме изнамачи бројчево 5, не можев да одлучам што да исфрлам никако, посакав дури и цело мислење да си го дилитнам поради тежината на одлуката :worried: .

  Долг период светото тројство на литературата ми го сочинуваа Мураками, Маркес и Хесе, го сретнав скоро и Кортасар фигуративно секако, не буквално и дефинитивно е во моите фаворити мајстори на перото. Овие автори посебно ми се блиски поради тоа што оние ексцентрични навидум ликови, кои се необични и свои поради својот целосен неконформизам, кои кај другите автори играат споредни улоги и будат амбивалентни чувства, овде се централни ликови и во стожерот на дејствието и се прикажани симпатично нормализирани (колку што се може) со цела своја посебност. Не мора да потенцирам дека ако некогаш би добила желба да се поистоветувам со лик од дело, мојот избор дефинитивно ќе падне на некој ваков лик. Затоа мојот моментален избор им дава предност на овие автори.

  Инаку доколку сакам да наведам омилени книги за анализирање на човечката природа и карактери, ќе мора да ги споменам руските класици, од кои на Достоевски му давам блага предност во однос на Толстој.
   
  На SV1911, Eli23, QueenElena и 4 други им се допаѓа ова.
 5. senjorita-v

  senjorita-v Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  724
  Допаѓања:
  2.467
  Пол:
  Женски
  1.Сто години самотија-Габриел Гарсија Маркез
  2.Злосторство и казна-Достоевски
  3.Доријан Греј-Оскар Вајлд
  4.Оркански височини-Емили Бронте
  5.Мостовите на округот Медисон (заборавив од кој писател е)
   
  На Eli23, QueenElena, Magnolija и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. INSIDIOUS

  INSIDIOUS Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  511
  1. Оркански височини - Емили Бронте
  2. Девојката со тетоважа на змеј - Стиг Ларсон
  3. Невеста во Бориџии - Џин Калогридис
  4. Папата Јована - Дона Вулфокс Крос
  5. Ана Каренина - Л.Н.Толстој
   
  На Eli23, QueenElena и WhiteSwan им се допаѓа ова.
 7. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  6.013
  Пол:
  Женски
  Секоја прочитана книга остава трага на мене, се приврзувам и воодушевувам на секоја книга, ама ете ќе издвојам 5 што прво ми паѓаат на памет (по случаен редослед):

  Браќа Карамазови - Достоевски
  Quo Vadis - Хенрик Сјенкјевич
  На пат - Џек Керуак
  Крпен живот - Стале Попов
  Сто години самотија - Габриел Гарсија Маркес


  Има многу книги кои не се на листата, но ете има по еден претставник од повеќе литературни правци, кои оставиле печат на мене во одреден период од мојот живот. :)
   
  На Magnolija и LivingGlam им се допаѓа ова.
 8. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.512
  1. Сенка на Ветрот - Карлос Руиз Зафон
  2. Во постела со демонот - Ерика Јонг
  3. Како вода за чоколада - Лаура Ескивел
  4. Невеста во Борџии - Џин Калогридис
  5. 100 години самотија - Габриел Г. Маркез

  p.s. Имам уште 1о. :lol:
   
  На DeRose и Springy им се допаѓа ова.
 9. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.543
  Моментално на овие можам да се сетам за да ги издвојам, иако ги има многу повеќе :)

  1.Дамата со камелии - Александар Дима, синот
  2.Мемоари на една гејша - Артур Голден
  3.Дневникот на Сузан за Николас - Џејмс Патерсон
  4.Под мермерно небо - Џон Шорз
  5.Копилето од Истанбул - Елиф Шафак

  Ова се 5 -те книги кои можам да ги издвојам дека ми оставиле најголем впечаток :)
   
  На SV1911 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  771
  Навистина е тешко да се одлучи човек само за 5 книги но едни од моите омилени се следниве:

  -Оркански височини - Емили Бронте
  -Победникот е сам - Пауло Куељо
  -Убиство во ориент експрес - Агата Кристи
  -Чистач (Крив Правец 2) - Димко Тасевски Дитас
  -Злосторство и казна - Достоевски
   
  На DeRose му/ѝ се допаѓа ова.
 11. aquafortune

  aquafortune Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2010
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  23
  1.Играта на ангелот-Карлос Руиз Зафон
  2.Кодот на Да Винчи- Ден Браун
  3.Сенка на ветрот- Карлос Руиз Зафон
  4.Храмот на Инките- Џејмс Ролинс
  5.Јас,Мона Лиза - Џин Калогридис ( Невеста во Борџии )
   
  На QueenElena, 1209 и Magnolija им се допаѓа ова.
 12. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.958
  Допаѓања:
  52.042
  Пол:
  Женски
  1. Браќа Карамазови - Ф. М. Достоевски
  2. Идиот - Ф. М. Достоевски
  3. Дневникот на писателот - Ф. М. Достоевски
  4. Мајсторот и Маргарита - Михаил Булгаков
  5. Малиот принц - Антоан де Сент-Егзипери

  Тежок избор, но засега ова би била мојата листа.
   
  На SV1911, Eli23, QueenElena и 7 други им се допаѓа ова.
 13. Kasha

  Kasha Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  1.724
  Допаѓања:
  3.262
  1. Ана Каренина - Толстој
  2. Кујна - Лили Прајор
  3. Времето на лалињата - Дебора Могах
  4. Пиреј - Петре М. Андреевски
  5. Под мермерно небо - Џон Шорз


  и не ја рачунам баш како книга, повеќе стихозбирка ,,Дениција“ од Петре М. Андреевски - совршено!
   
 14. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  5.084
  Клетници
  Злосторство и казна
  Долг пат до дното
  Пиреј
  Ликос
   
  На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  75
  1. Кодот на Да Винчи - Ден Браун
  2. Исповедта на една акушерка - Дајен Чемберлен
  3. Убиство со огледала - Агата Кристи
  4. Ангели и Демони - Ден Браун
  5. Брида - Пауло Коелјо
   
 16. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.490
  1. „Вештица“ - Венко Андоновски
  2. „Оркански Височини“ - Емили Бронте
  3. „Малиот Принц“ - Антоан де Сент-Егзипери
  4. „Илјада неверојатни сонца“ - Халед Хосеини
  5. „Мемоарите на една гејша“ - Артур Голден
   
  На Eli23, QueenElena, starbucks и 3 други им се допаѓа ова.
 17. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  668
  Допаѓања:
  538
  Папата Јована-Дона Вулфолк Крос
  Кум-незнам кој беше авторот
  Гнјев анџела-Сидни Шелдон
  Мемоарите на една гејш-Артур Голден
  А потоа...-Гијом Мисо
   
  На Eli23 и NoellePage им се допаѓа ова.
 18. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.329
  Допаѓања:
  6.903
  Пол:
  Женски
  1. „Игрите на гладните“ - Сузан Колинс
  2. „Се плашите ли од теминицата“ - Сидни Шелдон
  3. „Ништо не трае вечно“ - Сидни Шелдон
  4. „Шоља чај“
  5. „Подарок“ - Даниела Стил

  Ова е само дел, ама ај да останам коректна можам да напишам уште 15 во истиот момент :D
   
 19. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.770
  „Убиство во Ориент Експрес“ - Агата Кристи
  „Фантастичниот господин Лисец“ - Роалд Дал (прочитана во рекорден број пати во раното детство)
  „Вештица“ - Венко Андоновски
  „Гордост и предрасуда“ - Џејн Остин
  „Бојан“ - Глигор Поповски
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Princess.S

  Princess.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  651
  „Сама“ - Г.П.
  „Туника“ - В.П.
  „Идиот“ - Ф. М. Достоевски.
  „Ана Каренина“ - Л. Н. Толстој.
  „Оркански височини“ - Е. Б.

  за сега, со тешко срце, само овие ке ги напишам, но еxpect me again!
   
  На jelena.rozga му/ѝ се допаѓа ова.