Ваши постигнати резултати (слики)

Дискусија во 'Фитнес' започната од Cherry1555, 4 април 2013.

 1. ku4ence

  ku4ence Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.579
  Пол:
  Женски
  Ја мислев дека сум супер дупер згодна се додека не открив дека постој ваква тема на фемина ;( Од денеска почнувам здрав живот, ви ветувам и ќе ви се исфалам тука, после некое време! :mm: :muscle:
   
  На sanjaeva му/ѝ се допаѓа ова.
 2. oraiaeleni

  oraiaeleni Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2014
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  107
  Мислам дека станува збор за недоразбирање, од твоја страна. Јас не прашав како се мери пулс, тоа од основна култура го знае секој од нас, а да не зборувам...ако е и нешто повеќе од тоа. Вака, значи: постои граница во која треба да изнесува вредноста на пулсот за време на аеробната физичка активност а која се пресметува со формула која ги зема предвид висината, тежината...во секој случај значи при физичка актиивност срцето не смееме да го доведеме во прединфаркна состојба. (Во меѓувреме го најдов тоа што го барав, од 220 се одзема возраста, го добиваме максималниот пулс, па од ова се одзема пулсот во мирување, па следи уште малку математика а има и понова). За полесно, постојат гаџети кои тоа го прават за вас (нас), е сега колку може да се верува на истите, не знам.
  Инаку личен тренер е категорија доста популарна во последно време особено меѓу скопските снобови, не велам дека е тоа лошо, иако понекогаш ми е смешно кога ќе видам како некоја фуфа се експонира со тоа, као еве глејте ме чудете се, вежбам со личен тренер па така личен тренер како категорија станува гаџет сам по себе на скопскиот крем (т.е. шлаем).
  Мене ми е сосем ок ова што го правам, точак, вежби со тегчиња, понекогаш рандом, понекогаш со цд, бар сега ги има илјадници...). Не би земала никакви суплементи, протеини и сл, само сакам еден амксимум од она што може да се добие од еден комплетен фитнес во домашни услови.
  Поздрав :hug:
   
 3. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  2.186
  Допаѓања:
  2.417
  Пол:
  Женски
  Не знам како да ти објаснам ама еве ќе се обидам. Имам предмет Физиологија на труд, практичното ни е баш ова за кое што ти прашуваш...
  Правиме одредени вежби со тегови, во одреден временски интервал и на секои две минути мериме пулс, фрекфенција на дишење, температура, и крвен притисок.
  Истото го правиме и за друга вежба која што вклучува кардио - возење на точак во нашиот случај и повторно се мерат истите параметри.

  Од се она што го имам поминато на факултет ако ти е од корист ќе ти го кажам следново.
  При тешка мускулна работа пулсот се зголемува два до три пати - значи ова ти е нормалата при физички активности, а при краткотраен максимален напор и до 200 удари во минута, така да кај лица на возраст од околу 20 тина години има некаде околу 195-200 удари во минута. Максимално зголемување се јавува при овие вежби ти што ги изведуваш, поинтензивните, кои напоменувам дека не вклучуваат отпор како на пример први возење со точак.

  Ако мериш фрекфенција на дишење при максимална физичка активност би требало најмногу да ти изнесува 40-50 респирации во минута.

  Мах пулс можеш да пресметаш според ова:
  МАХ = 220 - ( годините )
  На.пр - имаш 30 години,

  Максималниот пулс е 220 - 230
  во случајов максималниот пулс е 190 за лице од 30 години


  ИМА 5 ЗОНИ ЗА ФИЗИЧКА АКТИВНОСТ

  1.ЗОНА НА ЗАГРЕВАЊЕ
  Зона каде го оптеретуваме срцето со 50-60 % од максималниот пулс

  2.ЗОНА НА СЛАБЕЕЊЕ
  Зона каде го оптеретуваме срцето со 60-70 % од максималниот пулс


  3.КАРДИО ЗОНА- се постигнуваат најголемите придобивки од вежбањето
  Зона каде го оптеретуваме срцето со 70- 80 % од максималниот пулс


  4.ЕКСТРЕМНА ЗОНА- ја практикуваат само професионалци - максимално 10-20 минути дневно
  Зона каде го оптеретуваме срцето со 80-90 % од максималниот пулс


  5.ЕКСТРЕМНА ЗОНА - која е опасна и тука ти треба надзор од личен тренер или лекар
  Зона каде го оптеретуваме срцето со 90-100 % од максималниот пулс

  Имате тука и неколку калкулатори автоматски да си пресметате за неколку параметри
  http://www.forevernutrilean.com/ForeverLeanMacedonian/calculators.html

  Се надевам дека барем малку помогнав, и дека постов ќе биде на другите од корист иако од стеф очекував ваков одговор затоа што гледам дека е доста упатен во оваа област :)
  А во однос на првата реченица од предходниот пост, само се надоврзав на девојката над мене која имаше пишано дека се мери 15 секунди :)

  Поздрав :)
   
  На rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr, sugarlips, oraiaeleni и 2 други им се допаѓа ова.
 4. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.022
  Исти па и подобри резултати можат да се постигнат (зависи кој што сака да постигне) и без лични тренери и теретани, да не ги спомнуваам хемиите што ги пиете и суплиментите. Од друга страна буквално се што треба може да се најде многу лесно на интернет без да се потроши огромна сума на пари на личен тренер на пример. Нема тука некои селебрити кои немаат основни познавања од тоа како функционира телото па да им треба личен тренер кој ќе ги просветли, само обични девојки со обични желби и потреби. Што и да вежбаш и каква физичка активност и да правиш ќе постигнеш резултати и здраво и убаво тело, не се потребни секогаш справи, тегови и чуда. Едноставно искочи трчај не ти треба ни тренер ни теретана ни ништо, бесплатно е. ;)
   
  На kikikikirika, Nausicaa, simoncelicius и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Avenged

  Avenged Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  1.485
  Пол:
  Женски
  Гледам темаваа не е многу активна,зашто така.. И јас да ставам нешто ајде :hai: :wasntme: не е којзнае што,ама сепак ..
  IMG_20150130_000441.jpg
   
  На Nigredo Odor, diskreten32, valton и 29 други им се допаѓа ова.
 6. mackica1

  mackica1 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2012
  Пораки:
  467
  Допаѓања:
  1.706
  Пол:
  Женски
  woow good job 8)
   
  На Avenged му/ѝ се допаѓа ова.
 7. srhsejbsk

  srhsejbsk Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  1.186
  Допаѓања:
  9.084
  Пол:
  Женски
  Ај нека живне темава :D
   
 8. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.283
  Допаѓања:
  9.090
  Пол:
  Машки
  Кога вежбаме не треба да вежбаме со единствена цел за физичкиот изглед. Мака ми паѓа кога ќе видам у теретана дечки и девојки депресивни, без воља за вежбање и од врв на Водно се гледа дека не дошле да спортуваат и да уживаат во тренингот, туку дошле со став дека тука се мачат само за да добијат некаков добар физички изглед. Обично таквите се откажуваат после неколку месеци и не постигнуваат никакви резултатити или пак и да постигнале нешто, за кратко време се враќаат на старата форма :)
  Затоа тренингот треба да го гледаме како добро време од нашето секојдневие, како стил на живот, како здравје, како место за забава, да си одиме со пријатели и да си се дружиме таму со нив исто како што ние машките идеме на пример на фудбал и не се мачиме кога трчаме по топката, туку уживаме во тоа.
   
  На kikkki, Сунѓерот Боб, crazylady и 12 други им се допаѓа ова.
 9. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.713
  Допаѓања:
  5.042
  Пол:
  Женски
  Тогаш како иди, одиме во библиотека за да изгледаме добро со книгата в раце ?

  Најголем мотив за физичка активност е промена на физионимијата, па со тоа нели иде и животниот стил. Ако изгледаш добро ќе се чувствуваш добро. Комплексите водат во депресија. Ретко кој се алармирал првенствено заради здравствена состојба, реалноста е таа. Како сакате речете, така е. Ќе живеат со холестероли и ќе земат хемија, ама без бицепс нема живот.

  Вежбам без воља - Никој, никогаш.
   
  На 1209 и Дакноманиак им се допаѓа ова.
 10. Mini90

  Mini90 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2014
  Пораки:
  529
  Допаѓања:
  2.115
  Пол:
  Женски
  10417599_369706099860234_6195705697132573663_n.jpg сега за сега вака, па идеме на подобро :muscle:
   
  На diskreten32, valton и Херкул им се допаѓа ова.
 11. Дакноманиак

  Дакноманиак Активен член

  Се зачлени на:
  7 април 2015
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  59
  Пол:
  Женски
  Најголем дел од младинава вежбаат за да излгедаат убаво за себе и за другите, и најискрено според мене промената на телото во текот на вежбањето е мотивација што те бутка да продолжиш понатаму , од почеток секој се осеќа депресивно (зависи исто така од преголеми очекувања за краток период и форсирање) и сака да се откаже бидејќи подолго време бил навикнат на седење ама после кога ќе стане навика е убаво и полесно, си имаш организирано се само ти преостанува да го исполниш.
   
 12. ma4enceEdno

  ma4enceEdno Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  461
  Ајде една слика за да живне темата :mm:
   

  Прикачени фајлови:

  • photo 1 (3).JPG
   photo 1 (3).JPG
   Големина на фајлот:
   42,1 KB
   Прегледи:
   961
  На diskreten32, valton, majstore и 21 други им се допаѓа ова.
 13. Miss.N

  Miss.N Популарен член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  982
  Допаѓања:
  1.333
  Пол:
  Женски
  како ослаби толку многу :)
   
 14. Cvekjence

  Cvekjence Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 септември 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  198
  Девојки БРАВО !! Оваа тема не е за идни мајки, ќе ја одбегнувам барем на некое подолго време :)
   
 15. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.595
  Допаѓања:
  5.291
  Сaкaм пoмoш..
  Кaкви вежби дa прaвaм зa зaдникoт-кoгa oдaм oд стрaнa ми се гледa кaкo ,,излевa,, .... и внaтрешнaтa стрaнa нa нoзете кaкo дa ги oслaбaм... a зa стoмaчни пoбргу дa дoбијaм пo кoлку дa прaвaм и кoи вежбии.. јaс прaвaм стoмaчни нo ништo не ми се пoзнaвa..
   
  На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
 16. untitled12

  untitled12 Активен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2015
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  31
  Прекрасно ! Што вежбаш мила ?
   
 17. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  959
  Допаѓања:
  1.781
  Пол:
  Женски
  Строго Brazil Butt Lift програмата, симни си ја од www.thepiratebay.com + склекови, вежби од Jen Selter и многу пешачење.
   
  На Mina_Z му/ѝ се допаѓа ова.
 18. MMReb

  MMReb Нов член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2015
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  za sega 21kg minus
   

  Прикачени фајлови:

  • ххх.jpg
   ххх.jpg
   Големина на фајлот:
   56,8 KB
   Прегледи:
   947
  На diskreten32, valton, galapce и 9 други им се допаѓа ова.
 19. j......s

  j......s Активен член

  Се зачлени на:
  25 март 2015
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Како успеа да ослабиш олку и за колку време?
   
 20. DeepBlue

  DeepBlue Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  1.091
  can you see me?
  [​IMG]