1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вевчански карневал

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од miljkovic, 27 декември 2010.

 1. miljkovic

  miljkovic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  363
  Бидејќи сум од Вевчани, а и се ближи Василица, сакам да ги слушнам вашите мислења за нашиот Вевчански карневал! Дали сте биле некогаш како сте поминале...Дали сакате да дојдете да го посетите?
  Тука ја ставив темата бидејќи не знаев кое е соодветното место, па слободно можат администраторите да ја преместат! ;)
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Сум била неколку пати и стварно немам коментар. Алал да им е на луѓето, од кај црпат инспирација? А и костимите не се ради-реда направени, баш се добро изработени и обмислени.
  Како малечка ми беше страв искрено :D :D особено од оние кои скокаат како со коси некои на главата... ауу страв и трепет ми беа :D
   
 3. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.554
  Лелееееееееее Вевчаниииии го обожавам не само карневалот цело Вевчананиии леле тоа е најубавото место во западна Македонија (да се разбереме јас сум од другиот крај на Македонија :) ) Имам одено на карневал и прекрасно е леле браво за вевчанци стварно се држава . Кој не е бил во Вевчани мора да обавезно да иде тоа не се испушта ;)
   
 4. miljkovic

  miljkovic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  363
  хахаха многу повеќе вие го промиравте од мене! :) Хипица ние жевееме за тој ден...365 дена ние се подготвиваме за таквиот настан и мора да се има инспирација!
  Иначе и јас како мала многу се имам плашено од маските, ама затоа сега секоја година се маскира и ја ги плашам малоте дечиња се салам ;) ;)
  Епа повелете и оваа година се надевам дека најубаво ќе си поминеме! :)
   
 5. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  242
  "Держава" Вевчани RULES! :D
  Карневалот си е супер - одлично смислени костими, расположение на ниво, алкохол во неограничени количини.... мераци. Лани бев и не ми се допадна едни ненормални маскирани во војници и онака пијани пукаа како во војна да бевме. Има и многу вулгарни маски - можат бар малку со усул да одат сепак има и мали деца што ги гледаат.
   
 6. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Три пати сум била и си поминав незаборавно. Едвај чекам пак да дојде Василица, оставам и учење и дечко и се, за Вевчани. Еднаш беа дојдени од некоја невладина организација - странци и се чуделе какви ни се овие обичаи на нас македонците, што сме сите пијани за карневалот :D
  Никако не смее да се заборави и клубот "Фросина", после церемонијата, таму продолжува журката до раните утрински часови.
  Една од најдобрите манифестации во државава! Се надевам дека уште многу години ќе ја негуваме.
   
 7. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Во Вевчани сум просто заљубена, а за карневал барам придружба. Никој не се нафатил да ме дружи до таму, а толку сакам да одам.
  Сум била на сличен карневал во Банско и иако се плашев од прва, потоа ја видов уметноста која ја гледав цело време пред себе. :)
   
 8. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.554
  Во Вевчани просто сум заљубена прекрасно, совршено мирно местенце секогаш кога и да отидам беспрекорно уживам, прекрасен народ се. Жал ми е што оваа година нема да можам присуствувам на карневалот за уште поголема моја жал ќе настапуваат Црвена јабука и Азра, жал ми е што нема да присуствувам :(
   
 9. bal0n43

  bal0n43 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  81
  Вевчани е рај, како за очи така и за душа. Прво ми е на листата омилени места во Македонија. Сум го посетила неколку пати, но никогаш за време на карневалот. Најчесто карневалот го гледам на телевизија ако даваат нешто. Чинам дека е сличен со тој што го имаме ние во Прилеп за празникот Прочка.
  Интересни маски, замисли, креации.
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 10. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  Не сум напишала впечатоци, нели?
  Оваа година, на мое големо (поголемо не можеше да биде) инсистирање бев на Вевчанскиот карневал.
  Всушност, прв пат одам на карневал. И, искрено да ви кажам, бев фасцинирана.
  Оригиналност, креативност, успешна изведба, се собрано на едно место. Во Вевчани!
  Маски кои ја отсликуваат нашата реалност, говорат отворено за она што сакаме да го кажеме, а друг пат не можеме... Бркање на злите духови. Уплав добив од тие во црвено облечени кои пафтаа со опашки и лисици. :D
  Обама, Саркози, претставници на ЕВН овај на ЕБАНА, палење на грчкото знаме, летање за Европа, Титови пионири и уште еден куп други... Навистина преубаво.
  Дефинитивно вреди да се посети. :)
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 11. BlondeGirl8

  BlondeGirl8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  252
  Допаѓања:
  115
  Јас сум бидена и многу ми се има допаднато многу е јако се некакви маски кога ке измислат и тоа има многу што од разни земји идат поради овој карневал кој е станат многу популарен :D :D :D
   
 12. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.172
  Допаѓања:
  28.344
  Пол:
  Женски
  Прекрасни маскииии, заљубена сум во Вевчанииииии... :@ :puke: |(
   
 13. x-MajaEsposito-x

  x-MajaEsposito-x Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  1.730
  Допаѓања:
  3.494
  Пол:
  Женски
  Вевчани како место е прекрасно: мало, скромно, со безценета природна убавина идеално за посета но за вевчанскиот карневал, немам такви впечатоци. Според мое мислење тоа е само еден карневал кој ја почитува долгата традиција; што е за почит, ништо повеќе.
   
 14. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.521
  Допаѓања:
  72.367
  Пол:
  Женски
  Јас досега не сум била но сега имам можност. Е сега, проблем е што мразам гужва и не знам дали наредна година да одам или не. :D
   
 15. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.350
  Допаѓања:
  10.435
  Не сум била, но што според вас треба да се види, сместување каде и за колку пари, јадење каде, превозот како е Скопје - Вевчани, поврзани ли се добро?
   
 16. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.425
  Допаѓања:
  170.547
  Пол:
  Женски
  Апартмани Шутиновски ама многу далеку ми се некако, апартманите на Виа Игнациа, Кутмичевица, Вила од Алула, Домаќинска куќа..
  Јадење во истиве од погоре освен во Шутиновски..
  Пари - како низ цела МК..
  Превоз - не знам, со кола одевме..
  Самото Вевчани е приказна за себе, да се прошета..
  И водопадите обавезно..
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Kate Rina 93

  Kate Rina 93 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2018
  Пораки:
  3.292
  Допаѓања:
  47.467
  Пол:
  Женски
  Сакаме утре да одиме во Вевчани. Карневалот е утре нели? Преку ден е? Некоја информација да ми кажете:D:*