Венчаницата по свадба?

Дискусија во 'Свадба' започната од Snow-Queen, 26 април 2013.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.955
  Пол:
  Женски
  Што направивте со венчаницата по свадбата, имам чуено некој си ја изнајмувал, некој у паковка и фино лепо до крај на живот таму,...некој пак ја продал....? Што направивте вие? Дали се каете за цената што се ја платиле?, или пак со секое нејзино гледање ви се будат спомени?
   
 2. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.655
  Допаѓања:
  19.677
  Пол:
  Женски
  сноу бе како компјутер си :clap: имас одлиЧни теми :)

  јас мојата си ја имам дома за успомен и не би ја продала никако :) заедно со оделото на мојот се во насата соба за успомен од денот на насата свадба :)

  намерно ги купивме без да изнајмиме бидејки сакавме да ги имаме кај нас и да бидата нас успомен :)
   
 3. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.222
  Пол:
  Женски
  Јас не носев венчаница, туку бел свечен фустан. Фустанот изгледа како венчаница. Го чувам дома.
   
 4. do-re-mi

  do-re-mi Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2013
  Пораки:
  608
  Допаѓања:
  11.019
  Сериозно размислувам за trash-the-dress фотосесија. Ама не веднаш по свадба, туку на првата годишнина од брак. Tака да, ќе го почувам една година и ајт со здравје. Што има толку да му се тресам ... Фотографиите се од доволни за спомен. :D
   
 5. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.683
  Допаѓања:
  24.964
  Е тоа е тоа кое најчесто предизвикува да изнајмиме наместо да купиме невестински фустан :!:
  По свадбата мајка ми ја испра, ја спакува убаво и си стои во плакарот! Некогаш помислувам дека 650 евра собираат прашина во плакарот а мене сега во моментот баш добро би ми дошле тие пари за да си купам неколку работи кои ми фалат по дома!
  Од друга страна пак ми се чини и сега да треба пак невеста да бидам јас мислам дека пак би сакала да го имам фустанот специјално за мене па на темата ,,изнајмување,, ни муабет не се прави!

  Имаше неколку идни невести (мои блиски) кои сакаа да го земат од мене мојот фустан ама да додадат некои детали за да не се познава дека е мојот фустан...се разбира не ми се даваше!
  И така мојот невестински фустан ќе си стои во плакарот неискористен и засега не размислувам да го продадам или изнајмам!
   
 6. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.955
  Пол:
  Женски
  После колку време ја исправте венчаницата?
   
 7. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.208
  Допаѓања:
  16.779
  Пол:
  Женски
  Уште не сум ја испрала венчаницата а сум слушнала(бабини деветени) дека не се перела до една година од свадбата |(
   
 8. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.955
  Пол:
  Женски
  ^И јас уште ја немам испрано, ама си велам 1 година е мноооогу....сепак е прљава,испотена.
  Баш со свекрва ми правев муабет ете нека се 40 дена. Ама па 1 година е мнооогу.
   
 9. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.208
  Допаѓања:
  16.779
  Пол:
  Женски
  ^ Е добро де, кај толку се брзаш? Да не ја носиш пак? :rofl:
  Остави ја таму, покриј ја со кесата или било што во што ти ја дале и нека стои на закачалка.
  Да не те гризе суеверие после зашто си ја испрала :lol:
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.222
  Пол:
  Женски
  Јас не го исправ фустанот. Напишав фустан, бидејќи не носев венчаница. Од свадбата поминаа 2 години. Прв пат слушам дека венчаницата не требала да се пере додека не помине 1 година од свадбата.
   
 11. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.539
  Јас не сум мажена, ама за на мајка ми да си кажам .. Со сестра ми двесте пати по карневали невести се имаме правено со венчаницата :D Абе се во свое време, сега така си стои..
   
 12. bile1986

  bile1986 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  185
  Пол:
  Женски
  јас си ја чувам мојата и некев да изнајмам бидејки сакав да биде лично моја само јас да ја носам и да си ја гледам и да се подсеќам на свадбата.го однесов на хемско после еден месец од прилика и првпат тука читам дека нетребало да се пери една год па нели изнајмените фустани одма по враќањето ги носат на хемиско :)
   
 13. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  858
  Допаѓања:
  6.892
  мојата венчаница е спакувана во кеса
  кеса за вакумирање капути и е со закачалка
  и ене ја си стои во плакар :)
   
 14. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.024
  Јас само што ја собрав, сега го чека моментот кога ќе отиде на хемиско, зошто целата е извалкана на краевите.
   
 15. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.955
  Пол:
  Женски
  Случајно ако си суеверна и по адетите, да знаеш дека не треба одма да ја переш.
   
 16. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.024
  Знам, ми кажа и вчера :P не ја исправ, само заборавив да те прашам колку време да чекам ? :$
   
 17. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.655
  Допаѓања:
  19.677
  Пол:
  Женски
  јас не го перев фустанот,и Tака не беше многу извалкан и мирезен :)
   
 18. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.955
  Пол:
  Женски
  Викаат година дена.
  Ама ако ти е тоа многу, барем 40дена нека поминат.
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 19. pikolino

  pikolino Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2012
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  52
  Искрена да бидам јас ја исправ венчаницата после 5 дена па еве фала богу ништо ми се нема случено
   
  На Bozica1980, imelda и meU им се допаѓа ова.
 20. donna.17

  donna.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  1.704
  Допаѓања:
  4.985
  Пол:
  Женски
  И со мојата изгледа истото ќе биде. Вакумирана и на закачалка.