Верска чувствителност

Дискусија во 'Религија' започната од NovusOrdoSeclorum, 26 февруари 2012.

1. NovusOrdoSeclorum

NovusOrdoSeclorum Популарен член

Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    808
    Допаѓања:
    1.685
    Разбирам дека секој човек има право на свои верувања и гледишта и дека уште помалку некој смее да го потценува или исмејува поради тоа, но некои луѓе одат веќе во друга крајност. Се лутат дури и ако нешто спомнеш во врска со нивната вера, а секаков вид на коментирање го сфаќаат злонамерно. Пред извесно време седевме со друштво и разговаравме и нешто сосема информативно прашав зашто припадниците на некои вери не јадат свинско месо и една која што мислам дека беше муслиманка или еврејка (ич не се сеќавам) буквално ми се нафрли како смеам да и ја навредувам верата, да ставам во прашање такви работи, буквално направи како да плукам врз нејзината вера, навредувајќи ме. Како тоа да е некаква табу-тема за која што не смеам ниту да помислам.
    Дали сте биле и вие во некаква слична ситуација?

2. aerodrom

aerodrom Истакнат член

Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    82
    Ах гаволот не му дава човекот да се интересира за вистината!

3. N.Kety

N.Kety Популарен член

Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.758
    тоа што изреагирала така било мн ниско од нејзина страна..

4. Bitter-Sweet

Bitter-Sweet Форумски идол

Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    8.606
    Допаѓања:
    48.887
    Се најдов пред некој ден во спор во друга тема каде некои членови мислеа дека сум се налутила на атеисти кои не се согласуваат со мене. Супер тема каде можам убаво да се изразам во врска со тоа. :)
    Верската чувствителност можам да кажам е доста застапена и на тема религија секогаш се ствараат жестоки дебати, согласувања, несогласувања... особено на нашиве простори. Но, да кажам конкретно за мене. Прво, како што беше случај, доколку атеист не се согласува за нешто со мене, нема што многу бурно да реагирам, почитувам тоа што секој има право да верува или да не верува во нешто. Доколку атеист ме убедува дека нешто не е така како што јас верувам океј, ќе го проголтам тоа. Ме лути само кога верник од друга вера зборува нешто лошо за мојата. Мислам, како што ти го почитуваш твоето и како што е тоа за тебе свето, како што сигурно и ти не сакаш лошо да се говори за тоа твоето, така и јас не сакам, така и за мене моето е свето. Тоа е дел од мене и навредата кон верата е директна навреда и кон мене. Спрема тоа, јас за никоја религија немам ништо лошо да кажам. Тоа е светост. Верата е животот и идентитетот на човекот.

На Vitaly, Orthophill и Victorian им се допаѓа ова.
  5. ian somerhalder

ian somerhalder Истакнат член

Се зачлени на:
    4 јули 2016
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    135
    Секој со својата религија...многу нормално...но ништо лошо и да прашаш за друга религија...други традиции,обичаи...јас сум христијанка и имам другарка муслиманка со која бевме разговарале за нашите обичаи и нивните на свадба,кога се роди бебе и така...и ме интересира тоа,едноставно интересно ми е да слушам,а и да раскажувам секако

6. HUNK

HUNK Истакнат член

Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.029
    И јас сум нацист,ама никогаш ја немам прочитано Мајн Кампф..
    Ако ме разбираш што сакам да кажам :)

На Orthophill и Victorian им се допаѓа ова.