Верска чувствителност

Дискусија во 'Религија' започната од NovusOrdoSeclorum, 26 февруари 2012.

 1. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  808
  Допаѓања:
  1.685
  Пол:
  Женски
  Разбирам дека секој човек има право на свои верувања и гледишта и дека уште помалку некој смее да го потценува или исмејува поради тоа, но некои луѓе одат веќе во друга крајност. Се лутат дури и ако нешто спомнеш во врска со нивната вера, а секаков вид на коментирање го сфаќаат злонамерно. Пред извесно време седевме со друштво и разговаравме и нешто сосема информативно прашав зашто припадниците на некои вери не јадат свинско месо и една која што мислам дека беше муслиманка или еврејка (ич не се сеќавам) буквално ми се нафрли како смеам да и ја навредувам верата, да ставам во прашање такви работи, буквално направи како да плукам врз нејзината вера, навредувајќи ме. Како тоа да е некаква табу-тема за која што не смеам ниту да помислам.
  Дали сте биле и вие во некаква слична ситуација?
   
 2. aerodrom

  aerodrom Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2010
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  82
  Ах гаволот не му дава човекот да се интересира за вистината!
   
 3. N.Kety

  N.Kety Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  1.219
  Допаѓања:
  1.758
  тоа што изреагирала така било мн ниско од нејзина страна..
   
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.606
  Допаѓања:
  48.887
  Пол:
  Женски
  Се најдов пред некој ден во спор во друга тема каде некои членови мислеа дека сум се налутила на атеисти кои не се согласуваат со мене. Супер тема каде можам убаво да се изразам во врска со тоа. :)
  Верската чувствителност можам да кажам е доста застапена и на тема религија секогаш се ствараат жестоки дебати, согласувања, несогласувања... особено на нашиве простори. Но, да кажам конкретно за мене. Прво, како што беше случај, доколку атеист не се согласува за нешто со мене, нема што многу бурно да реагирам, почитувам тоа што секој има право да верува или да не верува во нешто. Доколку атеист ме убедува дека нешто не е така како што јас верувам океј, ќе го проголтам тоа. Ме лути само кога верник од друга вера зборува нешто лошо за мојата. Мислам, како што ти го почитуваш твоето и како што е тоа за тебе свето, како што сигурно и ти не сакаш лошо да се говори за тоа твоето, така и јас не сакам, така и за мене моето е свето. Тоа е дел од мене и навредата кон верата е директна навреда и кон мене. Спрема тоа, јас за никоја религија немам ништо лошо да кажам. Тоа е светост. Верата е животот и идентитетот на човекот.
   
  На Vitaly, Orthophill и Victorian им се допаѓа ова.
 5. ian somerhalder

  ian somerhalder Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2016
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  Секој со својата религија...многу нормално...но ништо лошо и да прашаш за друга религија...други традиции,обичаи...јас сум христијанка и имам другарка муслиманка со која бевме разговарале за нашите обичаи и нивните на свадба,кога се роди бебе и така...и ме интересира тоа,едноставно интересно ми е да слушам,а и да раскажувам секако
   
 6. HUNK

  HUNK Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2016
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  1.029
  И јас сум нацист,ама никогаш ја немам прочитано Мајн Кампф..
  Ако ме разбираш што сакам да кажам :)
   
  На Orthophill и Victorian им се допаѓа ова.