1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вести и информации од земјава и светот

Дискусија во 'Слободно време' започната од julie77, 17 мај 2011.

 1. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.044
  [​IMG]

  Еве нова тема, поттикната од постот на форумџика во СДК ... Гледам споделувате доста вакви информации што негативни или позитивни, па би требало да има тема посебна да не се мешаат во другите теми кои имаат друга намена.
   
  На Doozy и Marilyn-Monroe им се допаѓа ова.
 2. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  Ја освен политички рекламации и кампањи на ТВ не сретнав никаква друга информација, барем вчера :^)
   
 3. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.044
  Што и да е како информација или вест, случување тука и надвор, дали е тоа од медиуми или од сајтови и сл. добро е да се постираат или коментираат тука, а не во теми кои се со друга намена.
   
 4. lily-prune

  lily-prune Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  155
 5. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300

  за Било какви вести кој се поврзани со МК или се она што мислиме дека е забавно да се сподели со другите??
  http://www.time.mk/read/006182ee1f/9717ee0ea8/index.html
  нешто вакво, ако се мисли????
  пошто сакав да искоментирам од каде тоа на 12годишник толку слобода да носи ноже со себе???
   
 6. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  ^ Абе остави тоа што делеа летоци (патем, и јас се здобив со еден; човекот што ми го даде Македонец не беше, туку претпоставувам Афро-Американец), туку со кој памет им дозволиле толкав билборд да опнат кај мостот спроти Верото ново смајлиштосекрсти.
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 7. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.044
  Да, било какви информации, вести, новости, случувања ... итн. Како да сме Фемина ТВ медиум замислете си... ;) :D
   
 8. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300

  Јас видов огромен таков билборд и во Штип викендов...
  Баш ме интересира дали воопшто некој гледа што ставаат по тие билборди или по весниците, како реклама или само им се битни парите!!!
  Претеризаммм :swear:
   
 9. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.044
  ^^ А бе американцине просто уживаат во сервирање на негативни и бизарни информации ... Затоа што ништо попаметно и поубаво немаат да кажат.
   
 10. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Jас да си прашам,кој е овај гадафи,само го читам секаде,врска си немам од вести? :wasntme:
   
 11. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.964
  http://en.wikipedia.org/wiki/Muammar_Gaddafi

  Пробав објективно да ти го претставам, ама дефинитивно не можам. Батката е диктатор веќе 40 години, заарнето му е, има пари да не купи цела Европа сосе гаќи и е познат по тоа што околу него има гарда од женски војници кои морало да бидат девици. Гив ми а брејк. |(
   
 12. MissCupcake

  MissCupcake Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  263
  Исус бил геј?!

  GC Bryan, психолог и автор (Католик) , интервјуран неодамна за магазинот „ Out Smart“ – кој важи за хомосексуален, бисексуален и трансексуален магазин, дискутираше за тоа дека Исус имал сексуална врска со еден од неговите Апостоли.

  Неговата теорија е дека John the Baptist бил всушност потенцијалната љубов на Исус , а мотивот за ова тврдење е често дебатираната реченица во „Пеењето на Јован’’ 13:23 каде вели: „Сега постои опирање кон Исус“, близок приврзаник кого Исус го сакаше’’.

  Bryan веќе има зборувано за врска помеѓу лица од ист пол во Библијата, во книгата насловена „The Purple Triangle“. Тој за магазинот „Out Smart” истакнува дека на Исус гледа како на човек, а тоа е битно за јавноста која треба да има отворено мислење за Него. „Ова води кон следниот заклучок, всушност сите сме ќерки и синови (деца) на Господ, без исклучок“ – истакнува Bryan.

  Но, Bryan не е единствениот со овој став. Научниците, уште во 16-тиот век тврделе дека љубовта помеѓу Исус и Јован е повеќе од пријателска.

  Кралот James I од Англија, од кого произлезе авторизираната King James верзија на Библијата т.е сведоштвото за неговата врска со Војводата од Buckingham истакнува, „ Би сакал да зборувам во моја корист и да не мислам дека имам некоја мана, бидејќи Исус Христос го направи истото и затоа не може да бидам обвинет. Исус го имаше Јован, јас го имам мојот George“. Неодамна, контроверзниот теолог Robert Goss ја нарече врската помеѓу Исус и Јован „педерастична“, инсинуирајќи дека се работи за еротска врска помеѓу постар и помлад маж.

  Elton John, во еден статија за Parade Magazine истакнува: „ Јас мислам дека Исус бил милосрден, супер-интелигентен геј човек, кој ги разбирал проблемите на луѓето“.

  Од друга страна Bob Siegel во една статија за „ The Washington Post“ го демантира тврдењето на Elton John. Тој напоменува дека Исус ги повикал Израелците да ги почитуваат и да им се покоруваат на Еврејските свети записи, кои ја вклучуваат заповедта „ Не легнувајте со маж како што мажот легнува со жена, тоа е дегутантно“ . Siegel вели дека наместо да се премолчува темата за сексуалноста, тие се прилично прецизни во својот став за оваа тема. Иако Стариот Завет се смета за премногу архаичен во однос на нашите принципи, принципите на 21 век, тој истакнува дека во Новиот Завет св. Павле го проповеда простувањето на гревовите во кои е вклучена и хомосексуалноста – во Римјаните 1:26-27. Оние кои расправаат околу дозолувањето на Исус брак со личност од истиот пол, би требало да се спротистават, и да се осврнат на Siegel-овите Библиски докази дека хомосексуалноста во неа е недозволена, со самото прашање – „Како и од Кого е таа составена“.

  Овие неколку верзии толкувани од различни личности, може да значат дека сексуалната ориентација
  на Исус и Библискиот правец во однос на сексуалноста воопшто, се буквално изгубени во преводот.

  превземено од Идивиди
  Што мислите во врска со ова? Јас апсолутно не верувам! :x Ако беше така ќе беше нешто спомнато во Библијата дека е дозволена хомосекслуалност или нешто, јас во ова не верувам жално е... Го напишав истово и во сдк,но мислам дека заслужува тема за дискусија.
   
 13. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Сакам да кажам...

  Кои се тие научници? По што тие го утврдиле тоа? Па и со позитивен одговор, врз основа на што?
   
 14. Dadi4ka43

  Dadi4ka43 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  11
  Ова е толку бизарно за читање, што тера да се наежиш :doh:
  И не е само ова што се врти по весниците, туку те се нашле нови евангелија, те Исус бил женет, те кодови се дешифрираат...
  Поминаа 20 века и сега се најдоа паметни луге да го деградираат името на Исус. Очигледно некому многу му смета, а зошто :o
  Одговорот е во библијата, Исус го предскажува и сето ова на што сме сведоци денес.
   
 15. WhiteButterFly5

  WhiteButterFly5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  69
 16. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.701
  Допаѓања:
  1.919
  Пол:
  Женски
  Лек против неверство

  Хех, интересно, останува да чекаме. Времето ќе покаже :D
  Иако, ни мене не ми се верува. Ама се си бива :D
   
 17. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.464
  Кое е киндер детето ?

  Сите го препознавате- насмеаното синооко дете од киндер чоколатцата со толку бели заби што ја побива секоја теорија дека чоколадите...

  ...ги расипуваат забите.

  Кое е ова дете и што прави сега? Тоа е Линус Торвалдс, фински програмер, таткото на Linux кернелот. Во моментов живее во Бивертон (Орегон, САД) со својата жена Тов и трите ќерки.

  Вработен е во Open Source Development Lab, лабораторија која е финансирана од страна на конзорциумот на здруженијата кои го комерцијализираат Linux.
   

  Прикачени фајлови:

 18. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.456
  Јас да си кажам дека градот ми гори :( Искрено не ги сфатив сериозно пред една недела пожарите ама сега...Вчера изгореа едни од најубавите делови на Пелистер, денес гори и Пелистер и цел рид наоколу, имаше пожар и блиску до црквата св.Јован. Се знае дека некој намерно ги подметнува пожарите. Цел град смрди на чад. ;( Не сакам да изгори нашето богатство и не сфаќам ЗОШТО некој би сакал ?? :x :doh: :worried: :fubar: :doh: :doh: :doh:
   
 19. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.464
  Мислам немам коментар :( :( :(

  Верен и по смртта: Куче не се одвојува од мртвиот војник


  Американскиот маринец Џон Тумилсон загинал при пад на хеликоптер во Авганистан, а неговото куче едноставно не може да ја прифати таа загуба.

  Имено, за време на погребот на кој присуствувале околу 1,500 луѓе кучето не се одвојувало од ковчегот, што ја направило ситуацијата уште подраматична.

  Фотографијата која го обиколи светот ја снимила роднината на загинатиот, Лиза Пемблтон.

  „Кога ја видов жалната сцена, морав да фотографирам и да ја споделам атмосферата со јавноста“, изјави Лиза за медиумите.

  Тумилсон загина на шести август при пад на хеликоптер во кој настрадаа 38 војници.

  http://www.kimt.com/mediacenter/local.a ... id=2773559
   

  Прикачени фајлови:

  • 25.08kuce3.jpg
   25.08kuce3.jpg
   Големина на фајлот:
   73,3 KB
   Прегледи:
   91
 20. CaperucitaRoja

  CaperucitaRoja Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2011
  Пораки:
  467
  Допаѓања:
  320
  Пол:
  Женски