1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вести од светот

Дискусија во 'Политика и настани' започната од referentka, 24 јули 2018.

  1. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Сликава е од сега?
    Ме потресе, баш;(
     
    На buba4e89, WildMk, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Natural91

    Natural91 Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2017
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    @Mamli @Роберт 7 и што сакате да кажете дека заслужиле што гореле? (facepalm)
    Замислете некои Грци имале проблеми со рандом наци Македонци и сеа за одмазда го убиваат целото ваше семејство само затоа што е Македонско значи по ваша логика вие би ги оправдале убиците на вашите најмили (facepalm)
     
    На eli25, galapce, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
  3. faye

    faye Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    644
    Жално за луѓето. Греота е да мешате политика тука, со какви луѓе делам воздух..
     
    На eli25, galapce, Someonespecial и 7 други им се допаѓа ова.
  4. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    Колку што сум загрижен за жртвите во Сирија толку и за овие јужниве. Греота за децата!
    Грчката влада си е крива за ова и треба да си сноси одговорност.
    И оние кои ги подметнале пожарите, се знае каде треба да завршат.
    Греота беа и децата во Стајковци, Синѓелиќ, Инџиково...меѓу нив и моите деца.
    Па јас 15 дена не ги видов, а и куќата што 15 дена во фекалии ми тонеше немав време да ја спасувам делејќи храна и облека и физичка помош на оние кои поминаа многу полошо од мене.
    Џабе кукате, фатете се за работа и помогнете на обој кој е загрозен а е до вас, а не на стотици или илјадници километри од Македонија!!!
     
    На zalosna, Abeja, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.344
    Тоа што го мислам, поголемиот дел сте го кажале. И они имаат луѓе кои да видат дека во Македонија имало несреќа, ќе се радуваат и ќе пишуваат вакви постови по социјални мрежи, но тоа не е причина за и јас да го правам истото. Имаат и луѓе со кои сум имал супер однос додека сум бил таму. Никогаш не сум судел цела нација по поединци и не мислам дека некој треба да пати поради туѓи размислувања, дела и гледања на политичката состојба.
     
    На galapce, candy.cane, jacqueline.s и 9 други им се допаѓа ова.
  6. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.167
    Допаѓања:
    57.410
    Пол:
    Женски
    Мене па вие сте ми почудни на форумов. Ко да не знаете каде живеете. Што се чудите за Фиром, јас не се ни чудев кога ги читав коментарите, да не речам очекував. Пола од овие разгледајте профили, ќе видите дека на одмор таму одат. Ама лицемерен народ сме.

    Дека имаме претрпено ептен неправди од нив како држава, точно е, од нивна политика ние сме оштетени доста. И денес не мразат од дното на душата, Monkeydonians не нарекуваат, не колнат и тие верувајте. Многу крв сме проплукале од нив.

    Не ги сакам, најискрена да бидам. НО, јас никогаш не би им посакала вакво нешто, жал ми е и сочувствувам со секое семејство таму. Се надевам дека ќе успеат да ја стават ситуацијата под контрола. Никогаш не би посакала смрт некому, ваква трагедија не би посакала ни на најкрвав душман.

    Се надевам дека ќе се активираат и други држави и дека ќе помогнат за овој хорор најбрзо да се заврши.

    Ќе донирам и ако треба, иако пак ќе напоменам, воопшто не ги сакам како народ, ама сепак човечкиот живот е побитен од секоја емоција негативна која ја имам кон нив. Се надевам дека ќе се заврши се во најскоро време.
     
    На Amellie13, ane.bella, WildMk и 5 други им се допаѓа ова.
  7. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    Нареден пат прочитај ги првин постовите па реплицирај. Никој од нас не се радува на смрт на деца!!!
     
    На Abeja, SummerGirl и joy1 им се допаѓа ова.
  8. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Ќе скратите од вашите скапи одмори, нови бикини, коктели, шопинзи, ресторани, гардероба да помогнете на овие деца?

    https://www.donacii.mk/

    Тука се до вас. На само 10 минути.

    Не се ниту во Атина, ниту во Токио, ниту во Пекинг. Тоа се вашите комшии, сограѓани, соселани.
     
    На esperansa777, fana, eli25 и 12 други им се допаѓа ова.
  9. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    Браво!
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Сочувство до фамилиите на загинатите.. Господ нека им даде трпение...
     
    На hermosa, WildMk, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    @Роберт 7 ај прекини жити сè. На девојчево на кое му попуваш, колку што разбрав пред некој ден за тебе, може татко да ѝ бидеш (исто како и за мене), а стопати поголем човек е од тебе.
    Како не ви е срам со овие споредби? Од кога она христијанското „вртење и на другиот образ“ почнало да ви значи да се ситите на природни катастрофи на некој народ?

    Иронично, утре е годишнина од скопскиот земјотрес, и луѓе згрозени од вашата омраза се потсетуваат на историски податоци дека и Грција меѓу другите земји исто така донирала тогаш за нас. Исто и дека грчки пожарникари доаѓале на помош при шумски пожари во нашите јужни делови (Битола), пред неколку години.
    Ама дааа, сè ова е фејк њуз, само вашата омраза е вистинска и нормална!

    Имало членки со предци Егејци што ќе си ја сфателе лично (и демек оправдано со гнев) трагедијава како „карма“ (бљак). А како треба да си ги сфатат реакцииве оние членки кои се во врска или брак со млади Грци од сегашноста, кои немаат никаква врска со таа историја?
    И јас имам другарки со егејско потекло, па не знам никоја на таа карта да сее отров за политикиве. Ова го има само во мрачниот полуписмен „патриотски“ дел од фб/јутјуб и во категорија политика на форумиве.
    Страшно...
     
    На eli25, Ivan4e04, galapce и 11 други им се допаѓа ова.
  12. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Како народ сме за никаде ние. Кога беше поплавата ти текнува кој ја зема хуманитарната помош? Тие што не беа зафатени од поплавата дома си правеа магацини со хуманитарната помош. Јас со раце цели со рани бев да помогнам иако претходната ноќ се борев за гол живот. Додека некои се спремаа на одмор да одат. Не се секирајте ќе добијат хуманитарна помош доволна Грците. Во Германија се отворени пунктови и луѓе носат работи кои би им биле најпотребни. Има од сите народи кои носат но најмногу Турци.
     
    На jacqueline.s, ane.bella, Gosh и 7 други им се допаѓа ова.
  13. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.167
    Допаѓања:
    57.410
    Пол:
    Женски
    @Роберт 7 , едно е да не сакаш нација, друго е да посакаш целата да гори и невини луѓе да умрат на најжален начин.

    @Mamli Секогаш кога се има можност треба да се помогне. И за наши деца и во момент на трагедии. Секој живот е ист и јас секогаш кога можам парите за кафе ги давам за донации. Отворете ги срцата малку, еве и јас не ги сакам, ама секогаш гледам да сум the bigger man и да помогнам.
     
    На eli25, galapce, ane.bella и 5 други им се допаѓа ова.
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.746
    Допаѓања:
    32.111
    Пол:
    Женски
    Не ги сакам Грците, ниту одам таму на одмор.

    Бог да ги прости настраданите. И не се чудите на коментарот на Миленко. Од човек како него се знае што може да произлезе.
     
    На candy.cane, makedonkamak, ЕденЧлен и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    Ај ти засукај ракави и фати се за работа и оди помогни на земјоделците што го изгубија годинашниот род во Македонија
    Немој да ми се закануваш и да ми кажуваш јас да не попувам.
    Колку ти имаш право на коментар толку и јас. Ако не ти се допаѓа не ме ни читај, прелистај ме...
     
    На sjdgo, zuto и Mamli им се допаѓа ова.
  16. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    Каде јас напишав дека треба да гори цела нација????
    Јавно да се извиниш!
     
    На sjdgo, zuto, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.923
    Допаѓања:
    165.992
    Пол:
    Женски
    Сликата не е од сега. Многу слики што се споделија по социјалните мрежи не се од сега.
    Еве од каде е конкретната слика
    https://web.archive.org/web/2018070...cle_89752cef-21b0-5eed-b5bf-58fd5d44c287.html

    Не споделувајте непроверени информации/слики. Не се што се врти по интернет е вистина.
     
    На ane.bella, WildMk, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Секој ќе помогне и донира на кого сака, и ќе емпатизира и жали за она што знае и му било достапно како вест во медиумите. Наше право.
    Ако некој не ни жали, нека си ја задржи омразата за себе и нека не се бламира.
     
    На lovestoneddd, WildMk, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.825
    Пол:
    Женски
    виртуелните хуманитарци и соочувствувачи од увек ми биле најјаки ;)

    од далеку у удобна фотеља со ладна кока кола у раце,лесно е да развиеш емпатија нели?
     
    На sjdgo, zuto, Mamli и 4 други им се допаѓа ова.
  20. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Пoстoви и пoстoви дa се дoкaжи декa ти е жaл штo луѓе изгoреле вo пoжaр. Пoжaр е, кaтaстрoфa е, тoa е, не се пoтребни ни пaтетики ни пaк пaметувaње.
    А зa пoмoш, држaвите пoмaгaaт тaму кaде сaкaaт, сирoмaшните тaму oд кaде имaaт кoрист или им е нaреденo, пoбoгaтите скoрo секaде. Нaрoдoт претежнo сaмo лaе и емпaтијa си мери пo мрежи.
     
    На Harper, zuto, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.