1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вести од светот

Дискусија во 'Политика и настани' започната од referentka, 24 јули 2018.

 1. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.607
  Допаѓања:
  321.188
  Темава ја отварам со цел да имаме катче каде ќе може да ги дискутираме секојдневните актуелни настани кои ги следиме на Вести.

  Насловот на темата ќе се менува во зависност од тоа кој настан ќе го тематизираме.

  Мислам дека пожарите во Атина се доволен повод за тема.

  Повелете...
   
  Последна измена: 24 јули 2018
  На elimkd, Dust, gorde1 и 32 други им се допаѓа ова.
 2. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.087
  Допаѓања:
  163.423
  Пол:
  Женски
  Читам коментари за пожарите во Атина и ми се згади, по којзнае кој пат од слични причини се срамам каде живеам и со какви го делам воздухот.
  Си го барале оти ни го чепкале библиското име, сите да изгореле, ако им е, Госпо гледал... со пцовки, клетви... Сето ова од луѓе кои може да ги среќаваме по улица, во маркет, со деца и внуци под рака, а да и да не заборавам - најмногу во црква.
  Тврдам дека национализмот и верскиот фанатизам треба да се третираат како психијатриска дијагноза!
   
  Последна измена: 24 јули 2018
  На iloveyou29, girl-miri, g8lQQk и 58 други им се допаѓа ова.
 3. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.035
  Пол:
  Женски
  Слики како на филм а не е филм.
  Господ напомош Грција
   
  На candy.cane, hermosa, galapce и 5 други им се допаѓа ова.
 4. Milobebence

  Milobebence Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 јули 2016
  Пораки:
  3.857
  Допаѓања:
  85.230
  Пол:
  Женски
  И јас не можам да сватам како луѓето можат да се ситат на туѓа несреќа.
  Жал ми е за жртвите во Грција Господ нека е на помош.
   
  На candy.cane, hermosa, WildMk и 7 други им се допаѓа ова.
 5. JoeJane

  JoeJane Активен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  73
  Пол:
  Женски
  На тема Грција. Не се ситам и не можам да се ситам на нечија несреќа. Сето тоа е ужасно. Не дај боже никаде да се случи ништо слично.
  НО
  Во овие моменти, додека сите кукаат и жалат, додека сите се потресени, мене пред очи ми доаѓа друга потресна слика. Сеќавањата на баба ми и дедо ми. Доста сликовито ми ги имаат раскажано. А биле само на 8-10 година возраст. И што сѐ немаат преживеано.
  Читам како некој од грците пишувале дека гледале како луѓе гореле живи. Ми доаѓа сликата кога баба ми со солзи во очите ми кажуваше дека додека бегале, гледала мали деца затворени во куќи што горат.
  Како се држат за решетките од прозорците и викаат и плачат, горат живи.
  И немало застанување, немало паѓање во шок и депресии, мораш да продолжиш да одиш, да пешачиш, да трчаш и да бегаш стотици километри за да спасиш жива глава. И на дожд и на студ. Ако имаш среќа да не те искасапат по пат. Или да не ти ѓи задржат браќата назад за да останат да се борат. Дедо ми има изгубено двајца постари браќа така.
  Можам до утре да продолжам да раскажувам.Точно дека денес има невини жртви во Грција. Но и илјадници наши невини дечиња страдале. И не само деца. И не настрадани од природна катастрофа. Туку УБИЕНИ на најсвиреп и суров можен начин. Геноцид.
  И точно дека чувам многу омраза во мене на оваа тема. И нема да ми помине. За мене тие биле чудовишта, не биле луѓе. И уште се трудат да не истребат. Кога би можеле би го повториле истото. Жал ми е ама јас не можам да чувствувам жал за ова што се случува. Чувствувам горчина.

  п.с. да нема недоразбиања, не мешам признавања на име и библиски глупости што читав дека се пишува по фб.
   
  На Sannelaa, A.27, KateKane и 5 други им се допаѓа ова.
 6. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  4.556
  Допаѓања:
  78.311
  Пол:
  Машки
  Читам коментари по интернет,како да изгорат сите Грци,како ако им било,и какви све не грозни коментари.Колку злоба има во луѓево не ми се верува,што све ви направи таа политика,ви го испра мозокот прејако,појако не ни можеше.Не го посакувајте она што не сакате да ви го прават на вас,и не заборавајте дека животот е бумеранг.
   
  На smile:), candy.cane, WildMk и 4 други им се допаѓа ова.
 7. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.035
  Пол:
  Женски
  Рефке си го згрешила кафето вечерва :rofl:

  На темата пожари во Атина, катастрофа,а и коментарите од нашите по порталите ужас..немам коментар да додадам
   
  На LollySky, SummerGirl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 8. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.607
  Допаѓања:
  321.188
  Каква е човештината кај тие на кои им е мерак Грчиштата да изгорат:(
  Толку ли политиката изигра кај некои голема улога па се изгуби емпатијата кај луѓето?!
   
  На WildMk, buba4e89, 1209 и 9 други им се допаѓа ова.
 9. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.817
  Допаѓања:
  216.994
  Пол:
  Женски
  Читав и јас, додека ги читав македонциве не знаев дали да се смеам за изнапишаните глупости дека господ враќал ради библиската земја или да плачам за простотилкот наш или пак злобата присутна меѓу народот. А најмногу од се видов и извлков опис за тоа уствари какви сме ние во суштина

  Да веруваш во господ како овие дотичниве на коментарите не е да се сетиш на туѓа несреќа, на терор, на лоша олуја со 100 мртви
  Не е бе верски
  Што од ова те прави верник кон господ?
  Логично..

  Ужас голем. А може и подметнат како што кажуваат. Стихија со 100 мртви и дупло повеќе повредени луѓе
  Кошмар

  И да фатеме да се ситиме и да збореме вака ?
  Не е нормално, не.

  Уствари се гледа каков се народ ни држи земјава
  Простоќа невидена и злоба
  Многу злоба
   
  На candy.cane, WildMk, 1209 и 8 други им се допаѓа ова.
 10. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.087
  Допаѓања:
  163.423
  Пол:
  Женски
  Не. Нема но. Коректното мислење за ваква ситуација завршува овде.
  Тоа сега е народ, невини луѓе кои немаат врска со таа монструозна политичка структура од пред толку многу години.
  Зарем треба цел свет на пример да ја мрази Германија и на сите Германци да им се ситат при евентуална трагедија поради ужасите на нацистите, по таа логика?
   
  На Ivan4e04, Lianna Anna, candy.cane и 16 други им се допаѓа ова.
 11. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  8.211
  Допаѓања:
  37.765
  Пол:
  Женски
  @JoeJane сите такви случувања од минатото се тажни и трагични, НО каква врска има со денешните случувања и страдањата на овие луѓе? Не ни биле родени може тогаш. Тоа ти е како сегашна Германија да страда поради нацизмот.

  А овие па на фб што се ситат на вакви работи, ми се најдолна категорија на луѓе. Ваква и пострашна непогода може сегде да се случи, тие за името стигнале да пишуваат.

  @Someonespecial исто размислуваме. (highfive)
   
  На candy.cane, WildMk, galapce и 5 други им се допаѓа ова.
 12. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.809
  Допаѓања:
  25.491
  Пол:
  Женски
  Пред малку прочитав на интернет. Трагедија голема. Жалосно. А за коментарите на интернет не знам што да кажам. Фрштат клетви.
   
  На makedonkamak, RAF Camora, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.607
  Допаѓања:
  321.188
  Мислат дека што појака клетва ќе кажат толку поголеми патриоти се во очите на останантите.
  Се слушаат ли што зборат?!
   
  На BoaVista, WildMk, Milobebence и 6 други им се допаѓа ова.
 14. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  7.791
  Допаѓања:
  36.373
  Пол:
  Женски
  Гледав слики. Ужас. Како да е некој филм. Многу жртви има, бебе задушено. Страшно.
   
  На makedonkamak, ЕденЧлен, RAF Camora и 3 други им се допаѓа ова.
 15. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.809
  Допаѓања:
  25.491
  Пол:
  Женски
  Денес се случиле пожарите?
   
 16. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.192
  Допаѓања:
  72.144
  Не можам да се доначудам до каде оди човековата злоба и бездушност

  Луѓе загинаа, ЛУЃЕ од крв и месо... Што е битно дали се грци, арапи, кинези, тунгузијци?
   
  На candy.cane, Hellobeautiful, hermosa и 13 други им се допаѓа ова.
 17. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  9.355
  Допаѓања:
  157.636
  Пол:
  Женски
  Моментално следам отворена програма, 76 мртви, 187 повредени и десетици исчезнати.
  Потресно. Најлошото вчера, беше силниот ветер што многу брзо го прошируваше пожарот.

  Никој не заслужува таква судбина. Семејства гушнати живи гореле. Претрагично...
   
  На girl-miri, Ivan4e04, Lianna Anna и 13 други им се допаѓа ова.
 18. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  5.752
  Допаѓања:
  49.519
  Пол:
  Женски
  Жално и тоа многу. :(
  Се надевам дека брзо ќе ги изгаснат пожарите и да нема повеќе жртви.
  А од нашиве коментари просто сум изненадена и запрепастена.:x
  Како може некој да каже ако им е, така им треба на Грциве.
  Не знам што е народот крив и што мешаат баби и жаби.
  За името и се во врска со тоа е дело на политичарите, а не на народот.
  Толку омраза има во народот посебно во нашиве што не знам што да кажам, се ситат на туѓа болка.
   
  На WildMk, Milobebence, makedonkamak и 6 други им се допаѓа ова.
 19. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  7.791
  Допаѓања:
  36.373
  Пол:
  Женски
  Прочитав ги наоѓале луѓето гушнати изгорени. Крвта ми се заледи. Зошто не си заминале се прашувам?
   
  На makedonkamak, SummerGirl, LollySky и 3 други им се допаѓа ова.
 20. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  9.355
  Допаѓања:
  157.636
  Пол:
  Женски
  Па тргнале. Сите оделе накај морето да се спасат, ама како што кажав имаше силен ветер, и скроз изгубена контрола врз пожарите. Не успеале да стигнат до морето.. горело од сите страни... страшно...
   
  На makedonkamak, SummerGirl, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.