1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вести - политика во Р. Македонија

Дискусија во 'Политика и настани' започната од magic, 28 јануари 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. magic

  magic Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Тука можете да пишувате секакви вести поврзани со политиката во Р. Македонија, кои мислите дека треба да бидат дискутирани или вести за кои мислите дека треба да ги споделите со другите членови на форумот.
   
 2. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  74
  Site Vesti koi se odnesuvaat na meguetnickite odnosi, se so namera da se prenasoci vnimanieto na javnosta poradi negativnite rezultati i od oblasta na ekonomijata, i socijalniot zivot no i da se prikrie nemoznosta na Makedonija da se integrira vo EU i NATO.
  Vo nieden slucaj ne se soglasuvam da se smeni imeto na drzavata, no mislam deka nasite politicari uste od START go zgresija odnosot so Grcija i mislea deka so inaet ke postigant nesto... i gledame sto postignaa.
   
 3. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.695
  Допаѓања:
  130.078
  Јас имам една генерална забелешка што се однесува на новинарите. Објективност = нула. За се да се известувало како да е крај на светот! Свесни ли се дека креираат јавно мислење, култура, идентитет... ?!?!?!? А бе кажете нешто добро, луѓето да се чувствуваат подобро, да ја сакаат татковината, да се горди што се дел од неа... Има и добри вести, ама не се пласираат (освен на МТВ 1, коишто одат во друга крајност, и иритираат поради тоа).
  Друга работа - концепцијата на Вестите, поточно Дневник на А1 телевизија - изгледа најтазе ми е гледан, или стварно е најтапа. Во сред дневник, после некоја важна вест- оп, репортажа за некоја земја што може да се посети... и после си продолжуваат вестите. Аман?!?!?!
  Многу пати се прашувам дали вестите се такви какви што се затоа што луѓето бараат лоши вести, или пак новинарите такви пласираат, а луѓето ги прифаќаат незнаејќи што да бараат. Или едноставно во крв ни е да критикуваме се што ќе се направи (тука за пример би го земала спотот на Милчо Манчевски Macedonia - Timeless).
  Дека може да биде подобро - сигурна сум. Сум била во други земји кои биле во слична ситуација како нашата, па вестите тотално се разликувале, кажани со позитивен тон, и луѓето се попозитивни, и горди што живеат таму!
  Сакам и тука да биде така. И покрај тоа што се случуваат лоши работи, се случуваат и многу добри, за кои дознавам многу доцна, или воопшто не дознавам. Не сакам веќе лоши вести, и одбивам да ги гледам. Си гледам MTV i Vh1!
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.