1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    347 глас(а)
    20,7%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    217 глас(а)
    12,9%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    62 глас(а)
    3,7%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,0%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    21 глас(а)
    1,3%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    92 глас(а)
    5,5%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    71 глас(а)
    4,2%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    100 глас(а)
    6,0%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    94 глас(а)
    5,6%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    276 глас(а)
    16,4%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    224 глас(а)
    13,3%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    27 глас(а)
    1,6%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,3%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,5%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    8 глас(а)
    0,5%
  1. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Чим се ти е негативно собери си документи поднеси во фонд и терај си ја работата кај докторот каде ќе го правиш ивф-то.Ти посакувам успех.
     
  2. Peperugamala

    Peperugamala Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2018
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Понекогаш бараме помош и надвор од фармацијата. Знам дека звучи можеби грозно но често препорачуваат горноиот дел од киселото млеко да се стави на улошка. Истиот е богат со природни пробиотици. Чим веќе си примала толку терапија нема ништо да ти шкоди да пробаш. Меѓутоа, жолто зелен секрет не сум сигурна дека дава кандида
     
    Последна измена од модератор: 18 ноември 2018
    На Lara2 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ана на мама

    Ана на мама Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    1.820
    Пол:
    Женски
    Дали си пробала со јогурт и со кантарионово масло ?
    Домашно направен јогурт да го пиеш во големи количини и во шприц и во вагината да го испрскаш и после неколку саати тампон натопен убаво во кантарионово масло.
     
  4. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Da si go pojacas imunitetot I da se podmivas so kamilica
     
  5. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.631
    Допаѓања:
    152.288
    морам да се замешам
    покрај кремови вагиналети и се друго шо користиш да поработиш на имунитетот земи пиј алое гел ,многу овошје зеленчук благо тесто бело брашно исфрли млечни производи многу
    друго направи микробиолошки и однеси ги на друго место да ги проверат а и побарај од матичниот да те премачкува вагинално
    ова шо ти се дешава не е нормално да трае волку и да не се подобрува
    креми масти да дигај имунитет и храни се добро +детоксикација на организмот целосна да направиш
     
    На emkaemka и Stara им се допаѓа ова.
  6. Лаура82

    Лаура82 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2018
    Пораки:
    824
    Допаѓања:
    1.807
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки ...ми треба помош и совет од вас.. пратив документи за ваучер во Септември и ми побараа 2 инсеминации..ги пратив и нив и ми бараат ново 2д и 4д ехо...наводно ако било се ок ќе требало уште 2 иуи....инаку сум со многу низок АМХ...не знам што да правам.. утре ќе направам ехо и не знам дали да пратам АМХ 1.07 на своја глава за да видат дека сум кон граница за да не ги исполнам условите или да пратам само ехо...ве молам дајте ми совет .
     
  7. Lara2

    Lara2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2018
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Vo momentot ja pijam vtorata tuba od zoltiot gel Aloe Vera i maslo od divo origano. Pred toa piev spirulina i beta glakan. Blagoto skros go isfrliv i seuste nema podobruvanje :(
     
  8. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    A podmivas li se so kamilica imas li probano so nea
     
  9. Lara2

    Lara2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2018
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Kantarionovoto maslo na vloska veke go imam isprobano, ne sum probala so tampon
     
  10. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    на @Bubce38 и бараа сега брзо да прати АМХ, еве нека каже она, иако знам дека и јас доставував АМХ и две инсеминации...и не ми бараа дополнителни две заради тоа што имам години и имав препорака од специјалист дека не треба повеќе да се прават
     
  11. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Јас имам пред 4-5 години правено кај него ивф .Не беа успешни,добар е докторот онака баш алапача ко што си го викав јас :lol:.После си отидов кај Ивановски и баш е срце .Треба да си отидеш на консултација најубаво,кој ќе ти остави впечаток тој .Со среќа само со плод да вроди кај сите дај Боже :f:
     
    На maaitka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.631
    Допаѓања:
    152.288
    хиперманган растворен у вода и да се миеш со него еозин црвена водичка да земеш ова стварно е лошо и уринокултура да направиш сигурно има нешто што таков проблем праве не ке да е само кандида
     
    На emkaemka и Lara2 им се допаѓа ова.
  13. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.498
    Допаѓања:
    35.241
    Пол:
    Женски
    Недај боже ако треба да се оди пак на инвитро преку фонд, зошто да имаат претстава дека си блиску до 1 бидејќи нели ако е под 1, тогаш одобруваат само со донирани.
    Да не ме сфатиш погрешно, од срце посакувам одма прво да биде успешно, но за секој случај не мора да им се дава причина да бараат АМХ ако недај боже ти треба втор ваучер.
    Јас не би го испраќала АМХ, но поупатените сигурно ќе ти дадат совет.
     
    На Meckicja и kukla21 им се допаѓа ова.
  14. Baby^

    Baby^ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2018
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам мила дали ке успеам да дојдам до Ивановски бидејќи имаат гужва. Ке видам.. се замислив 4 инсеминации правев кај Петановски но некако не сум задоволна како да не ни обраќа баш пажња и после сите неуспешни не испрати на уролог спермата била слаба..
     
    На srekice и DunjoMoja им се допаѓа ова.
  15. DunjoMoja

    DunjoMoja Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2018
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    585
    Пол:
    Женски
    Мислим дека при избор на гинеколог тугите мислења само ке те залажат. Најважна е твојата интуиција - ако "нешто одвнатре" ти вели дека докторот не ти ги исполнува очекувањата, тогаш менувај го, се дур не почувствуваш дека ја заслужува твојата доверба.
    Инаку, сите сме различни и имаме различни очекувања од лугето и различни критеријуми за "добро / лошо".
    Затоа, доколку можеш - закажи си преглед кај секој од тие што ти се "во потесен круг за избор" и на крај ке си одлучиш според нивниот однос Кон тебе.

    Да не филозофирав малку...:lol:
     
    На emkaemka, Stara, Ѕвездички и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Lara2

    Lara2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2018
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Xиперманган od skoro isto taka nekoj mi go preporaca, ke probam i so nego. A rezlutstite od urinokulturata utre treba da gi zemam. Fala ti
     
  17. newyear2015

    newyear2015 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    360
    Пол:
    Женски
    Offf kolku e tesko , edno vreme i jas imav problemi so infeksii. Poslusaj me sega mila....vnimavaj na higienata, sekogas ispeglan dolen ves(sekogas pamucni da ti bidat) ,probuvaj smeni detergent bidejki mozebi si alergicna ili premnogu osetliva i ne ti prije,vnimavaj na ishrana ( bez zacini , blago,gazirani) ,konsumiraj jogurt mnogu cesto.
    Pobaraj od ginekologot da te izmacka so ( zaboraviv kako se vika, toa e temna boja i ona vnatre vo intima te macka) .
    Obavezno koristi LINEX LADY ( vaginaleti) sekoj den po dva pati na den, sabajle i navecer.Mnogu se dobro za mikroflorata osobeno za zeni koi se premnogu sensitive.
    Mene me spasi doktor Antov ima privatna ordinacija i e mnogu dobar , poveli negov broj za sekoj slucaj 023120600....slobodno pisi mi dokolku imas potreba za dopolniteni informacii.
    ps:worried:meni vednas ginekolog i bez da ozdravis ne mozes da pravis Ivf bidejki treba da si potpolno zdrava i bez infeksii bez razlika deka rezultatite se negativni ...ti bitno znaes deka ne e vo red nesto so tebe.
    Pozdrav!
     
    На Stara, srekice, Lara2 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Lara2

    Lara2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2018
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram na iscrpniot odgovor ☺ Inako Linex Lady imam iskoristeno 2 ili 3 kutii bez nikakov rezlutat. Isto taka ginekoligot vnatre me ima premackuvano, mislam deka bese jod ili nesto slicno za dezinfekcija. Poslednite meseci obavezno go peglam dolniot ves. Pred 2 nedeli go smeniv maticniot ginekolig, ova mi e tret ginekolog kaj kogo se obrakam za ovoj problem. Toj mi made vaginaleti Kanoil koi za prv pat gi koristam isto taka mi preporaca da go smenam detergentot, da ne koristam omeknuvac kako i da gi smenam vloskite. Daj boze ovoj pat da mi bide uspesna terapijata i da pocnam da se spremam za glavnata rabota Dokolku nedaj boze povtorno imam problem mozebi ke go pobaram i doktoro sto mi go preporacavte.....Gledam poveketo mi preporacaa da pijam jogurt i vednas trknav do prodavnica da si kupam balans jogurt ☺ vo posledno vreme prestanav da pijam jogurt
     
  19. Baby^

    Baby^ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2018
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Хехе баш убаво си пиша и те сфатив така е .. ке разговарам со сопругот и се надевам ке го избереме правиот. Ти благодарам многу
     
  20. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Моја препорака е да си подквасувааш сама млеко, а пресни млеко да си купиш од луѓе што чуваат стока значи домаашно не купечко.
    Ако можеш да наајдеш млечен кефир уште поубаво.
    Мене ова ми личи на алергиска реакција.
    Дали се имаш испитано на шти си алергична?
    Течен детрегент и омекнувач само на греен да користиш и пробаај од влошките на тианде и циклусни и секојдневни други да не користиш.
    Пробај еден месец два па кажи резултати дали ќе осетиш.
    Наа оваа состојба јаас не би правела постапка секој доктор што те убњдува во спротивното сака само парите да ти ги земе.
     
    На emkaemka и Lara2 им се допаѓа ова.