1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    345 глас(а)
    20,7%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    215 глас(а)
    12,9%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    61 глас(а)
    3,7%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,0%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    21 глас(а)
    1,3%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    90 глас(а)
    5,4%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    71 глас(а)
    4,3%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    100 глас(а)
    6,0%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    93 глас(а)
    5,6%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    274 глас(а)
    16,5%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    223 глас(а)
    13,4%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    25 глас(а)
    1,5%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,4%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,5%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    8 глас(а)
    0,5%
  1. ljubov1

    ljubov1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    33
    Hе си баш нешто информирана или сакаш да не насмееш ....како и да е кога би имала потреба од оваков третман (пупупу) не дај!!! боже !! јас искрено се надевам и верувам дека ке имаш желба да прочиташ нешто малку повеќе ,со што би можела да поделиш некој совет овде, каде што има особи на кој зборот ин витро им значи малку повеке отколку вас драга моја ... love-love ...
     
    На Irisveceflow123 и KAZANOVA27 им се допаѓа ова.
  2. sweetrose

    sweetrose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    in vivo e razlicna postapka od in vitro i definicijata na love-love e tocna.

    [mod-kirilica:1djb6wx9][/mod-kirilica:1djb6wx9]
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Gkatzopulu

    Gkatzopulu Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2010
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    9
    VESTACKO OPLODUVANJE

    Братучетка ми има направено вештачко оплодување. Земаат сперма од мажот и', ја прочистуваат и ставаат во матката. Од прв пат фати, т.е остана бремена. Претходно примаше многу инјекции и апчиња на база на хормони.
    Што е вештачко оплодување и како се прави? Дали и колку се плаќа? Ако некој има искуство, пишете повеќе за тоа. Ви благодарам.
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. nana2112

    nana2112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    408
    Здраво на сите би сакала да прашам како се одвива вештачкото оплодување со помош на донатор?бидејќи јас и мажот сме заинтересирани како се одвива постапката со донатор и да решиме да правиме вештачко оплпдување со донатор.Однапред ви благодарам на одговорот. со почит.
     
    На reni", KAZANOVA27, Hopeful girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Araksi

    Araksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    17
    Мене ми стигна сега резултат од b-HCG < 0,10 сега не разбирам дали сум или не. Ајде вие кој знаете писете ми, поздрав
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Како што јас знам, ако си трудна ќе ти биде поголем од 5, ако не си е од 0 до 5 :|
     
    На KAZANOVA27 и Araksi им се допаѓа ова.
  7. Araksi

    Araksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    17
    фала ти фемина 90. ми ја разјасни недоумицата.
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Првин да расчистиме, донаторка на јајце клетка или донатор на сперма?
    Пред 2 години не беше регулирано од страна на државата кои ке им плаќа на донаторите па паровите кои имаа потреба од ваков третман, сами си наоѓаа донатори и регуллираа се што е потребно меѓусебно, а болницата само го вршеше медицинскиот дел. Моја пријателка доби детенце на овој начин после 20 години неуспешни обиди да забремени. Беше пациентка на Др.Петановски во Ремедика бидејки само Ремедика вршеше ИнВитро со донаторски јајце клетки. Доколку Систина или Св.Лазар почнале со оваа процедура, искрено ви советувам да си појдете во една од овие болници. Цените се исти ама третманот е подобар од Ремедика. Знаеме дека третманиве коштаат иљадници евра и згора на се докторот да си бара виски, специјалитети и сл. не е во ред.
    Да се вратам на темата. Донаторката на јајце клетка прави тестови ХИВ, Хепатит, хормони и ред други крвни анализи; ехо преглед и се препишува хормонска терапија. Донаторката се боцка поткожно во амбуланта или самата (игличка како за инсулин) мислам околу две недели. За време на овулација би требало да се создадат 6-8-10 јајце клетки (многу индивидуално), кои лапароскопски се вадат преку стомак со многу кратка анестезија. Извадените јајце клетки се оплодуваат и се враќаат во мајката откако ембрионите се развиени 3-4 дена. Најчесто се враќаат 3 јајце клетки а останатите се замрзнуваат во случај жената да ги исфрли сите па да има и за втора, трета шанса.

    Ви посакувам успех и за година дена да слушнеме убави вести.
     
    На reni" и KAZANOVA27 им се допаѓа ова.
  9. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505

    Да се корегирам самата, јајце клетките се вадат со пункција :^)
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. nana2112

    nana2112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    408
    здраво драга shana ние сега за неполна една недела односно маЖот ми ке има преглед кај уролог за преглед на тестисите бидејки нема подвиЖни сперматозоиди па ке бидиме како ке биде за понатаму се надевам дали со терапија или биопција ке се среди несШто ние сме во брак 6 години ако не се реШи со оваа опција со веШтаЧко оплодуванЊе ке одиме со опција за донатор но се надеваме здравје само и со господ напред дека ке биде се во ред поздрав до сите и само се надевам дека ке има добри вести кај сите
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. firered

    firered Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    jas pominav niz 2 ivf proceduri. Zmaev deka do kraj e nezivesno i koi se rizicite....no ne znaev deka sepak ke mi bide tolku tesko posle neuspesnata procedura :worried:
    Punkcijata mi bese na 8.mart i posle 2 dena veke ni soopstija deka oplodenite kletki ne uspeale da se razvijaat dovolno i normalno...Kako minuva vreme-se potesko mi e .......i uste potesko koga ke pomislam na naredna takva postapka:(.ne mi se zboruva mnogu na ovaa tema...no ovde mislam deka e poinaku da prozboram za toa-bidejki sme na edno mesto so istata problematika...

    [mod-kirilica:kkwii926][/mod-kirilica:kkwii926]
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. belomorka

    belomorka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    23
    Здраво на сите. Незнам дали ке ми биде полесно да зборувам на оваа тема или полошо, ама ке пробам. После 4 инсеменации кончно стигнав до инвитро. Неделава треба да одам кај мојот доктор да се договоараме во Ремедика кај Глигор Димитров. Се надевам дека се ке биде ок бидејки сум старичка :P со моите 38 години. Најмногу се плашам од тоа како ке реагирам на хормоните и од отекувањето.
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.643
    Пол:
    Женски
    Ајде со лесно да е беломорка, нека се фати! А за годините не се секирај, барем во денешно време не се проблем ;) само дај Боже успешна да биде ivf, и да се израдуваш! :)
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. belomorka

    belomorka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    23
    Фала Annath, ама докторот ми реце дека во август не правеле ниту подготовки така да ке мора да почекам до септември.
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. snegulka21

    snegulka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    92
    Ме интересира зошто во повеќето случаи, скоро во 90% од забременувањето со инвитро се раѓаат близначиња па и тројки? Ај нешто повеќе околу ова,затоа што познавам неколку жени кои преку инвитро родиа близначиња, а едната од нив имаше тројка :) :)
     
    На reni" и KAZANOVA27 им се допаѓа ова.
  16. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Затоа што сите оплодени јајце клетки-ембриони се пренесуваат во матката за да започне бременост, но не сите ембриони преживуваат.Затоа се ставаат повеќе, за да се зголемат шансите и ете, најчесто успеваат повеќе од еден :)
     
    На KAZANOVA27 и snegulka21 им се допаѓа ова.
  17. ina88

    ina88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    здраво на сите јас 3 год се обидувам со мм да направиме едно бебенце и никако да ни успее се проверивме и се е во ред со двајцата веќе неможам да изджам потрошивме мн пари по лекари и сите го кажуваат истото нема проблем ама нема ни бебе па затоа се одлучивме на вештачко оплодување сакам да знам колку пари е да се направи и дали се чека многу??? однапред ви благодарам :)
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. belomorka

    belomorka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    23
    ина88. доколку сакате да добиете од фондот, ке ви требаат повеке документи поточно: 4 инсеменации, hsg, хистероскопија и лапараскопија, спермограм од најмалку 2 институции воразмк од 6 месеци направен, хормониски резултат нов, квна слика, нова и тест за хепатит б, ц и хив за двајцата. овие документи се понесуваат во фондот и за 20 тина дена добивас одговор. Доколку добиеш одобрение, бираш кад ке го правиш. Самото инвитро ке те чин 100 евра + хормооните што ке ги примаш во зависностт од тоа колку ке примиш еве да речеме плус уште некој 200 евра максимум. ако правиш приватно јас имама слушнато дека е секаде различно од 1500 евра па ннагоре. во секој случај доколку ги имаш наведените документи обавезно да поднесете. Ние поднсовм и без ниту еден познат за 20дена во сандуче добивме известување дека ни е одобрено. Ова за првпат ми се случува да добијам нешто што го осакувамм без да ургирам некде. Ние ке правиме инвитро на крајот на сепември, па можеби заедно ке бидеме труднички. Ке ви држам срека да успеете. подрав.
     
    На Irisveceflow123 и KAZANOVA27 им се допаѓа ова.
  19. nilanani

    nilanani Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Поздрав. Сакам да прасам дали мозе инвитро после 3 спонтани абортуси(по природен пат)Знаци дали прават инвитро иако мозе да се забремени по природен пат,забременувам ама не мозам да ја одрзам бременоста.
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. bella80

    bella80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    3
    http://www.fzo.org.mk/

    Тука ги имаш условите за остварување ин витро преку фондот.

    Имаш и број на кој можеш да се јавиш и од прва рака да се информираш.

    Поззз.
     
    На KAZANOVA27 и nilanani им се допаѓа ова.