1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Видео надзор во градинките

Дискусија во 'Дете' започната од iloveyou29, 18 август 2018.

?

Дали се согласувате да има видео надзор во градинките?

 1. Да

  111 глас(а)
  79,9%
 2. Не

  28 глас(а)
  20,1%
 1. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.600
  Допаѓања:
  31.274
  Пол:
  Женски
  Загрижени родители испратиле предлог до Министерството за труд и социјална политика да се постават безбедносни камери во градинките, за да се гледа како вработените се однесуваат со децата.

  Барањето ги поттикнало по неодамнешниот случај во гевгелиската градинка, каде што негователка со навредливи зборови им се обраќала на децата.

  Многу често слушаме како некој родител се жали како некоја воспитувачка се однесувала лошо спрема децата.

  Дали сметате дека ако се стават камери, ќе биде подобро за децата како и за нас родителите?
  Тогаш најверојатно ќе нема повеќе такви работи.

  Но како ќе биде за воспитачките/негователките што ќе бидат ставени под видео надзор на работното место?

  Ја поддржувате ли оваа иницијатива или сепак не?
   
  На makedonkamak, Feminka22, SummerGirl и 4 други им се допаѓа ова.
 2. simona_baby

  simona_baby Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2017
  Пораки:
  2.918
  Допаѓања:
  15.606
  Пол:
  Женски
  Јас сум за.Нека има камери во градинките.Ама да се нема пристап до нив освен ако има потреба.Мислам дека многу родители ќе го злоупотребуваат тоа.Никој не сака детето да му трпи насилство ама па сега и за една гребнатинка модрица не оди да се малтретираат негувателки те.А се си мислам дека кај нас на тој начин ќе се злоупотребуваат тие снимки и родителите ќе станат напорни.На пример да има одредени правила во кој случај може да се бараат да се видат(како што беше случајот со едногодишното девојче,изгризаното)или приметуваш одредени промени во однесувањето на своето дете.
   
  На PaLaVa, Harper, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
 3. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  9.429
  Допаѓања:
  113.958
  Да. Не некој да може да се приклучи и да гледа, туку ако има проблем да се види снимка.

  Кога може у Веро да снимаат може и у градинка.
   
  На Ladybbc, PaLaVa, Feminka22 и 13 други им се допаѓа ова.
 4. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.685
  Допаѓања:
  283.076
  Дефинитвно сум за!
   
  На Ladybbc, Feminka22, theowndemon и 3 други им се допаѓа ова.
 5. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.700
  Допаѓања:
  222.245
  Пол:
  Женски
  Апсолутно. Реално на секое раб место треба да е така.
   
  На Ladybbc, Ketchup, theowndemon и 4 други им се допаѓа ова.
 6. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  6.043
  Допаѓања:
  32.604
  Пол:
  Женски
  Против.
  Родителите од пуста желба за контрола не може да ги согледаат штетните последици кои би произлегле од ваквиот потег. Интимата на детето изложена на тацна. Дури и да не се стримува видеото, туку да се снима и да се чуваат снимките, повоторно некој би бил задолжен за одржување, чување, бришење итн. на снимките. А јас не сакам било кој да може да го гледа моето дете како јаде, мочка, кака, спие, прди, кива... Не сакам неговото секојдневие да го споделувам со било кој.
  Јас би ги прашала родителите кои се за снимање дали би дозволиле камери во нивната спална соба? Оти исто му се фаќа. И не, воопшто не е исто снимање возрасни луѓе на работа и снимање на деца.
   
  На sonuvana, kikin, Ava.84 и 8 други им се допаѓа ова.
 7. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.700
  Допаѓања:
  222.245
  Пол:
  Женски
  Тоа е за да се видат возрасните таму што прават. А не децата. Што е помалку тоа раб место ?
   
  На eli25, PaLaVa, Feminka22 и 8 други им се допаѓа ова.
 8. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  6.043
  Допаѓања:
  32.604
  Пол:
  Женски
  А децата ќе ги скриеме или?
   
 9. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.685
  Допаѓања:
  283.076
  Проблем гледаш со права на детето или со тоа дали може некој педофил да има пристап до снимките?
  Сигурно нема педофили да гледаат.

  Може дури и да се енкриптирани снимките и само со налог да може да се видат (добијат дозвола за деенкрипција).
   
  На Feminka22, Cka и LollySky им се допаѓа ова.
 10. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.700
  Допаѓања:
  222.245
  Пол:
  Женски
  А зашто да ги криеме децата? до снимките ќе има пристап само со дозвола од директор само ако се сомнева родителот на нешто и држи вода тоа што го кажува. бришење и сл што велиш автоматски се прави тоа со подесување нема потреба човек на камери да седи во денешно време.
   
  На ane.bella и Dust им се допаѓа ова.
 11. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  6.043
  Допаѓања:
  32.604
  Пол:
  Женски
  Ај не ме смеј. НАСА ја хакираа, нас нема. Сигурно.
  Еве и да не се стримуваат снимките, туку да се чуваат, пак некој мора да има пристап до истите. Одржување на системот итн.
  Не бидете наивни.

  Да де и тоа што викаш. Компјутерите сами се одржуваат.
  Ај информирајте се како функционира системот за надзор. Секогаш мора да има некој кој ќе има пристап до истиот. А често тоа се тим луѓе.
   
  На kikin, Martka, oblace1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.685
  Допаѓања:
  283.076
  Ах... никој не спори дека може да бидат злоупотребени.. Ама по таа логика и полиција не треба да има, оти некој може да злоупотреби должност.. пример..
   
 13. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  6.043
  Допаѓања:
  32.604
  Пол:
  Женски
  Полицијата е нужност, камерите во градинка не ;)
   
  На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
 14. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.685
  Допаѓања:
  283.076
  Ако е загрозена безбедноста на децата, станува нужност.
   
  На eli25, PaLaVa, ane.bella и 2 други им се допаѓа ова.
 15. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.938
  Допаѓања:
  13.996
  Пол:
  Женски
  Така баш, снимањето деца е рај за педофилите.
  Сигурни сте дека од цела држава нема да се најде баш никој што би шитнал копија од тие снимки на педофили?
  Забрането е со Меѓународните конвенции за заштита на правата на детето.
  А ако ве мава параноја, отпишете ги децата од градинка.
   
  На sonuvana, kikin, Nausicaa и 8 други им се допаѓа ова.
 16. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.700
  Допаѓања:
  222.245
  Пол:
  Женски
  Мислам дека повеќе има бенефит од камери неголи штета. Сфаќам што сакаш да кажеш ни сепак мислам е потребно. Посебно кај групите јасли
   
  На SwanMay и Joi им се допаѓа ова.
 17. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  26.874
  Допаѓања:
  175.314
  Пол:
  Женски
  Апсолутно!
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.700
  Допаѓања:
  222.245
  Пол:
  Женски
  Реално параноја е и да се збори за снимки шитнати на педофили.
  Но реално ако некој сака да го снима моето или твоето дете... Тоа може и дур си игра во парк а ние седиме од карши. Да не чуе зло само...
   
  На Ketchup, Harper, candy.cane и 6 други им се допаѓа ова.
 19. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  3.655
  Допаѓања:
  17.623
  Пол:
  Женски
  Прво сум да има повеќе градинки, и повеќе негователки/воспитувачки. Да не мора врски да се фаќаат уште дури не ти е родено детето, и да не бидат една на 30 деца. Е, кога тоа ќе го средат, може да се разговара за камери. Начукаа луѓе во администрација, по двајца на едно работно место, а ваму недостиг на персонал во градинките.
  Секогаш кај нас обратно се решаваат проблемите, затоа никогаш не е ништо решено.
  А за камери ко камери, не сум против, ама џабе додека не се реши другиот проблем
   
  На PaLaVa, Nausicaa, emkaemka и 16 други им се допаѓа ова.
 20. Rebecca_R

  Rebecca_R Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  3.081
  Допаѓања:
  55.702
  Пол:
  Женски
  Праќаш дете во градинка, се враќа дома со модрица на образ. Објаснување - го удрило дете од групата.
  Многу едноставно, нели? Надзор нема, децата се деца и секогаш постои шанса да се скараат за некоја играчка, воспитувачките се заштитени.

  Во некој момент, се појавува видео каде што вработена во градника се дере на цел глас а се слуша и плач на некое од децата. Дали тоа е моето дете? Дали моето дете има модринка од друго дете, дали паднало поради невнимание на воспитувачките или некоја вработена го малтретира?

  Педофил може да ги снима децата и во парк, пред градинка, дури и во дворот на градинката. Впрочем, доволно е да направи одреден број мислења на форумот и да гледа слики од бебиња и деца, некои во парк, некои во базен а некои и на ве-це шоља.
   
  На makedonkamak, SV1911, Indiegurl и 16 други им се допаѓа ова.